بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ضرورت مصرف ویتامین C


ضرورت مصرف ویتامین C

وبرای همین به آنان ملوان لیمویی میگفتند .اسکروی بیماری مهلکی بود که کاشفان سرزمین های دور پس از مسافرت های طولانی بر روی آب به آن دچار میشدند ومیمردند. اسکروی کمبود دراز مدت ویتامین ث است. این مطلب انگیزه ای شد برای جستجوی درمان این بیماری در پرتقال ومنجر به کشف ویتامین ث در سال ۱۹۲۸ گردیدو واسید اسکوربیک نام گرفت.

ویتامین ث یا اسید اسکوربیک یک ویتامین محلول در آب است که برای تولید کلاژن در بدن مورد نیاز است. غده فوق کلیوی و هیپوفیز بیشترین غلظت این ویتامین را در بدن دارا هستند پس از آنها در مقدار کمتر در کبد، لوکوسیت ها ، مغز ، کلیه و لوزالمعده موجود است بیشترین مقدار این ویتامین در کبد و ماهیچه های اسکلتی است.

این ویتامین در ساخت ناقلان پیام های عصبی ،هورمون های استروئیدی ،کارنتین ،تبدیل کلسترول به اسید های صفراوی ،تجزیه تیروزین ومتابولیسم یون فلزی نقش بسیار مهمی دارد. به جذب بیشتر آهن در بدن کمک میکند . نقش اسید اسکوربیک به عنوان یک عامل کاهنده بیولوژیکی ممکن است با جلوگیری از ایجاد بعضی از بیماریها همچون آب مروارید بعضی از سرطان ها و بیماریهای قلبی عروقی در ارتباط باشد. این ویتامین مهمترین آنتی اکسیدان محلول در آب است آنتی اکسیدان به موادی گفته میشود که با حرکت در خون مواد شیمیایی راکه به بافتها لطمه میزنند خنثی میکنند .

همانطور که گفته شد کاهش این ویتامین به ایجاد بیماری اسکروی منجر میشود. که با علائمی همچون تورم -خونریزی لثه ها لق شدن دندان ها وپارگی مویرگهای داخل مفاصل ودرد شدید آنها میشود.همچنین باعث کاهس التیام زخمها ضعف و خستگی واختلالات روانی همراه است.از ویتامین ث برای التیام زخمها -کاهش فشار خون- تخفیف سرماخوردگی وعملکرد بهتر سیستم ایمنی استفاده میشود.

بدن انسان فاقد آنزیم لازم برای تولید ویتامیین ث در بدن میباشد و باید آن را از غذاها دریافت کند.بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین ث مرکبات (لیمو -پرتقال -کیوی) هندوانه-خربزه-گوجه فرنگی سیب زمینی فلفل سبز و سبزیجات سبزبرگ است. این ویتامین به هوا حرارت وآب حساس است بنابر این طی انبارداری طولانی یا هنگام فرآوری غذاهایا پخت بیش از حد تخریب میشود.

حداقل مقدارپیشنهادی ویتامین ث ۷۵میلی گرم در روز برای خانمها و۹۰ میلی گرم برای آقایان است.البته این پیشنهاد برای افراد عادی است که باز هم مقدار کمی است .برای اینکه از بیماری ناشی از کمبود ویتامین ث در امان بمانید دوز پیشنهادی روزانه برای یک بدنساز سالم (وحتی افراد عادی)۱۰۰۰تا۱۵۰۰ میلی گرم در روز در دوزهای تقسیم شده بین سه وعده اصلی غذاییست .

برای کسانی که تحت تمرینات بسیار سختی قرار دارند ونیاز به ریکاوری بیشتری دارند دوز تقریبی روزانه ۱۷۰۰تا۲۲۰۰میلی گرم میباشد ووقتی احساس میکنید در حال دچار شدن به سرما خوردگی هستید یا اینکه به آن دچار شده اید وقصد دارید تا حد ممکن عوارض آنرا کاهش دهید وسریعتر بهبود یافته به دوز بالاتری از این ویتامین نیاز دارید دوز پیشنهادی برای این افراد ۳۸۰۰تا۴۵۵۰ میلی گرم در روز میباشد

برای شناخت میزان ویتامین ث موجود در غذاهای مختلف به مطالب زیر توجه فرمایید

یک چهارم فنجان کشمش ۵۱میلی گرم

یک فنجان کلم بروکلی ۹۷میلی گرم
یک فنجان توت فرنگی ۸۵میلی گرم
صد گرم فلفل دلمه ای ۱۱۰میلی گرم
یک عدد فلفل دلمه ای بزرگ قرمز ۳۱۲ میلی گرم
یک نصف گریپ فروت ۴۶میلی گرم
یک فنجان اسفناج خرد شده ۱۸میلی گرم
یک عدد گوجه فرنگی متوسط ۵۹میلی گرم
یک عدد کیوی متوسط ۷۵میلی گرم
یک لیوان آب پرتقال ۹۸میلی گرم
دو فنجان کاهو خرد شده ۲۷میلی گرم
یک فنجان طالبی خرد شده ۷۵میلی گرم
یک فنجان تمشک ۳۱میلی گرم

و اگر بجای غذاها از مکمل های ویتامین ث وانواع قرص های جوشان وغیره استفاده میکنید مقدار ویتامین ث موجود در هر قرص به میلی گرم در پشت جعبه آن نوشته شده است.

************

منبع: سامانه مکمل شناسی  

بسته های ویژه خبری :

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد