بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کاربردهای مکمل غذایی لاکتوفرین

عملکرد احتمالی ضد باکتریایی مکمل لاکتوفرین می‌تواند تا حدودی به دلیل اتصال محکم این ماده به آهن باشد. آهن برای رشد باکتری‌های پاتوژنیک ضروری است. لاکتوفرین همچنین می‌تواند اتصال باکتری به دیواره‌ی روده را مهار کند. یک محصول تفکیک شده از لاکتوفرین، پپتید لاکتوفریسین می‌باشد.

لاکتوفریسین، که بعنوان یک پپتید بیواکتیو طبقه‌بندی می‌شود، می‌تواند فعالیت‌های ضد باکتریایی و ضد ویروسی داشته باشد. فعالیت احتمالی ضد ویروسی مکمل لاکتوفرین می‌تواند به دلیل مهار اتصال و ورود ویروس‌ها به داخل سلول توسط این ماده باشد.


برای توجیه خاصیت تنظیم کنندگی سیستم ایمنی توسط لاکتوفرین چندین مکانیسم در نظر گرفته شده است. لاکتوفرین می‌تواند رشد و تمایز لنفوسیت‌های T را تسریع کند.

به نظر می‌رسد لاکتوفرین به طور اختصاصی به پروتئین‌های کمپلکس سازگاری بافتی ماژور (MHC) و مارکرهای CD4 و CD8 روی لنفوسیت‌های T4 (کمک کننده) و T8 (ساپرس کننده) متصل می‌شود؛ این ماده همچنین از طریق MHC تیپ II وقایع مشابهی را در بر دارد.


به نظر می‌رسد لاکتوفرین در تنظیم سایتوکاین‌ها و لنفوکین‌ها مانند فاکتور نکروز کننده‌ی تومور (TNF)-آلفا و اینترلوکین (IL)-6 نیز نقش دارد. فعالیت احتمالی آنتی اکسیدانی لاکتوفرین می‌تواند به تنظیم سیستم ایمنی توسط ماده کمک کند.


فعالیت احتمالی آنتی اکسیدانی لاکتوفرین نیز می‌تواند به دلیل اتصال محکم این ماده به آهن باشد. آهن آزاد کمک کننده‌ی اصلی برای تولید گونه‌های فعال اکسیژن از طریق واکنش Fenton می‌باشد.


اثرات احتمالی ضد التهابی لاکتوفرین می‌تواند به دلیل فعالیت‌های آنتی اکسیدانی و تنظیم کنندگی سیستم ایمنی این ماده باشد.

فارماکوکینتیک مکمل غذایی لاکتوفرین
در مورد فارماکوکینتیک لاکتوفرین مطالب کمی شناخته شده است. به نظر می‌رسد لاکتوفرین بسیار بیشتر از اغلب پروتئین‌های غذایی در برابر عوامل پروتئولیتیک مقاوم است.

لاکتوفرین در روده به پپتید بیواکتیو لاکتوفریسین تبدیل می‌شود. قسمت اعظم فعالیت لاکتوفرین خوراکی به روده منحصر می‌شود.

شواهد مقدماتی نشان می‌دهند که لاکتوفرین و لاکتوفریسین تا حدودی از مجرای روده‌ی باریک به داخل انتروسیت‌ها جذب می‌شوند و این مولکول‌ها می‌توانند به همین ترتیب وارد سلول‌های دیگر نیز بشوند. هر چند که این مسئله همچنان نامشخص است.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل غذایی لاکتوفرین
شواهد مقدماتی ازمطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهند که مکمل لاکتوفرین می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی را افزایش دهد. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این ماده در درمان و یا پیشگیری از سرطان مؤثر است.

همچنین هیچ مدرک معتبری دال بر مؤثر بودن این ماده در آلرژی یا رفع خستگی وجود ندارد.

موارد منع مصرف مکمل غذایی لاکتوفرین
مکمل‌های لاکتوفرین در افرادیکه به هر یک از اجزای تشکیل دهنده‌ی محصولات حاوی لاکتوفرین حساسیت دارند منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل غذایی لاکتوفرین
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های لاکتوفرین اجتناب کنند.

تداخلات  مکمل غذایی لاکتوفرین

برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که لاکتوفرین بر داروهای ضد قارچ اثر سینرژیسم دارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی لاکتوفرین
در برخی بررسی‌های کلینیکی لاکتوفرین خوراکی با دوز 40 میلی‌گرم در روز استفاده شده است. افرادیکه مکمل‌های لاکتوفرین مصرف می‌کنند می‌توانند روزانه 250 میلی‌گرم از این ماده را دریافت کنند. لاکتوفرین همچنین در مکمل‌های وی پروتئین وجود دارد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد