بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

جزئیات بیشتر در مورد مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن

ژلاتین مخلوطی هتروژن از پروتئین‌های هیدرولیز شده مشتق از کلاژن حیوانی می‌باشد. این ماده به طور طبیعی وجود نداشته و عموماً توسط جوشاندن استخوانها و پوست گاو نر، گاو و خوک حاصل می‌شود.

ژلاتین استفاده‌های بسیاری در صنایع غذایی و دارویی دارد. از نظر تغذیه‌ای به خاطر فقدان L- تریپتوفان، یک پروتئین ناقص می‌باشد. در صنایع غذایی به عنوان غلیظ کننده، قوام دهنده و پایدار کننده و در صنایع دارویی جهت تهیه کپسول استفاده می‌شود.

اخیراً، از ژلاتینی که برای تولید پپتیدهای محلول در آب با وزن‌های مولکولی‌های مختلف تحت هیدرولیز بیشتری قرار گرفته، به عنوان مکمل غذایی برای حفظ سلامت استخوان و مفاصل استفاده می‌شود.

پپتید‌های ژلاتین از اسیدهای آمینه موجود در کلاژن شامل L–پرولین، L–هیدروکسی پرولین و گلایسین سرشارمی‌باشد. ژلاتین و کلاژن هیدرولیز شده مشابه می‌باشد. (کلاژن هیدرولیز شده را ببینید).

عملکرد مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن

ژلاتین هیدرولیزات فعالیت شناخته شده‌ای علیه بیماری‌های تخریبی مفصلی (DJD) دارد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن
مکانیسم اثر ضد آرتریت ژلاتین هیدرولیزات در دست تحقیق می‌باشد. اگرچه اسیدهای آمینه ژلاتین هیدرولیزات همانند کلاژن می‌باشد، اما این اسیدها آمینه‌ها نقش قابل توجهی در سنتز کلاژن، برای مثال غضروف مفصلی ندارند.

L –هیدروکسی پرولین آمینواسید ژنتیکی نبوده بنابراین، پیش سازی برای سنتز پروتئین نمی‌باشد و بعد از رونویسی تشکیل می‌شود. گلیسین و L–پرولین توسط بدن ساخته می‌شوند و به نظر نمی‌رسد که اسید آمینه‌های ژلاتین هیدرولیزات، در سنتز مسیر جدید (denovo) کلاژن نقش ایفا کنند.

تحقیقاتی وجود دارد که ژلاتین هیدرولیزات ممکن است حاوی الیگوپپتیدهای خاصی باشد که سنتز کلاژن را تحریک کنند. این فرضیه نیاز به بررسی‌های گسترده دارد.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن
هضم، جذب و متابولیسم ژلاتین هیدرولیزات مشابه پروتئین‌ها و لیپیدهای واقع در رژیم غذایی می‌باشد.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که ژلاتین می‌تواند با آرتریت مقابله کرده و به حفظ سلامت غضروف، مفاصل و استخوان‌ها کمک کند.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن
حساسیت شناخته شده به محصولات حاوی ژلاتین هیدرولیزات

موارد احتیاط مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن
مصرف این مکمل در زنان باردار و شیرده غیر مجاز است. افراد دچار اختلال عملکرد کبد یا کلیه باید در مصرف این مکمل احتیاط کنند.


افرادی که محصولات ژلاتین هیدرولیزات با منشا گاوی استفاده می‌کنند، فقط باید از محصولات مشتق شده از مواد خام (پوست و استخوان گاوی) جهت جلوگیری از هر گونه انتقال بیماری، استفاده کنند.

قسمت‌های سیستم عصبی گاوی، ممکن است مولد عوامل جنون گاوی باشند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن
گزارشی موجود نمی‌باشد.

تداخلات مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن
تنها یک گزارش از بهبود تاثیر کلسیتونین در درمان پوکی استخوان توسط کلاژن هیدرولیزات، موجود است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی ژلاتین مخلوطی هتروژن

ژلاتین هیدرولیزات به شکل پودر، اکثراً در ترکیب با مکمل‌های غذایی دیگر، مانند ویتامین C و کلسیم در دسترس می‌باشد. دوز معمول 10 گرم روزانه می‌باشد.

ژلاتین هیدرولیزات همچنین به صورت کپسول غالبا در ترکیب با سایر مکمل‌ها مانند گلوکزین، کورکومین، کندورتین سولفات و پوست درخت بید در دسترس می‌باشد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد