بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

نکاتی که باید در مورد مکمل های غذایی اینوزیتول نیکوتینات بدانید

اینوزیتول نیکوتینات فرم حامل نیکوتینیک اسید بوده که در اروپا و ژاپن برای درمان هیپرلیپیدمی، اختلالات عروق محیطی شامل بیماری رینود Raynaud's disease، لنگش متناوب Intermittent claudication، بیماری برگر Buerger's disease (Thromboangitis Obliteruns) و نکروبیوز لیپودیک Necrobiosis Lipoidica، اختلالی که با ضایعات درخشان ناشی از آتروفی پوست مشخص می‌شود، استفاده می‌شود.

اینوزیتول نیکوتینات در ایالات متحده به صورت مکمل تغذیه‌ای فروخته می‌شود، واکنش گرگرفتگی نیاسینی (Niacin Flush) ناشی از آن، به شدت واکنشی که به دنبال مصرف اسید نیکوتینیک کریستالین یا متوسط رهش، رخ می‏دهد؛ نمی‌باشد.


اینوزیتول نیکوتینات به عنوان اینوزیتول نیاسینات، منو اینوزیتول هگزا – 3- پیریدین کربوکسیلیک اسید، هگزا نیکوتینوئیل اینوزیتول، مزو اینوزیتول هگزا نیکوتینات، اینوزیتول هگزا نیکوتینات، اینوزیتول هگزانیاسینات و هگزا نیکوتینیل سیس – 1و 2و 3 و 5- ترانس-4و 6 – سیکلو هگزان نیز شناخته می‌شود.

فرمول مولکولی آن C42H30N6O12 و وزن مولکولی آن 73/810 دالتون می‌باشد. هر مولکول اینوزیتول نیکوتینات حاوی شش مولکول نیکوتینیک اسید استریفیه شده به یک مولکول میو اینوزیتول می‌باشد. از نظر وزنی، تقریباً 80% اینوزیتول نیکوتینات، نیکوتینیک اسید و 20% میواینوزیتول می‌باشد.

عملکرد مکمل های غذایی اینوزیتول نیکوتینات

اینوزیتول نیکوتینات ممکن است فعالیت ضد هیپرلیپیدمی داشته‏ و همچننین ممکن است برای کنترل بیماری‌های عروقی محیطی خاص مانند بیماری رینود و لنگش متناوب نیز مفید واقع شود.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی اینوزیتول نیکوتینات
فعالیت ضد هیپرلیپیدی احتمالی اینوزیتول نیکوتینات، حاصل از تبدیل متابولیک آن به نیکوتینیک اسید می‌باشد. (مونوگراف نیاسین را برای توضیح مکانیزم احتمالی فعالیت ضد هیپرلیپیدی نیکوتینیک اسید، ببینید)


علائم بیماری رینود، انقباض یا اسپاسم شدید عروق و تجمع پلاکتی می‌باشد. نتایج برخی مطالعات اثر بخشی اینوزیتول نیکوتینات را در افراد مبتلا به بیماری رینود ولنگش متناوب نشان داده است.

مکانیسم احتمالی فعالیت اینوزیتول نیکوتینات دراین اختلالات ناشناخته می‌باشد.


نیکوتینیک اسید متابولیت اصلی اینوزیتول نیکوتینات، می‏تواند موجب اتساع عروق پوست و منجر به افزایش جریان خون به خصوص در نواحی صورت، گردن و قفسه سینه و به اصطلاح، گرگرفتگی نیاسینی شود.

فعالیت متسع کنندگی عروق نیکوتینیک اسید به واسطه پروستاگلاندین می‌باشد. این اثر گذرا بوده و به نظر نمی‌رسد که نقش قابل توجهی را در کنترل علائم بیماری رینود ایفا کند.

لنگش متناوب ناشی از بیماری شریانی اندام‌های تحتانی بوده و با دردی که در اثر ورزش ایجاد شده و با استراحت رفع ‏شود، مشخص می‌شود. درد به علت ایسکمی حاصل از انسداد یا انقباض شریان‌های محیطی است.

اینوزیتول نیکوتینات ممکن است به برخی افراد مبتلا به این اختلال کمک کند. فعالیت اینوزیتول نیکوتینات در این بیماری نیز احتمالا به واسطه متابولیت آن، نیکوتینیک اسید می‌باشد.

مکانیسم‌های مفروض شامل فعالیت هیپولیپیدمیک نیکوتینیک اسید، فعالیت احتمالی آن در کاهش فیبرینوژن و به احتمال کمتر، فعالیت متسع کنندگی عروق گذرای نیکوتینیک اسید می‌باشد.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی اینوزیتول نیکوتینات
فارماکوکینتیک اینوزیتول نیکوتینات به طور کامل شناخته نشده است. بخشی از آن به صورت دست نخورده از روده باریک جذب می‌شود.

متابولیسم اینوزیتول نیکوتینات به میو – اینوزیتول و نیکوتینیک اسید در خون رخ می‌دهد. سطوح نیکوتینیک اسید سرم تقریباً 10 ساعت پس از خوردن اینوزیتول نیکوتینات به پیک سرمی خود می‌رسد.

انیوزیتول نیکوتینات ممکن است به عنوان شکل آهسته رهش نیکوتینیک اسید در نظر گرفته شود. مونوگراف نیاسین (نیکوتینیک اسید) و میو-اینوزیتول را برای بحث در مورد اینوزیتول نیکوتینات این مواد ببینید.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی اینوزیتول نیکوتینات
کاربرد اینوزیتول نیکوتینات مشابه نیکوتینیک اسید است (مونوگراف نیاسین را ببینید). این ترکیب ممکن است برای کنترل هیپرلیپیدمی، بیماری رینود، لنگش متناوب و سایر اختلالات عروق محیطی موثر باشد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد