بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آشنایی با مکمل های غذایی هورمون رشد

هورمون رشد انسانی (HGH) یک مخلوط هتروژن از پلی پپتیدهای مترشحه توسط غده هیپوفیز قدامی می‌باشد. شکل اصلی HGH یک پلی پپتید حاوی 191 اسید آمینه با وزن مولکولی 215000 دالتون می‌باشد.

این شکل HGH توسط تکنولوژی DNA نوترکیب تولید شده و برای درمان قامت کوتاه در کودکان و نوجوانان با نقص هورمون رشد (GH) فروخته می‌شود.

HGH نوترکیب یا سوماتروپین همچنین برای درمان کمبودGHدر بزرگسالان، کوتاهی قامت همراه نارسایی کلیوی، تحلیل مربوط به ایدز و در کوتاهی قامت همراه سندرم ترنر استفاده می‌شود.

از آنجا که GH فراهمی زیستی خوراکی بسیار کمی دارد در تمام این موارد، GH باید به طور تزریق فرا روده‌ای تجویز شود.
GH هورمون ابتدایی مسئول رشد در انسان‌ها و همچنین سایر پستانداران می‌باشد و به تنظیم فرایندهای متابولیک مانند آنابولیسم و لیپولیز کمک می‏کند.

پیر شدن طبیعی انسان با کاهش ترشح GH در ارتباط است. سطح میانگین GH در افراد بالای 60 سال حدود نصف بزرگسالان جوان می‌باشد. کاهش سطوح GH با افزایش سن با کاهش توده و قدرت عضلانی مربوط به سن و کاهش لیپولیز مرتبط است.


اثرات GH اکثراً به واسطه IGF-1 (فاکتور رشد شبه انسولین1) می‌باشد. IGF-1 یک میتوژن می‌باشد و ممکن است برخی سرطانها مانند سرطان‌های پروستات، پستان و کولورکتال را افزایش دهد.

به طور واضح، مطالعات بلند مدت در مورد ایمنی و همچنین مطالعات کارآمد، برای ارزیابی نقش جایگذاری GH در جمعیت مسن ضروری می‌باشد.


رها شدن GH از سلول‌های سوماتوتروف غدد هیپوفیز قدامی یک روند پیچیده شامل تنظیم کننده‌های چندگانه می‌باشد. GXRH پپتید هیپوتالاموسی (هورمون آزاد کننده هورمون رشد) روی سوماتروف‌ها جهت آزاد سازی GH عمل می‏کند، حال آنکه پپتید مهاری سوماتواستامین آزاد شدن GH را مسدود می‏کند.


به‏علاوه به نظر می‏رسد که آزاد شدن GH توسط مکانیزم سوم مجزایی نیز به نام مسیر secretagogue هورمون رشد (ماده‌ای که ترشح هورمون رشد را تحریک می‌کند)، تحت تأثیر باشد.

سرکرتاگوگوهای GH که به اختصار GHSs نامبده می‌شوند، می‏تواند اسید آمینه‌هایی مانند L- آرژنین، پپتیدهای کوچک و ترکیبات غیر پپتیدی باشند. علاوه بر این نوروترنسمیترهایی مانند استیل کولین، دوپامین و نور اپی نفرین و نوروپپتیدهایی مانند پپتیدهای اپیوئید نیز در کنترل ترشح GH نقش دارند.


HGH و همچنین IGF-1 و چندین سکرتاگوگو یا آزاد کننده‌ی GH اخیرا وارد بازار مکمل‌های غذایی شده اند.

موادی که به عنوان سکرتاگوگوها یا آزاد کننده‌های GH فروخته می‌شوند شامل اسید‌های آمینه L- گلوتامین، L- اورنیتین، گلسین، L- دوپا، و همچنین موادی چون اورنیتین آلفا – کتوگلوتارات (اورنیتین آلفا- کتوگلوتارات راببینید) و گیاهان Macuna pruriens و Tribulus Terrestris هستند.

عملکرد مکمل های غذایی هورمون رشد
مکمل‌های HGH و سکرتاگوگو یا آزاد کننده‌ها فعالیت آنابولیک و لیپولیتیک و همچنین فعالیت ضد پیری دارند.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی هورمون رشد
مکانیسم عمل مکمل HGH و سکرتاگوگوها یا آزاد کننده‌ها ناشناخته می‌باشد. این تفکر وجود دارد که فعالیت GH اندوژن یا فراروده ای، از طریق هورمون آنابولیک IGF-1 و برهم کنش با گیرنده‌های مخصوص GH، به طور گسترده‌ای در بافت‌های بدن وساطت می‌شود.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی هورمون رشد

GH خوراکی فراهمی زیستی بسیاری ضعیفی دارد. شواهد قابل استنادی در تایید این فرض که GH به صورت اسپری به طور قابل توجهی از مخاط دهان جذب می‌شود، وجود ندارد. تجویز از راه دهان GH منجر به هضم این هورمون پروتئینی در روده کوچک به اسید‌های آمینه تشکیل دهنده می‌شود.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی هورمون رشد
هیچ اندیکاسیونی برای استفاده غیر دارویی HGH به هر شکل وجود ندارد. شواهد قطعی برای اثبات عملکردهای ضد پیری، بهبود توان ورزشی، افزایش نیروی جنسی، افزایش سلامت مفاصل، کمک به خواب بهتر و تقویت سیستم ایمنی منسوب شده به GH وجود ندارد.

این هورمون ممکن است ایمنی را افزایش داده و اثرات ضد دیابتی و ضد آترواسکلروز و محافظت عصبی داشته باشد. HGH تزریقی نیز اگر چه ممکن است در کاهش چربی خون و افزایش توده بدون چربی در برخی افراد موثر باشد، اما اثرات جانبی نامطلوب، ممکن است استفاده از HGH برای این اهداف را مورد تردید قرار دهد.

شواهد ابتدایی مبنی بر اثرات مفید HGH تزریقی در برخی افراد مبتلا به بیماری کرون و کاردیومیوپاتی اتساعی وجود دارد. دوز بالای HGH ممکن است بروز برخی سرطان‌ها را تحریک کند.

 موارد منع مصرف مکمل های غذایی هورمون رشد
 (برای اطلاع در مورد استفاده از سوماتروپین به مرجع رومیزی پزشک مراجعه کنید)
مکمل هورمون رشد انسانی در افراد دارای هر گونه شواهدی از بدخیمی فعال و همچنین در افرادی که به هر جز محصولال حاوی HGH حساسیت دارند منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی هورمون رشد
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل حاوی HGH اجتناب کنند.
نوجوانان و افراد دیابتی باید از مصرف مکمل HGH اجتناب کنند.


اشکال خوراکی HGH نباید به شکل تزریقی و هر روش دیگری استفاده شوند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی هورمون رشد
هیچ واکنش نامطلوبی برای مکمل حاوی HGH گزارش نشده است.

تداخلات مکمل های غذایی هورمون رشد
هیچ تداخلی برای مکمل‌های حاوی HGH شناخته نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی هورمون رشد
هورمون رشد انسانی نوترکیب خوراکی در دسترس می‌باشد و عموما در غالب مکمل غذایی به شکل اسپری خوراکی موجود است. هیچ دوز توصیه شده‌ای وجود ندارد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد