بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون در سلامت

مصرف یا به همراه داشتن این دارو جز در موارد آزمایشات بالینی با مجوز FDA و یا تجویز پزشک مورد صلاحیت غیر مجاز است.

به دنبال تصویب لایحه آموزش و سلامت مکملهای غذایی (DSHDA) در سال 1994 تعدادی از مواد آنابولیک رایج شامل 19- نوراندرواستندیون به عنوان مکملهای غذایی به بازار وارد شدند.

در مارس 2004 سناتور orrin Hatch و Biden با همکاری هم، لایحه‌ای را تحت عنوان کنترل استروئیدهای آنابولیک ارائه کردند. تحت این ماده، واژه¬ی استروئید آنابولیک به هر گونه دارو یا ماده¬ هورمونی که بصورت شیمیایی یا دارویی به تستوسترون (سایراستروژن‌ها، پروژستین¬ها و دهیدرواپی آندوسترون (DHEA) مرتبط باشد، اطلاق می‌شود.

لیست ضمیمه شده به این فهرست حاوی 59 ماده¬ی ویژه است که 26 تا از آنها به لیست موجود استروئیدها در 1990که تحت عنوان فهرست III مواد کنترل شده قرار دارد، اضافه شده است.

2 ایزومر 19- نوراندرواستندیون شامل 19- نور-4-اندرواستن-3،17-  دیون و 19- نور-5- اندرواستن-3، 17-دیون نیز در این لیست قرار دارد. این لایحه با اتفاق آرا در 6 اکتبر2004 تصویب و در 22 اکتبر2004 به امضای رئیس جمهور وقت جورج بوش رسید و از ژانویه 2005 مصداق پیدا کرد. 19- نوراندرواستندیون به 2 ایزومر استروئیدی اشاره دارد که به عنوان مکمل غذایی به بازار آمده بودند و اساسا توسط بدنسازان مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

تفاوت بین 2 ایزومر در محل قرار‌گیری پیوند دوگانه در ساختار حلقه¬ یکلوپنتانوپرهیدروفنانترن است. ایزومر دلتا 4 یک پیوند دوگانه بین کربن¬های 4 و 5 دارد ایزومر دلتا 5 پیوندی دوگانه بین کربن 5 و 6 دارد.


ایزومر دلتا 4 به عنوان 19-nor-4-androstene-3,17-dione و ایزومر دلتا 5 به عنوان 19-nor-5-androstene-3 ,17-dione شناخته می‌شود. ایزومر دلتا 4 بعضی اوقات تحت عنوان 19-نور شناخته می‌شود. واژه¬ی نور(nor) به فقدان گروه متیل 19 در ساختار حلقه استروئید بر می¬گردد.


19- نوراندرواستندیون در غده آدرنال و گنادها از اندرواستندیون سنتز شده و از طریق کمپلکس آروماتاز به استرون متابولیزه می‌شود. دلتا 4 مثل دلتا 5 می¬تواند از طریق آنزیم 17-بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز به 19-نورتستوسترون که تحت عنوان ناندرولون Nandrolone شناخته می‌شود،

متابولیزه شود. در این مونوگراف، 19- نوراندرواستندیون بطور کلی بصورت مفرد برای ارجاع به ایزومرهای دلتا 4 و دلتا 5 استفاده خواهد شد.

عملکرد مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون

مکمل 19- نوراندرواستندیون یک ماده آنابولیک قدرتمند است.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
این ماده می¬تواند هم در زنان و هم در مردان به 19-نورتستوسترون یا ناندرولون متابولیزه گردد که ترکیب اصلی استروئیدهای آنابولیک تزریقی پرطرفدار است. اینکه آیا افزایش سطح 19-نورتستوسترون از طریق مصرف خوراکی 19-نوراندرواستندیون آنقدر پایدار هست که باعث افزایش ابقاء نیتروژن و افزایش توده و توان عضلانی گردد یا نه، هنوز شناخته نشده است.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی 19- نوراندرواستندیون
داده¬های محدودی در رابطه با فارماکوکینتیک انسانی این دارو وجود دارد. جذب آن متغییر است اما اتفاق می‌افتد. بدنبال بلع 19- نوراندرواستندیون، متابولیتهای 19-Norandrostron و 19-Noretiocholanolone در ادرار ظاهر می‌شود.

این دو متابولیت برای 7 تا 10 روز پس از مصرف یک دوز خوراکی 50 میلی گرمی در ادرار قابل مشاهده است.

متابولیت‌های ویژه¬ 19-nor-5-androstene-3,17-dione شامل 19-Nor-dehydroandrosteron و 19-nordehydroepiandrosterone هستند. در مراحل بعدی دفع،سطوح بالاتری از 1-noretiocholanolone مرتبط با 19-norandrosterone، نشانگر دریافت استروئیدهای 19- نور دلتا 5 می‌باشد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد