بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مصرف مکمل های غذایی ژرمانیوم برای بیماران کلیوی ممنوع

ژرمانیوم یک عنصر شبه فلزی با عدد اتمی 32 و نماد اتمی Ge می‌باشد. ژرمانیوم در پوسته‌ی زمین، در مواد معدنی خاص و در مواد آلی مانند گیاهان و بدن انسان یافت می‌شود. ژرمانیوم یک ماده غذایی ضروری برای انسان نمی‌باشد.


تغذیه رت‌ها با رژیم غذایی فقیر از ژرمانیوم سبب تغییر ترکیب معدنی استخوان و کبد و کاهش ‏DNA در استخوان تیبیا می‌شود.


دریافت معمول روزانه ژرمانیوم از حدود 4/0 تا 5/1 میلی‌گرم متغیر است. منابع گیاهی مانند گندم، سبزیجات، سبوس و حبوبات، منابع سرشار از ژرمانیوم می‌باشد. غذاهای حیوانی از نظر ژرمانیوم فقیر هستند.


برخی کمپلکس‌های آلی ژرمانیوم رشد تومور را در حیوانات مهار می‏کنند. مصرف مقادیر بالایی از مکمل‌های آلی ژرمانیوم آلوده به دی اکسید ژرمانیوم (ترکیبی نفروتیک) در انسانها، به مرگ ناشی از نارسایی کلیوی منجرشد.


شکل مکمل تغذیه‌ای اصلی ژرمانیوم به صورت 132 Ge، ژرمانیوم – 132،ژرمانیوم سزکوئی اکسید یا بیس –کربوکسی اتیل ژرمانیوم سزکوئی اکسید می‌باشد که یک محصول آلی سنتیک بوده و به طور طبیعی یافت نمی‌شود.

مطالعات بالینی دیگری اثر ژرمانیوم را روی افراد مبتلا به سرطان‌های گوناگون با استفاده از ترکیب سنتیک دیگری به نام اسپیروژرمانیوم یا 8و 8 دی اتیل –N، N- دی متیل -2- آزا – 8- ژرماسپیرو (4و5) دکان -2- پروپرانامین دی هیدروکلرید مورد بررسی قرار دادند.

اسپیروژرمانیوم سمیت زیادی به ویژه سمیت عصبی بالایی دارد و به عنوان یک مکمل تغذیه‌ای فروخته نمی‌شود.


محصولات موضعی حاوی ژرمانیوم غیر ارگانیک در ژاپن برای تخفیف درد و تورم تجویز می‌شوند.

عملکرد مکمل های غذایی ژرمانیوم
بیس - کربوکسی اتیل ژرمانیوم سزکوئی اکسید، Ge-132 ممکن است فعالیت ضد تکثیر و آنتی اکسیدانی داشته ‏باشد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی ژرمانیوم

مکانیسم اثر احتمالی ضد تکثیر ناشناخته است. Ge-132 در کشت سلولی موثر نمی‌باشد. فعالیت ضد تکثیری احتمالی Ge-132 ممکن است به دلیل افزایش ایمنی باشد. Ge-132 فعالیت سلول کشنده طبیعی (NK) و لنفوسیت T سیتوتوکسیک را تحریک کرده و همچنین تولید اینترفرون را افزایش می‏دهد.


Ge-132 در موش از آسیب اکسیدانی کبدی ناشی از پاراکاتParaquat جلوگیری می‏کند. مکانیزم این اثر آنتی اکسیدانی احتمالی ناشناخته است.

فارماکوکینتینک مکمل های غذایی ژرمانیوم
مطالعات نشان می‌دهد که حدود 30% دوز خورده شده Ge-132 از روده کوچک جذب می‌شود. به نظر می‏رسد متابولیسمGe-132 بسیار مختصر بوده و اغلب آن توسط کلیه‌ها دفع می‌شود.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی ژرمانیوم

هیچ اندیکاسیونی برای استفاده از ژرمانیوم به صورت مکمل وجود ندارد. برخی اشکال غیر آلی ژرمانیوم، مانند ژرمانیوم دی اکسید، به شدت برای کبد و کلیه سمی و کشنده هستند.

برخی اشکال آلی ژرمانیوم هم، به خصوص ژرمانیوم لاکتات سیترات به شدت سمی هستند. خطرآلودگی در اشکال معروف غیر سمی ژرمانیوم مکمل به هر کدام از فواید احتمالی که هنوز به خوبی اثبات نشده غلبه دارد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی ژرمانیوم
افراد مبتلا به نارسایی کلیوی یا افراد در معرض خطر مشکلات کلیوی (مانند دیابتی‌ها و افراد تحت درمان با داروهای نفروتوکسیک).

موارد احتیاط مکمل های غذایی ژرمانیوم

به خاطر احتمال آلودن Ge-132 با ترکیبات حاوی ژرمانیوم که سمی شناخته می‌شوند مانند ژرمانیوم دی اکسید و ژرمانیوم لاکتات سیترات، استفاده از مکمل‌های Ge-132 نیاز به احتیاط زیاد داشته و توصیه نمی‌شود.

اگر چه Ge-132 100%خالص تاکنون با نارسایی کلیوی همراه نبود، اما این احتمالاین عارضه وجود دارد.


 مصرف مکمل‌های Ge-132 در کودکان، زنان باردار، مادران شیرده، افراد مبتلا به نارسایی کلیوی وافراد دیابتی اکیدا غیر مجاز است. افرادی که داروهای نفروتوکسیک استفاده می‌کنند نیز باید از دریافت Ge-132 اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی ژرمانیوم
واکنش‌های نامطلوب برای افرادی که مکمل Ge-132 100% خالص دریافت می‏کنند، شامل تهوع، اسهال و ضایعات پوستی می‌باشد. ژرمانیوم دی اکسید و ژرمانیوم لاکتات سیترات سمیت کلیوی دارند. اسپیروژرمانیوم مسمومیت عصبی و ریوی دارد.


عوارض نامطلوب ژرمانیوم دی اکسید و ژرمانیوم لاکتات سیترات علاوه بر سیمت کلیوی، کم خونی، ضعف عضلانی و نوروپاتی محیطی نیز گزارش شده است.

تداخلات مکمل های غذایی ژرمانیوم
هیچ تداخل شناخته شده با Ge-132 وجود ندارد. همیشه این احتمال وجود دارد که Ge-132 ممکن است سمیت کلیوی داروهای نفروتوکسیک را تقویت کند.

اوردوز مکمل های غذایی ژرمانیوم
مسمومیت با Ge-132 خالص گزارش نشده است با این حال دوزبیش از حد سایر اشکال ژرمانیوم گزارش شده که حداقل در یک مورد، اختلال عملکرد ارگانی چندگانه، شوک و مرگ رخ داده است.


دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی ژرمانیوم
هیچ دوزی توصیه نشده است. ژرمانیوم، به شکل Ge-132 که به عنوان ژرمانیوم – 132،ژرمانیوم سز کوئی اکسید و بیس –کربوکسی اتیل ژرمانیوم سزکوئی اکسید نیز شناخته می‌شود، به صورت مکمل تغذیه‌ای در کپسول‌های 30 تا 150 میلی گرمی و همچنین به صورت پودر در دسترس می‌باشد.

افرادی که تصمیم به استفاده از این مکمل‌ها را دارند باید توجه کنند که فقط تحت نظر پزشک و اطمینان از خالص بودن Ge-132 این مکمل را مصرف کنند. ژرمانیوم ممکن است به صورت فرآورده‌های معدنی مایع یا کلوئیدی نیز موجود باشد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد