بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی لارچ آربینوگالاکتان

لارچ آربینوگالاکتان اشاره دارد به یک پلی ساکارید مشتق از چوب نوعی کاج سیاه غربی یا Larix Occidentalis. آربینوگالاکتان در انواع دیگری از کاج سیاه نیز وجود دارد ولی آنچه به عنوان مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد نوعی است که از کاج سیاه غربی بدست می‌آید.

لارچ آربینوگالاکتان یک ماده نیست بلکه ترکیبی از آربینوگالاکتان‌های مختلف است که وزن آن از 3000 دالتون تا 100000 دالتون متغیر است.


آربینوگالاکتان‌ها پلی ساکاریدهای محلول در آب هستند که به مقدار زیاد در گیاهان، قارچ‌ها و باکتری‌ها وجود دارند.

آربینوگالاکتان‌ها از مونومرهای D-گالاکتوز و L-آرابینوز تشکیل شده‌اند بطوریکه زنجیره‌ی اصلی بصورت بتا–D-(1-3)–گالاکتان بوده و زنجیره‌های جانبی آن از گالاکتوز و آرابینوز با طول‌های مختلف ساخته شده‌اند. گالاکتان خود پلیمری از گالاکتوز می‌باشد.


در گیاهان، آربینوگالاکتان‌ها بصورت پروتئین‌های آربینوگالاکتان وجود دارند. این پروتئین‌ها، پروتئوگلیکان‌هایی هستند که در رشد و نموی گیاهان نقش دارند؛ همچنین می‌توانند در انتقال سیگنال در گیاهان نقش داشته باشند.


آرابینوگالاکتان‌های رژیم غذایی از هویج، تربچه، گوجه فرنگی، نخود و گندم و سایر مواد غذایی گیاهی تأمین می‌شوند. صمغ عربی، یک افزودنی غذایی گیاهی رایج است که از آربینوگالاکتان‌های به شدت شاخه دار تشکیل شده است.

آرابینوگالاکتان‌ها همچنین در گیاهانی مانند گونه‌های Echinacea و قارچ‌های خوراکی مانند Ganoderma lucidum وجود دارند. تصور می‌شود آرابینوگالاکتان‌ها در فعالیت‌های افزایش ایمنی ناشی از مصرف Echinacea و ganoderma نقش دارند.


لارچ آرابینوگالاکتان بعنوان یک فیبر غذایی غیر قابل هضم محلول در نظر گرفته می‌شود. همچنین تصور می‌شود این ماده رشد باکتری‌هایی مانند بیفیدوباکترها و لاکتوباسیل‌ها در روده بزرگ را تحریک می‌کند.

این باکتری‌ها می‌توانند برای سلامتی بسیارسودمند باشند. موادی که رشد بیفیدوباکترها را تحریک می‌کنند عوامل بیفیدوژنیک نامیده می‌شوند. موادی که رشد روده‌ای باکتری‌های سودمند را افزایش می‌دهند، پره بیوتیک نامیده می‌شوند.

عملکرد مکمل های غذایی لارچ آربینوگالاکتان
لارچ آرابینوگالاکتان می‌تواند باعث افزایش ایمنی بدن شود.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی لارچ آربینوگالاکتان
در بررسی‌های آزمایشگاهی دیده شده است که لارچ آرابینوگالاکتان باعث افزایش ایمنی بدن می‌شود، بویژه باعث تحریک سایتوتوکسیسیتی سلول‌های کشنده‌ی طبیعی سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود.


مکانیسم افزایش ایمنی بدن توسط آرابینوگالاکتان‌ها شناخته نشده است.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی لارچ آربینوگالاکتان
در مورد فارماکوکینتیک لارچ آرابینوگالاکتان در انسان‌ها مطالب کمی گزارش شده است. به نظر می‌رسد پلی ساکارید به میزان کمی در معده و روده‌ی باریک هضم می‌شود.

مانند مواد مشابه، آرابینوگالاکتان‌ها نیز احتمالاً در کولون تخمیر شده و اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه استات، پروپیونات و بوتیرات؛ گازهای هیدروژن، سولفید هیدروژن، دی اکسیدکربن و متان؛ و لاکتات، پیروات و سوکسینات تولید می‌کنند. توضیحات ارائه شده باید با مطالعات روی انسان‌ها تأیید شوند.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی لارچ آربینوگالاکتان
در مطالعات روی حیوانات و بررسی‌های آزمایشگاهی، لارچ آرابینوگالاکتان‌ها ایمنی بدن را افزایش می‌دهند.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد