بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کاربردهای مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات

اینوزیتول نیکوتینات فرم حامل نیکوتینیک اسید بوده که در اروپا و ژاپن برای درمان هیپرلیپیدمی، اختلالات عروق محیطی شامل بیماری رینود Raynaud's disease، لنگش متناوب Intermittent claudication، بیماری برگر Buerger's disease (Thromboangitis Obliteruns) و نکروبیوز لیپودیک Necrobiosis Lipoidica، اختلالی که با ضایعات درخشان ناشی از آتروفی پوست مشخص می‌شود، استفاده می‌شود.

اینوزیتول نیکوتینات در ایالات متحده به صورت مکمل تغذیه‌ای فروخته می‌شود، واکنش گرگرفتگی نیاسینی (Niacin Flush) ناشی از آن، به شدت واکنشی که به دنبال مصرف اسید نیکوتینیک کریستالین یا متوسط رهش، رخ می‏دهد؛ نمی‌باشد.


اینوزیتول نیکوتینات به عنوان اینوزیتول نیاسینات، منو اینوزیتول هگزا – 3- پیریدین کربوکسیلیک اسید، هگزا نیکوتینوئیل اینوزیتول، مزو اینوزیتول هگزا نیکوتینات، اینوزیتول هگزا نیکوتینات، اینوزیتول هگزانیاسینات و هگزا نیکوتینیل سیس – 1و 2و 3 و 5- ترانس-4و 6 – سیکلو هگزان نیز شناخته می‌شود.

فرمول مولکولی آن C42H30N6O12 و وزن مولکولی آن 73/810 دالتون می‌باشد. هر مولکول اینوزیتول نیکوتینات حاوی شش مولکول نیکوتینیک اسید استریفیه شده به یک مولکول میو اینوزیتول می‌باشد.

از نظر وزنی، تقریباً 80% اینوزیتول نیکوتینات، نیکوتینیک اسید و 20% میواینوزیتول می‌باشد.

فارماکوکینتیک مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات
فارماکوکینتیک اینوزیتول نیکوتینات به طور کامل شناخته نشده است. بخشی از آن به صورت دست نخورده از روده باریک جذب می‌شود.

متابولیسم اینوزیتول نیکوتینات به میو – اینوزیتول و نیکوتینیک اسید در خون رخ می‌دهد. سطوح نیکوتینیک اسید سرم تقریباً 10 ساعت پس از خوردن اینوزیتول نیکوتینات به پیک سرمی خود می‌رسد.

انیوزیتول نیکوتینات ممکن است به عنوان شکل آهسته رهش نیکوتینیک اسید در نظر گرفته شود. مونوگراف نیاسین (نیکوتینیک اسید) و میو-اینوزیتول را برای بحث در مورد اینوزیتول نیکوتینات این مواد ببینید.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات
کاربرد اینوزیتول نیکوتینات مشابه نیکوتینیک اسید است (مونوگراف نیاسین را ببینید). این ترکیب ممکن است برای کنترل هیپرلیپیدمی، بیماری رینود، لنگش متناوب و سایر اختلالات عروق محیطی موثر باشد.

موارد منع مصرف مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات
اینوزیتول نیکوتینات در افرادی که به هر جز محصولات حاوی اینوزیتول نیکوتینات حساسیت دارند، منع مصرف دارد. همچنین در افراد مبتلا به اختلال کبدی، افزایش بی علت آمینوترانسفرازهای (ترانس آمینازها) سرم، زخم گوارشی فعال و خونریزی شریانی، منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف اینوزیتول نیکوتینات اجتناب کنند. استفاده از اینوزیتول نیکوتینات به عنوان یک عامل ضد هیپرلیپیدمی یا برای کنترل اختلالات عروق محیطی مانند بیماری رینود و لنگش متناوب یا برای هر اندیکاسیون دیگر نیاز به نظارت پزشکی دارد.


افراد مبتلا به دیابت، نقرس، اختلال عملکرد کلیوی، بیماری قلبی-عروقی به ویژه انفارکتوس حاد میو کارد و آنژین ناپایدار) و همچنین افراد با سابقه قبلی بیماری کبدی، صفراوی، یرقان، زخم پپتیک یا گاستریت باید در مصرف این ماده احتیاط کنند.


اینوزیتول نیکوتینات نباید به جای دوزهای معادل نیکوتینیک اسید سریع اثر (کریستالین رگولار) مصرف شود. مواردی از مسمومیت شدید کبدی مانند نکروز کبدی حاد، در افرادی که از محصولات نیکوتینیک اسید آهسته رهش به جای نیکوتینیک اسید سریع رهش در دوزهای برابر استفاده کرده اند، دیده شده است.

اگرچه این مورد برای اینوزیتول نیکوتینات گزارش نشده چون اینوزیتول نیکوتینات مانند یک شکل کند رهش نیکوتینیک اسید رفتار می‌کند، این وضعیت از نظر تئوری امکان پذیر است.

افرادی که از نیکوتینیک اسید سریع رهش به اینوزیتول نیکوتینات شیفت می‌شوند، باید تحت نظارت پزشکی با دوزهای پایین اینوزیتول نیکوتینات شروع کرده و دوز به آهستگی تا تحصیل پاسخ درمانی مطلوب افزایش یابد.


اینوزیتول نیکوتینات، در دوزهای بالا، ممکن است روی تحمل گلوکز اثر نامطلوب بگذارد. دیابتی‌هایی که از اینوزیتول نیکوتینات برای کاهش چربی خون استفاده می‏کنند، باید سطوح گلوکز سرم خود را به دقت پایش کرده و دوز داروهای ضد دیابت را در صورت نیاز تعدیل کنند.

عوارض جانبی مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات
عوارض نامطلوب دوزهای بالای نیکوتینیک اسید شامل گرگرفتگی، خارش، گیجی، تپش قلب، اختلال تحمل گلوکز، افزایش سطح اسید اوریک و اختلال عملکرد کبدی می‌باشد.

به نظر می‏رسد اینوزیتول نیکوتینات به عنوان یک فرم حامل نیکوتینیک اسید به خوبی تحمل شود.

این ماده اگرچه در سالهای اخیراً وارد بازار دارویی ایالات متحده شده اما موارد کمی از واکنش‌های نامطلوب برای این ماده به دنبال سه دهه مصرف در اروپا، گزارش شده است.

تداخلات مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات
نیاسین (نیکوتینیک اسید) را ببینید.

اوردوز مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات

هیچ گزارشی از مسمومیت با دوز بیش از حد اینوزیتول نیکوتینات در مقالات گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی اینوزیتول نیکوتینات
اینوزیتول نیکوتینامید به صورت محصول تک جز یا در ترکیب با سایر مکمل‌های غذایی در دسترس می‌باشد. دوزهای مورد استفاده از 500 میلی‌گرم تا 4 گرم روزانه که همراه وعده‌های غذایی توصیه می‌شود، متغیر است. دوزهای بالاتر از 4 گرم در روز به ندرت استفاده می‌شود.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد