بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آیا می دانیدمحصولات حاوی گاما – بوتیرولاکتون نباید به عنوان مکمل استفاده شود؟.

محصولات حاوی گاما – بوتیرولاکتون (GBL) یا 1,4 بوتاندیول (BD) نباید توسط افراد به عنوان مکمل استفاده شود.

گاما بوتیرولاکتون یا GBL یک مایع روغنی آلی می‌باشد که به عنوان واسطه در سنتز موادی مانند پلی وینی پیرولیدون استفاده می‌شود و نیز به عنوان حلالی برای پلی آکریلو نیتریل و سلولزاستات استفاده می‌شود. GBL یک جزء از بین برنده‌ی رنگ، روغن‌های نساجی و روغن‌های حفاری می‌باشد.


علت اینکه GBL به بازار مکمل‌های غذایی وارد شده به این دلیل است که به راحتی بعد از خوردن به گاماهیدروکسی بوتیرات (GHB) تبدیل می‌شود و به عنوان پیش داروی GHB استفاده می‌شود (گاما – هیدروکسی بوتیرات را ببینید).


GBL از نظر شیمیایی به‏عنوان دی هیدرو –(3H)2–فورانون؛ بوتیرولاکتون؛ 1و2-بوتانولید؛ 1و 4- بوتانولید؛ گاما- هیدروکسی بوتیریک اسید لاکتون؛ 3- هیدروکسی بوتیریک اسید لاکتون و 4- هیدروکسی بوتانوئیک اسید لاکتون شناخته می‌شود.


GHB به صورت ماده I جدول دسته‌بندی می‌شود و استفاده از آن به جز برای درمان نارکولپسی، غیر قانونی می‌باشد، که برای این مورد توسط FDA (GHB یک داروی III جدول در این مورد می‌باشد) و کارآزمایی‌های بالینی مورد تایید FDA مجاز شمرده شده است.

FDA از تمام تولید کننده‌های مکمل غذایی GBL خواست تا محصولات خود را جمع آوری کنند.
محلول آلی دیگر، 1،4بوتاندیول یا BD، همچنین بعد از دریافت به گاما – هیدروکسی بوتیرات تبدیل می‌شود.

FDA در مورد محصولاتی که حاوی BD هستند، اخطار داده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این ماده، به مونوگراف گاما – هیدروکسی بوتیرات (GHB) مراجعه کنید.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد