بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کنترل وزن با مکمل های غذایی گلوکومانان

 گلوکومانان یک پلی ساکارید هیدروکلوئیدی می‌باشد که از اجزا D- گلوکز و D-مانوز (این نام از اینجا می‌باشد) متصل به هم با پیوند 4-1، بتا تشکیل شده است.

تقریباً %60 پلی ساکارید از D-مانوز و 40% آن از D-گلوکز تشکیل شده است. برخی از اجزا قندی در گلوکومانان استیله می‌شوند. وزن مولکولی این پلی ساکارید کم شاخه از 200 کیلو دالتون تا 2000 کیلو دالتون متغیر است.


گلوکومانان، که به عنوان فیبر غذایی محلول دسته‌بندی می‌شود، از آرد کونجاک (Konjac Flour) مشتق شده است. آرد کونجاک، از گونه‌های Amorphophallus به دست می‌آید که گیاهی خویشاوند گیاه خانگی معروف فیلودندرون (philodendron) بوده و فقط در مناطق خاصی از جهان مانند برخی نواحی چین و ژاپن رشد می‏کند.

یک عضو جنس Amorphophallus که Amorphophallus Konjac نامیده شده به عنوان voodoo lilly، زبان شیطان و کونجاک نیز شناخته می‌شود. آرد کونجاک از دکمه‌های گونه‌های گوناگونی از Amorphopallus مشتق شده و واژه کونجاک عموماً برای گونه‌های گوناگون و همچنین برای آرد حاصل از این دکمه‌ها استفاده می‌شود.

این گیاه علاوه بر اینکه به عنوان کونجاک شناخته می‌شود، در زبان چینی به نام Juruo و در ژاپن konjaku یا konnyaku نامیده می‌شود.
آرد کونجاک دارای تاریخچه طولانی استفاده در چین و ژاپن به عنوان یک ماده غذایی و همچنین یک درمان خانگی می‌باشد.


محصولات گلوکومانان به طور گسترده‌ای در ژاپن و چین به عنوان ارتقا دهنده سلامت عمومی، مراقبت از پوست به صورت موضعی و به عنوان عامل تغلیظ کننده غذا کاربرد دارند. گلوکومانان، که گاهی اوقات کونجاک مانان نامیده می‌شود، در ایالات متحده به عنوان مکمل غذایی فروخته می‌شود.

عملکرد مکمل های غذایی گلوکومانان
گلوکومانان ترکیبی ملین بوده و ممکن است در کنترل سطوح گلوکز و لیپید سرم و همچنین در کنترل وزن موثر باشد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی گلوکومانان
اثر ملین گلوکومانان ناشی از تورم گلوکومانان و در نتیجه افزایش حجم مدفوع می‌باشد.


گلوکومانان ممکن است کنترل گلیسمیک را در دیابت نوع 2 بهبود دهد. مکانیسم این اثر نامعلوم می‌باشد. گلوکومانان ممکن است جذب کربوهیدراتها را توسط افزایش زمان تخلیه معده و کاهش زمان عبور از روده کوچک به تأخیر اندازد.


مکانیزم فعالیت هیپوکلسترولمیک احتمالی نیز نامعلوم می‌باشد. این پلی ساکارید ممکن است تبدیل کلسترول به اسیدهای صفراوی و همچنین دفع مدفوعی اسیدهای صفراوی را افزایش داده و جذب روده‌ای کلسترول را کاهش‏دهد.


اثر گلوکومانان در کنترل وزن به خوبی شناخته نشده است. تورم و افزایش حجم گلوکومانان به دنبال جذب آب در دستگاه گوارش، ممکن است باعث ایجاد حس سیری در برخی افراد شود.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی گلوکومانان

پس از خوردن گلوکومانان، میزان بسیار کمی از آن در روده باریک هضم می‌شود. گلوکومانان به هیدرولیز توسط آنزیم‌های هضم کننده مقاوم بوده و تخریب قابل توجه آن در روده باریک از طریق عملکرد باکتری‌های کولون رخ می‏دهد.

محصولات حاصل از تخریب در روده بزرگ، شامل اسید فورمیک، اسید استیک، بوتیریک اسید، پروپیونیک اسید، بتا – 1، 4 –D- مانوبیوز (4 -o-بتا-D-مانوپیرانوزیل-D–مانوپیرانوز)، سلوبیوز)4 -o-بتا-D-گلوکو پیرانوزیل-D-گلوکوپیرانوز)4-o -بتا –D–گلوکوپیر–آنوزیل–D- مانوپیرانوز، گلوکز و مانوز می‌باشد که ممکن است مقادیری از روده بزرگ جذب شده و باقی مانده آن در مدفوع به همراه گلوکومانان تغییر نیافته دفع می‌شود.

بوتیرات به عنوان سوخت تنفسی سلول‌های کولون استفاده می‌شود.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد