بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی گاما –توکوفرول

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی گاما –توکوفرول
شواهدی مبنی بر فعالیت آنتی اکسیدانی هر دو همولوگ گاما و آلفا توکوفرول وجود دارد بنابراین ممکن است اندیکاسیون‌هایی از گاما –توکوفرول وجود داشته باشد که از آلفا–توکوفرول متمایز بوده و یاشرایطی موجودباشد که در آن یکی از دیگری بهترعمل ‏کند.

با این حال، احتمالاً گاما –توکوفرول در اغلب موارد اندیکاسیون‌هایی مشابه آلفا–توکوفرول دارد (ویتامینE را ببینید).
شواهدی وجود دارد که گاما توکوفرول ممکن است بیشتر از آلفا توکوفرول، علیه بیماری‌های قلبی-عروقی اثرمحافظ کننده داشته باشد.

همچنین برخی شواهد ابتدایی از نقش موثرتر این ماده در پیشگیری از برخی سرطان‌ها نسبت به آلفا توکوفرول وجود دارد. سطوح خونی بالای گاما –توکوفرول ممکن است با افزایش بروز استئوآرتریت زانو، به ویژه در افراد سیاه پوست همراه باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی گاما –توکوفرول
هرگونه حساسیت شناخته شده به گاما –توکوفرول

موارد احتیاط مکمل های غذایی گاما –توکوفرول
افراد تحت درمان با وارفاین باید در استفاده از گاما –توکوفرول در دزهای بالاتراز 100 میلی‌گرم روزانه احتیاط کنند ودرصورت استفاده، باید INR خود را به دقت پایش کرده و در صورت نیاز، دوزهای وارفارین به طور مناسب تنظیم شود.

افرادی که کمبود ویتامین k دارند، مانند افراد مبتلا به نارسایی کبد، باید در مصرف دوزهای بالای گاما – توکوفرول احتیاطکنند.

گاما–توکوفرول در افراد با ضایعات مستعد خونریزی (مانند زخم‌های پپتیک خونریزی دهنده)، افراد با سابقه سکته هموراژیک و افراد مبتلا به اختلالات خونریزی دهنده ارثی مانند هموفیلی باید با احتیاط مصرف شود.


دوز بالای مکمل گاما –توکوفرول بایدحدود یک ماه قبل ازاعمال جراحی متوقف شود و ممکن است پس از بهبود از سر گرفته شود. کسانیکه مکمل آهن مصرف می‏کنند نباید گاما –توکوفرول را همزمان با آن مصرف کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی گاما –توکوفرول

تاکنون هیچ موردی گزارش نشده است.

تداخلات مکمل های غذایی گاما –توکوفرول
داروها
داروهای ضد پلاکت، مانند Aspirin، dipyridamole، eptifibatide، clopidogrel، ticlopidine، tirofiban و abciximab: دوزهای بالا گاما –توکوفرول ممکن است اثرات این داروهای ضد پلاکت را تقویت کنند.


Cholestyramine: ممکن است جذب گاما –توکوفرول را کاهش دهد.


Colestipol: ممکن است جذب گاما –توکوفرول را کاهش دهد.


Isoniazid: ممکن است جذب گاما –توکوفرول را کاهش دهد.


روغن معدنی: ممکن است جذب گاما –توکوفرول را کاهش دهد.


Neomycin: ممکن است استفاده از گاما – توکوفرول رامختل سازد.


:Orlistat احتمالاً جذب گاما –توکوفرول رامهار می‏کند.


:Socralfate ممکن است با جذب گاما –توکوفرول تداخل کند.


Warfarin: دوز بالا (بیش از 100 میلی‌گرم روزانه) گاما –توکوفرول ممکن است پاسخ ضد انعقادی وارفارین را افزایش دهد. در صورت استفاده از این مکمل INR باید به دقت پایش شده و در صورت نیاز دوز وارفارین به طور مناسب تنظیم شود.

مکمل‏های غذایی
آلفا– توکوفرول: ممکن است غلظت پلاسمایی گاما –توکوفرول راکاهش ‏دهد.


صفرای خشک شده گاو نر: ممکن است جذب گاما –توکوفرول را افزایش دهد.


آهن: بیشتر مکمل‌های آهن حاوی شکل فروس آهن هستند. این شکل در صورت مصرف همزمان، می‌تواند گاما –توکوفرول را که به شکل آزاد وغیراسترفیه شده فروخته می‌شود به شکل پیش اکسیدانی خود اکسید کند.


تری گلیسیریدهای متوسط زنجیر: ممکن است در صورت مصرف همزمان جذب گاما –توکوفرول راافزایش دهند.


فیتوسترول‌ها و فیتو استانول‌ها، شامل بتا سیتوسترول و بتا – سیتوستانول: ممکن است سطوح پلاسمایی گاما –توکوفرول را کاهش دهند.


فنولیک گیاهی و فلاوونوئیدها: ممکن است در چرخه‌های اکسیداسیون-احیا شرکت کرده و به حفظ سطوح گاما –توکوفرول احیا شده کمک کند.


سلنیوم: ممکن است به طور سینرژیک با گاما –توکوفرول عمل کند.


ویتامین C: ممکن است به حفظ گاما –توکوفرول درشکل احیاشده (آنتی ا کسیدان) آن کمک کند.

غذاها
 Olestra (نوعی ماده جایگزین چربی فاقد هرگونه کالری، کلسترول و چربی): احتمالاً جذب گاما –توکوفرول رامهارمی‏کند. آلفا–توکوفرول به السترا اضافه می‌شود.

گیاهان
برخی گیاهان دارویی شامل سیر و جینکو بیلوبا دارای فعالیت آنتی ترومبیک هستند. دوزهای بالا گاما –توکوفرول اگر به طورهمزمان با این گیاهان مصرف شود، ممکن است فعالیت آنتی ترومبیک آنها را افزایش دهد.

اوردوز مکمل های غذایی گاما –توکوفرول
هیچ گزارشی از مسمومیت با گاما –توکوفرول در مقالات موجود نمی‌باشد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی گاما –توکوفرول
در حال حاضر اشکال موجود در بازار گاما –توکوفرول، حاوی حدود 60% گاما– توکوفرول همراه مقادیرکمتری ازسایرهمولوگهای توکوفرول می‌باشد.

گاما –توکوفرولها همچنین مانند سایرتوکوفرولها به شکل آزاد (غیراستریفیه) موجودمی‌باشد. دوزهای معمول حدود 200 میلی‌گرم روزانه (مانند گاما –توکوفرول) می‌باشد.
........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد