بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر مکمل های غذایی L-تیروزین در سلامت L-تیروزین

L-تیروزین یک آمینواسید پروتئینی است. این آمینواسید بعنوان آمینواسید ضروری تحت شرایط خاص طبقه‌بندی می‌شود.
در بسیاری از حالات، بدن می‌تواند مقادیر کافی L-تیروزین را، اساساً از L-فنیل آلانین، جهت تأمین نیازهای فیزیولوژیکی خود بسازد.

ولی، شرایطی نیز وجود دارد که بدن نیازمند وجود یک منبع غذایی از آمینواسید می‌باشد تا بتواند نیازهای فیزیولوژیکی خود را تأمین کند. برای مثال، L-تیروزین یک آمینواسید ضروری برای بیماران مبتلا به فنیل کتونوری می‌باشد. L

-تیروزین در پروتئین‌های تمام اشکال زنده یافت می‌شود. منابع غذایی L-تیروزین بیشتر از پروتئین‌های حیوانی و گیاهی حاصل می‌شود.

گیاهان و آب میوه‌ها حاوی مقادیر کمی آمینواسید آزاد می‌باشد. آمینواسید آزاد همچنین در غذاهای تخمیری مانند ماست و میسو وجود دارد.

علاوه بر شرکت در تولید پروتئین، L-تیروزین پیش ساز تولید کاتکول آمین‌های اپی نفرین، نوراپی نفرین و دوپامین، هورمونهای تیروئیدی تیروکسین و تری یدوتیرونین، و پیگمان ملانین می‌باشد.


L-تیروزین همچنین بصورت بتا–(پارا– هیدروکسی فنیل)آلانین، آلفا–آمینو–پارا-هیدروکسی هیدروسینامیک اسید و (S)-آلفا آمینو–4-هیدروکسی بنزن اپروپانوئیک اسید شناخته می‌شود. این آمینواسید بصورت Tyr یا علامت تک حرفی Y مخفف می‌شود.

فرمول مولکولی L-تیروزین C9H10NO3 و وزن مولکولی آن 19/181 دالتون است. L-تیروزین یک آمینواسید آروماتیک است و فرمول ساختاری آن بصورت زیر می‌باشد:

عملکرد مکمل های غذایی L-تیروزین
L-تیروزین احتمالاً اثرات ضدافسردگی دارد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی L-تیروزین

مکانیسم اثرات احتمالی ضدافسردگی L-تیروزین می‌تواند به دلیل نقش پیش سازی L-تیروزین در تولید نوروترانسمیترهای نوراپی نفرین و دوپامین باشد. زیرا افزایش سطح نوراپی نفرین و دوپامین در مغز می‌تواند با اثرات ضدافسردگی همراه باشد.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی L-تیروزین
به دنبال خوردن، L-تیروزین از طریق مکانیسم انتقال فعال وابسته به سدیم از روده‌ی باریک جذب می‌شود. L-تیروزین از طریق گردش خون پورت از روده‌ی باریک به کبد برده می‌شود.

در کبد L-تیروزین در چندین واکنش بیوشیمیایی شامل تولید پروتئین و واکنش‌های کاتابولیک اکسیداتیو شرکت می‌کند.
L-تیروزین متابولیزه نشده در داخل کبد، از طریق جریان خون سیستمیک در بافت‌های مختلف بدن توزیع می‌شود.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی L-تیروزین
نتایج مطالعات در رابطه با اثرات ضدافسردگی L-تیروزین متفاوتند ولی اکثراً منفی می‌باشد. این مسئله که L-تیروزین می‌تواند برخی از علایم فیزیکی و ذهنی ناشی از استرس‌های محیطی را کم کند بر اساس یک سری شواهد اولیه و مقدماتی می‌باشد.

همچنین این مطلب که تیروزین در نارکولپسی و ناهنجاریهای کاهش توجه مفید می‌باشد بوسیله‌ی چند مطالعه رد شده است. یک مطالعه‌ی دیگر نشان داده است که مکمل‌های تیروزین عملکرد عصبی و روانی را در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری بهتر نمی‌کند.

این مسئله که تیروزین در بهتر کردن علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و ترک دارو مفید است عموماً غیر علمی بوده و ثابت نشده‌اند. هیچ مدرکی دال بر اینکه تیروزین روی دمانس، بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون تأثیر دارد، وجود ندارد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد