بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

نقش مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی در تامین سلامت

هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده برای مدت بیش از یک قرن است که بعنوان یک مکمل غذایی به فروش می‌رسند. عمدتاً از این مواد به عنوان منبع هِم آهن استفاده می‌شود (به توضیحات آهن مراجعه کنید.).


هیدرولیزات کبدی بطور معمول از کبد گاو و از طریق هیدرولیز نسبی آن توسط آنزیم‌ها تهیه می‌شود و قسمت اعظم کلسترول و چربی آن گرفته می‌شود. کبد خشک شده بطور معمول توسط پروسه‌ی خشک کردن–انجماد تولید می‌شود و چربی و کلسترول آن حفظ می‌شود.

هیدرولیزات کبدی همچنین بعنوان عصاره‌ی کبد یا عصاره‌ی مایع کبد شناخته می‌شود.

عملکرد مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده می‌توانند اثرات هماتینیک (بهبود کیفیت خون و افزایش میزان هموگلوبین و تعداد گلبول‌های قرمز) داشته باشند. هیدرولیزات کبدی فعالیت احتمالی حفاظت از کبد را نیز دارد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
فعالیت هماتینیک اشاره دارد به توانایی یک ماده در بهبود بخشیدن به کیفیت خون و افزایش میزان هموگلوبین و تعداد گلبول‌های قرمز خون.

هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده حاوی آهن هِم می‌باشد که یک فرم قابل جذب از آهن است که می‌تواند تولید هموگلوبین را افزایش دهد.
مکانیسم اثر احتمالی حفاظت کبد هیدرولیزات کبدی ناشناخته است.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی

اجزای تشکیل دهنده‌ی هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده طی پروسه‌های فیزیولوژیکی طبیعی، هضم، جذب و متابولیزه می‌شوند.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
نظراتی وجود دارند که بیان می‌کنند مکمل‌های کبدی متابولیسم چربی را بهبود بخشیده، انرژی تولید می‌کنند، به ترمیم بافت آسیب دیده کمک می‌کنند و از کبد محافظت می‌کنند. هیچگونه مدرک معتبری برای تأیید این نظرات وجود ندارد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده در افرادیکه به هر یک از اجزای تشکیل دهنده‌ی مکمل‌های حاوی هیدرولیزات کبدی یا کبد خشک شده حساسیت دارند منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
از مصرف هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده در زنان باردار، مادران شیرده و کودکان باید اجتناب شود. افراد مبتلا به هموکروماتوز، آنمی سلول داسی شکل، آنمی سیدروبلاستیک و تالاسمی باید در مصرف مکمل‌های هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده بسیار احتیاط کنند.


افرادیکه مکرراً خون تزریق می‌کنند یا افراد مبتلا به نارسایی کبدی مزمن باید در مصرف مکمل‌های هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده بسیار احتیاط کنند.
درمان آنمی فقر آهن باید با مشورت و نظارت پزشک صورت گیرد. هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده درمان استاندارد برای آنمی فقر آهن نیستند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
گزارشی وجود ندارد.

تداخلات مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
داروها
به نظر نمیرسد آهن هِم آن دسته از تداخلات دارویی را داشته باشد که نمک‌های آهن دارند (به توضیحات مربوط به آهن مراجعه کنید.).

مکمل‌های غذایی مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی
آهن هِم موجود در هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده می‌تواند اثرات مکمل‌های آهن را افزایش دهد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی هیدرولیزات کبدی

چندین فرم از هیدرولیزات کبدی و کبد خشک شده وجود دارد که بعنوان مکمل‌های غذایی به فروش می‌رسند. هیچ دوز معمولی برای این مکمل‌ها وجود ندارد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد