بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی L-تیانین را دقیق تر بشناسید

L-تیانین یک آمینواسید غیر پروتئینی است که اساساً بطور طبیعی در گیاه چای سبز (Camellia sinensis) یافت می‌شود.

این آمینواسید فقط در یک منبع دیگر بطور طبیعی یافت می‌شود و آن قارچ خوراکی Boletus badius می‌باشد که بطور رایج با نام Bay bolete شناخته می‌شود.

L-تیانین آمینواسید اصلی در چای سبز می‌باشد و 50% از کل آمینواسیدهای آزاد موجود در گیاه را شامل می‌شود. این آمینواسید بین 1% تا 2% از وزن خشک برگ‌های چای سبز را تشکیل می‌دهد.

به نظر می‌رسد L-تیانین جزء اصلی تشکیل دهنده‌ی طعم چای سبز می‌باشد که ژاپنی‌ها به آن طعم Umami می‌گویند.

Umami که برای اولین بار هزاران سال پیش توسط یک دانشمند ژاپنی شرح داده شد، امروزه به عنوان یکی از پنج مزه‌ی اصلی در نظر گرفته می‌شود: شیرینی، شوری، ترشی، تلخی و Umami Umami. واژه‌ی ژاپنی است که به جای خوشمزه (Savory) بکار می‌برند.

L-تیانین برای سالها در ژاپن بعنوان یک مکمل غذایی برای تنظیم خلق و خو به فروش می‌رسید و چند سال پیش وارد بازار مکمل‌های غذایی ایالات متحده شد.


L-تیانین یکی از مشتقات L-گلوتامیک اسید می‌باشد. یک ماده جامد محلول درآب است که فرمول مولکولی آن C7H14O3N بوده و وزن مولکولی آن 19/160 دالتون است.


L-تیانین همچنین بصورت گاما–اتیل آمینو-L-گلوتامیک اسید، گاما–گلوتامیل اتیل آمید، r-گلوتامیل اتیل آمید، L-گلوتامیک اسید گاما–اتیل آمید و L-N-اتیل گلوتامین شناخته می‌شود.

عملکرد مکمل های غذایی L-تیانین

L-تیانین میتواند در تنظیم متابولیسم داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی سرطان نقش داشته و عوارض جانبی آنها را اصلاح کند. همچنین می‌تواند اثرات تعدیل خلق و خوی داشته و از سیستم عصبی و سیستم ایمنی محافظت کند.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی L-تیانین
در مدلهای تومور حیوانی، دیده شده که L-تیانین فعالیت ضد توموری برخی عوامل آنتراسیکلین (Doxorubicin و Idariubicin) را افزایش داده و برخی از عوارض جانبی این داروها را اصلاح می‌کند.

آشکار شده است که L-تیانین خروج این عوامل را از سلول‌های توموری مهار کرده و اثرات مهار کنندگی این داروها را در سلول‌های هدف افزایش می‌دهد.

بطور همزمان، به نظر می‌رسد L-تیانین استرس اکسیداتیو ایجاد شده توسط این داروها را روی سلول‌های نرمال کاهش می‌دهد.

بیشترین عوارض جانبی این داروها بعلت استرس اکسیداتیو می‌باشد. مکانیسمی که از طریق آن L-تیانین خروج این داروهای شیمی درمانی سرطان مانند Doxorubicin را مهار می‌کند ناآشکار است.

به نظر می‌رسد L-تیانین فعالیت آنتی اکسیدانی کمی دارد که تا حدودی می‌تواند توضیح دهنده‌ی توانایی L-تیانین در تصحیح برخی از عوارض جانبی این داروهای شیمی درمانی باشد.

علاوه بر این، L-تیانین از طریق یک مکانیسم ناشناخته ورود داروهای شیمی درمانی به داخل سلول‌های سالم را مهار می‌کند.


همچنین مکانیسم L-تیانین در تنظیم حالات خلق و خوی نامشخص است. این آمینواسید ممکن است روی متابولیسم و آزاد شدن برخی نوروترانسمیترها مانند دوپامین در مغز تأثیر بگذارد.


سلولهای T گاما–دلتای انسانی از طریق شناسایی آنتی ژنهای تغییر نیافته با ساختار مولکولی دست نخورده بوسیله‌ی گیرنده‌های سلول‌های T، سیستم ایمنی ذاتی علیه میکروب‌ها را میانجیگری می‌کنند.

آنتی ژنهای نوروپپتید آلکیل آمین در باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها، سلول‌های توموری و مواد گیاهی خوراکی مانند قارچ‌ها، سیب‌ها و چای سبز مشترک است.

نشان داده شده است که L-تیانین، پیش ساز آنتی ژن نوروپپتیدی اتیل آمین، سلول‌های T گاما– دلتای خون محیطی را مجهز می‌کند تا واکنش حافظه‌ای در برخورد مجدد با اتیل آمین را واسطه گری کرده و در پاسخ به باکتری، اینترفرون (IFN) گاما ترشح کنند.

این تقویت سلول‌های T، میتواند ایمنی ذاتی علیه باکتری‌ها و سلول‌های توموری را افزایش داده و منجر به برخی از مزایای استفاده از چای سبز شود.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی L-تیانین

مطالب کمی در مورد فارماکوکینتیک L-تیانین در انسانها شناخته شده است. براساس مطالعات حیوانی، آشکار شده است که L-تیانین از روده‌ی باریک از طریق انتقال فعال همراه با سدیم جذب می‌شود و میتواند از سد خونی مغزی عبور کند.

در مطالعات روی موش‌ها دیده شده است که D-انانتیومر تیانین می‌تواند جذب L-تیانین، L-انانتیومر، را کاهش دهد. اینکه آیا D- تیانین نیز هیچ یک از اثرات L-تیانین را دارد یا نه، مشخص نیست. اطلاعاتی بیشتر از این شناخته نشده است، هر چند که مطالعات ادامه دارد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد