بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

نکاتی که باید در مورد مکمل های غذایی L-فنیل آلانین بدانید

L-فنیل آلانین یک آمینواسید پروتئینی است. این آمینواسید بعنوان یک آمینواسید ضروری طبقه‌بندی می‌شود زیرا بدن جهت برطرف ساختن نیازهای فیزیولوژیک خود نیاز به یک منبع غذایی برای تأمین این آمینواسید دارد.

L-فنیل آلانین در پروتئین‌های تمامی اشکال زنده یافت می‌شود. منبع غذایی این آمینواسید عمدتاً از پروتئین‌های حیوانی و سبزیجات می‌باشد. سبزیجات و آب میوه‌ها حاوی مقادیر کمی از آمینواسید آزاد هستند.

آمینواسید آزاد همچنین در غذاهای تخمیری مانند ماست و میسو یافت می‌شود. شیرین کننده‌ی آسپارتام، همانند متیل استرو L-آسپارتیک اسید، یک دی پپتید از L-فنیل آلانین می‌باشد.

علاوه بر شرکت در تولید پروتئین، L-فنیل آلانین یک پیش ساز برای L-تیروزین می‌باشد. تبدیل L-فنیل آلانین به L-تیروزین بوسیله‌ی آنزیم L-فنیل آلانین هیدروکسیلاز صورت می‌گیرد.

در افرادیکه با ناهنجاری متابولیسم مادرزادی فنیل کتونوری (PKU) به دنیا می‌آیند، این آنزیم واقعاً وجود نداد. L-تیروزین تولید شده از L-فنیل آلانین، علاوه بر شرکت در سایر واکنش‌ها، پیش ساز تولید نوروترانسمیترهای نوراپی نفرین و دوپامین می‌باشد.

L-فنیل آلانین بعنوان یک مکمل غذایی به فروش می‌رسد و برخی از آن بعلت اثرات احتمالی ضدافسردگی که دارد استفاده می‌کنند.


L-فنیل آلانین همچنین به صورت بتا–فنیل آلانین، آلفا-آمینوهیدروسینامیک اسید، (S)-2-آمینو-3-فنیل پروپانوئیک اسید و آلفا– آمینو–بتا–فنیل پروپیونیک اسید شناخته می‌شود.

این آمینواسید بصورت Phe مخفف می‌شود و مخفف تک حرفی آن F می‌باشد. فرمول مولکولی L-فنیل آلانین C9H11NO2 بوده و وزن مولکولی آن 19/165 دالتون است.
 L-فنیل آلانین یک آمینواسید آروماتیک است.

عملکرد مکمل های غذایی L-فنیل آلانین

L-فنیل آلانین احتمالاً اثرات ضد افسردگی دارد. همچنین در صورت استفاده همراه با اشعه‌ی UVA می‌تواند اثرات آنتی ویتیلیگو داشته باشد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی L-فنیل آلانین
مکانیسم اثر ضدافسردگی L-فنیل آلانین می‌تواند به دلیل نقش پیش سازی آن در تولید نوروترانسمیترهای نوراپی نفرین و دوپامین باشد. تصور می‌شود افزایش میزان نوراپی نفرین و دوپامین در مغز با اثرات ضد افسردگی همراه است.


مکانیسم اثر احتمالی آنتی ویتیلیگوی L-فنیل آلانین بخوبی درک نشده است. تصور می‌شود که L-فنیل آلانین می‌تواند تولید ملانین را در پوست مبتلا تحریک کند.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی L-فنیل آلانین
به دنبال خوردن، L-فنیل آلانین بوسیله‌ی مکانیسم انتقال فعال وابسته به سدیم از روده‌ی باریک جذب می‌شود. L-فنیل آلانین توسط گردش خون پورت از روده‌ی باریک به کبد منتقل می‌شود.

در کبد، L-فنیل آلانین در چندین واکنش بیوشیمیایی، شامل تولید پروتئین، تولید L-تیروزین و واکنش‌های کاتابولیک اکسیداتیو شرکت می‌کند.

L-فنیل آلانینی که در کبد متابولیزه نمی‌شود، از طریق جریان خون سیستمیک در بافت‌های مختلف بدن توزیع می‌شود و در آنجا در واکنش‌های متابولیک مشابه آنچه در کبد اتفاق می‌افتد شرکت می‌کند.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی L-فنیل آلانین

L-فنیل آلانین می‌تواند در برخی افراد مبتلا به افسردگی کمک کننده باشد.

همچنین می‌تواند در درمان ویتیلیگو مفید باشد. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند L-فنیل آلانین می‌تواند دیس کینزی تأخیری را در برخی مبتلایان به اسکیزوفرنی و افرادیکه داروهای نورولپتیک مصرف می‌کنند تشدید کند.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد