بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اطلاعات تکلمیلی راجع به مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون

مصرف یا به همراه داشتن این دارو جز در موارد آزمایشات بالینی با مجوز FDA و یا تجویز پزشک مورد صلاحیت غیر مجاز است.

شرح
به دنبال تصویب لایحه آموزش و سلامت مکملهای غذایی (DSHDA) در سال 1994 تعدادی از مواد آنابولیک رایج شامل 19- نوراندرواستندیون به عنوان مکملهای غذایی به بازار وارد شدند. در مارس 2004 سناتور orrin Hatch و Biden با همکاری هم، لایحه‌ای را تحت عنوان کنترل استروئیدهای آنابولیک ارائه کردند.

تحت این ماده، واژه¬ی استروئید آنابولیک به هر گونه دارو یا ماده¬ هورمونی که بصورت شیمیایی یا دارویی به تستوسترون (سایراستروژن‌ها، پروژستین¬ها و دهیدرواپی آندوسترون (DHEA) مرتبط باشد، اطلاق می‌شود.

لیست ضمیمه شده به این فهرست حاوی 59 ماده¬ی ویژه است که 26 تا از آنها به لیست موجود استروئیدها در 1990که تحت عنوان فهرست III مواد کنترل شده قرار دارد، اضافه شده است.

2 ایزومر 19- نوراندرواستندیون شامل 19- نور-4-اندرواستن-3،17-  دیون و 19- نور-5- اندرواستن-3، 17-دیون نیز در این لیست قرار دارد. این لایحه با اتفاق آرا در 6 اکتبر2004 تصویب و در 22 اکتبر2004 به امضای رئیس جمهور وقت جورج بوش رسید و از ژانویه 2005 مصداق پیدا کرد.

19- نوراندرواستندیون به 2 ایزومر استروئیدی اشاره دارد که به عنوان مکمل غذایی به بازار آمده بودند و اساسا توسط بدنسازان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. تفاوت بین 2 ایزومر در محل قرار‌گیری پیوند دوگانه در ساختار حلقه¬ یکلوپنتانوپرهیدروفنانترن است. ایزومر دلتا 4 یک پیوند دوگانه بین کربن¬های 4 و 5 دارد ایزومر دلتا 5 پیوندی دوگانه بین کربن 5 و 6 دارد.


ایزومر دلتا 4 به عنوان 19-nor-4-androstene-3,17-dione و ایزومر دلتا 5 به عنوان 19-nor-5-androstene-3 ,17-dione شناخته می‌شود. ایزومر دلتا 4 بعضی اوقات تحت عنوان 19-نور شناخته می‌شود.

واژه¬ی نور(nor) به فقدان گروه متیل 19 در ساختار حلقه استروئید بر می¬گردد.
19- نوراندرواستندیون در غده آدرنال و گنادها از اندرواستندیون سنتز شده و از طریق کمپلکس آروماتاز به استرون متابولیزه می‌شود.

دلتا 4 مثل دلتا 5 می¬تواند از طریق آنزیم 17-بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز به 19-نورتستوسترون که تحت عنوان ناندرولون Nandrolone شناخته می‌شود، متابولیزه شود. در این مونوگراف، 19- نوراندرواستندیون بطور کلی بصورت مفرد برای ارجاع به ایزومرهای دلتا 4 و دلتا 5 استفاده خواهد شد.


اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
این ادعا که مکمل 19- نوراندرواستندیون اثرات آنابولیک دارد هنوز به اثبات نرسیده است. مصرف این ماده می¬تواند خطرات جدی برای سلامتی برخی افراد داشته باشد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
19- نوراندرواستندیون در افراد مبتلا یا در معرض خطر سرطانهای رحم، تخمدان، پروستات و پستان منع مصرف دارد. مصرف این دارو همچنین در افراد دارای حساسیت به هر جزء از ترکیبات حاوی این ماده نیز غیر مجاز است.

موارد احتیاط مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
مصرف این ماده جز به منظور آزمایشات بالینی با مجوز FDA و تجویز پزشک مورد صلاحیت، غیر قانونی است.

عوارض جانبی مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
داده¬¬ای مبتنی بر ایمنی بلند مدت مصرف این مکمل در دست نیست. اثرات نامطلوب تستوسترون خارجی در مردان شامل آکنه، آتروفی بیضه، ژنیکوماستی، تغییرات رفتاری و احتمالا ریسک سرطان پروستات می‌باشد.

در زنان نیز مصرف این ماده می‌تواند به عوارضی مانند پرمویی، بم شدن صدا، هایپرتروفی کلیتورال، آمنوره و ضخیم شدن پوست منجر شود. مصرف تستوسترون در نوجوانان نیز می‌تواند به بسته شدن زود هنگام صفحات رشد استخوانی و کوتاهی قد منجر گردد.

از دیگر عوارض جانبی مصرف این ماده می‌توان به از کار افتادن کبد و افزایش تجمع پلاکتها اشاره کرد. بسیاری از این واکنشهای نامطلوب در اثر مصرف طولانی مدت این ماده یعنی 19- نوراندرواستندیون روی دهد.


تداخلات مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون هیچ تداخل غذایی، دارویی، گیاهی و مکملهای غذایی گزارش نشده است.

اور دوز مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
هیچ موردی گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
مصرف یا به همراه داشتن این ماده جز در موارد تحقیقاتی با مجوز FDA و یا تجویز پزشک مورد صلاحیت غیر قانونی است.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.

پیشنهاد خواندنی

اصول استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی برای بیماران دیابتی مشاهده
اصول استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی برای بیماران دیابتی