بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اطلاعات تکلمیلی راجع به مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون

مصرف یا به همراه داشتن این دارو جز در موارد آزمایشات بالینی با مجوز FDA و یا تجویز پزشک مورد صلاحیت غیر مجاز است.

شرح
به دنبال تصویب لایحه آموزش و سلامت مکملهای غذایی (DSHDA) در سال 1994 تعدادی از مواد آنابولیک رایج شامل 19- نوراندرواستندیون به عنوان مکملهای غذایی به بازار وارد شدند. در مارس 2004 سناتور orrin Hatch و Biden با همکاری هم، لایحه‌ای را تحت عنوان کنترل استروئیدهای آنابولیک ارائه کردند.

تحت این ماده، واژه¬ی استروئید آنابولیک به هر گونه دارو یا ماده¬ هورمونی که بصورت شیمیایی یا دارویی به تستوسترون (سایراستروژن‌ها، پروژستین¬ها و دهیدرواپی آندوسترون (DHEA) مرتبط باشد، اطلاق می‌شود.

لیست ضمیمه شده به این فهرست حاوی 59 ماده¬ی ویژه است که 26 تا از آنها به لیست موجود استروئیدها در 1990که تحت عنوان فهرست III مواد کنترل شده قرار دارد، اضافه شده است.

2 ایزومر 19- نوراندرواستندیون شامل 19- نور-4-اندرواستن-3،17-  دیون و 19- نور-5- اندرواستن-3، 17-دیون نیز در این لیست قرار دارد. این لایحه با اتفاق آرا در 6 اکتبر2004 تصویب و در 22 اکتبر2004 به امضای رئیس جمهور وقت جورج بوش رسید و از ژانویه 2005 مصداق پیدا کرد.

19- نوراندرواستندیون به 2 ایزومر استروئیدی اشاره دارد که به عنوان مکمل غذایی به بازار آمده بودند و اساسا توسط بدنسازان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. تفاوت بین 2 ایزومر در محل قرار‌گیری پیوند دوگانه در ساختار حلقه¬ یکلوپنتانوپرهیدروفنانترن است. ایزومر دلتا 4 یک پیوند دوگانه بین کربن¬های 4 و 5 دارد ایزومر دلتا 5 پیوندی دوگانه بین کربن 5 و 6 دارد.


ایزومر دلتا 4 به عنوان 19-nor-4-androstene-3,17-dione و ایزومر دلتا 5 به عنوان 19-nor-5-androstene-3 ,17-dione شناخته می‌شود. ایزومر دلتا 4 بعضی اوقات تحت عنوان 19-نور شناخته می‌شود.

واژه¬ی نور(nor) به فقدان گروه متیل 19 در ساختار حلقه استروئید بر می¬گردد.
19- نوراندرواستندیون در غده آدرنال و گنادها از اندرواستندیون سنتز شده و از طریق کمپلکس آروماتاز به استرون متابولیزه می‌شود.

دلتا 4 مثل دلتا 5 می¬تواند از طریق آنزیم 17-بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز به 19-نورتستوسترون که تحت عنوان ناندرولون Nandrolone شناخته می‌شود، متابولیزه شود. در این مونوگراف، 19- نوراندرواستندیون بطور کلی بصورت مفرد برای ارجاع به ایزومرهای دلتا 4 و دلتا 5 استفاده خواهد شد.


اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
این ادعا که مکمل 19- نوراندرواستندیون اثرات آنابولیک دارد هنوز به اثبات نرسیده است. مصرف این ماده می¬تواند خطرات جدی برای سلامتی برخی افراد داشته باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
19- نوراندرواستندیون در افراد مبتلا یا در معرض خطر سرطانهای رحم، تخمدان، پروستات و پستان منع مصرف دارد. مصرف این دارو همچنین در افراد دارای حساسیت به هر جزء از ترکیبات حاوی این ماده نیز غیر مجاز است.

موارد احتیاط مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
مصرف این ماده جز به منظور آزمایشات بالینی با مجوز FDA و تجویز پزشک مورد صلاحیت، غیر قانونی است.

عوارض جانبی مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
داده¬¬ای مبتنی بر ایمنی بلند مدت مصرف این مکمل در دست نیست. اثرات نامطلوب تستوسترون خارجی در مردان شامل آکنه، آتروفی بیضه، ژنیکوماستی، تغییرات رفتاری و احتمالا ریسک سرطان پروستات می‌باشد.

در زنان نیز مصرف این ماده می‌تواند به عوارضی مانند پرمویی، بم شدن صدا، هایپرتروفی کلیتورال، آمنوره و ضخیم شدن پوست منجر شود. مصرف تستوسترون در نوجوانان نیز می‌تواند به بسته شدن زود هنگام صفحات رشد استخوانی و کوتاهی قد منجر گردد.

از دیگر عوارض جانبی مصرف این ماده می‌توان به از کار افتادن کبد و افزایش تجمع پلاکتها اشاره کرد. بسیاری از این واکنشهای نامطلوب در اثر مصرف طولانی مدت این ماده یعنی 19- نوراندرواستندیون روی دهد.


تداخلات مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون هیچ تداخل غذایی، دارویی، گیاهی و مکملهای غذایی گزارش نشده است.

اور دوز مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
هیچ موردی گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
مصرف یا به همراه داشتن این ماده جز در موارد تحقیقاتی با مجوز FDA و یا تجویز پزشک مورد صلاحیت غیر قانونی است.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد