بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

عوارض مکمل های غذایی L-تیانین چیست؟

L-تیانین یک آمینواسید غیر پروتئینی است که اساساً بطور طبیعی در گیاه چای سبز (Camellia sinensis) یافت می‌شود.

این آمینواسید فقط در یک منبع دیگر بطور طبیعی یافت می‌شود و آن قارچ خوراکی Boletus badius می‌باشد که بطور رایج با نام Bay bolete شناخته می‌شود. L-تیانین آمینواسید اصلی در چای سبز می‌باشد و 50% از کل آمینواسیدهای آزاد موجود در گیاه را شامل می‌شود.

این آمینواسید بین 1% تا 2% از وزن خشک برگ‌های چای سبز را تشکیل می‌دهد. به نظر می‌رسد L-تیانین جزء اصلی تشکیل دهنده‌ی طعم چای سبز می‌باشد که ژاپنی‌ها به آن طعم Umami می‌گویند.

Umami که برای اولین بار هزاران سال پیش توسط یک دانشمند ژاپنی شرح داده شد، امروزه به عنوان یکی از پنج مزه‌ی اصلی در نظر گرفته می‌شود: شیرینی، شوری، ترشی، تلخی و Umami Umami. واژه‌ی ژاپنی است که به جای خوشمزه (Savory) بکار می‌برند.

L-تیانین برای سالها در ژاپن بعنوان یک مکمل غذایی برای تنظیم خلق و خو به فروش می‌رسید و چند سال پیش وارد بازار مکمل‌های غذایی ایالات متحده شد.


L-تیانین یکی از مشتقات L-گلوتامیک اسید می‌باشد. یک ماده جامد محلول درآب است که فرمول مولکولی آن C7H14O3N بوده و وزن مولکولی آن 19/160 دالتون است.


L-تیانین همچنین بصورت گاما–اتیل آمینو-L-گلوتامیک اسید، گاما–گلوتامیل اتیل آمید، r-گلوتامیل اتیل آمید، L-گلوتامیک اسید گاما–اتیل آمید و L-N-اتیل گلوتامین شناخته می‌شود.


فارماکوکینتیک مکمل های غذایی L-تیانین

مطالب کمی در مورد فارماکوکینتیک L-تیانین در انسانها شناخته شده است. براساس مطالعات حیوانی، آشکار شده است که L-تیانین از روده‌ی باریک از طریق انتقال فعال همراه با سدیم جذب می‌شود و میتواند از سد خونی مغزی عبور کند.

در مطالعات روی موش‌ها دیده شده است که D-انانتیومر تیانین می‌تواند جذب L-تیانین، L-انانتیومر، را کاهش دهد. اینکه آیا D- تیانین نیز هیچ یک از اثرات L-تیانین را دارد یا نه، مشخص نیست. اطلاعاتی بیشتر از این شناخته نشده است، هر چند که مطالعات ادامه دارد.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی L-تیانین
L-تیانین دارای اثرات ضد سرطانی و توانایی تنظیم فعالیت برخی داروهای ضد سرطانی در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی می‌باشد.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که این آمینواسید اثرات کاهندگی فشار خون دارد. در مطالعات آزمایشگاهی اولیه دیده شد که این آمینواسید اکسیداسیون LDL- کلسترول را مهار می‌کند.

اخیراً گزارش شده است که این ماده توانایی یادگیری را در حیوانات افزایش داده و در انسان‌ها حس آرامش را تحریک می‌کند که این اثر احتمالاً از طریق تأثیر آن روی سروتونین، دوپامین و سایر نوروترانسمیترها صورت می‌گیرد.

در یک مطالعه‌ی مقدماتی دیگر روی حیوانات دیده شد که این ماده اثرات تحریکی کافئین را مهار می‌کند. این آمینواسید برخی اثرات محافظت کنندگی سیستم عصبی و سیستم ایمنی را از خود نشان داده است.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی L-تیانین
L-تیانین در افرادیکه به هر یک از اجزای تشکیل دهنده‌ی محصولات حاوی L-تیانین حساسیت دارند منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی L-تیانین
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های L-تیانین اجتناب کنند.
مصرف همزمان مکمل‌های L-تیانین و داروهای شیمی درمانی برای سرطان باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد.


عوارض جانبی مکمل های غذایی L-تیانین
 عوارض جانبی شناخته شده‌ای وجود ندارد.

تداخلات مکمل های غذایی L-تیانین
داروها
Doxorubicin و Idariubicin: L-تیانین می‌تواند اثرات ضد توموری این داروها را افزایش داده و برخی از عوارض جانبی آنها را کاهش دهد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی L-تیانین
مکمل‌های L-تیانین مدت هاست در ژاپن برای افزایش حالت آرامش و تنظیم خلق و خو و حالات رفتاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دوزهای مورد استفاده بین 50 تا 200 میلی‌گرم می‌باشد. مکمل‌های L-تیانین در حال حاضر در ایالات متحده موجود می‌باشد.


L-تیانین همچنین در برخی از محصولات چای سبز موجود می‌باشد. این آمینواسید بین 1% تا 2% از وزن خشک برگ‌های چای سبز را تشکیل می‌دهد. 2 تا 3 فنجان از چای سبز حدوداً حاوی 30 تا 50 میلی‌گرم از این آمینواسید می‌باشد.

Matcha، گونه‌ای از چای سبز خشک شده است که در مراسم چای ژاپنی‌ها استفاده می‌شود و در مقایسه با سایر انواع چای سبز مقدار L-تیانین بیشتری دارد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد