بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مصرف صحیح مکمل های غذایی 5-HTP چگونه است؟

موارد منع مصرف مکمل های غذایی 5-HTP
5-HTP در افرادی با حساسیت بالا نسبت به هر جزیی از محصولات حاوی 5-HTP منع مصرف دارد. مصرف این مکمل در افراد مبتلا به تومور کارسینوئید، در طی مصرف و یا 2 هفته بعد از قطع MAOIs (نوع (Aشامل Isocarboxazid، Phenelzine sulfate و Tranylcypromine، غیر مجاز ست.

موارد احتیاط مکمل های غذایی 5-HTP
افرادی که علاقه¬مند به مصرف 5-HTP برای هر گونه شرایطی از سلامتی هستند، باید قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنند.
دوزهای بالا از 5-HTP می¬توانند منجر به تولید سروتونین در بافتهای مختلف، بیشتر از بافت هدف و ایجاد واکنشهای جدی نامطلوب شود.


5-HTP نباید بطور همزمان با هرگونه ضد افسردگی‌های دیگر، شامل مهار کننده‌های انتخابی برداشت سروتونین SSRI یا مهار کننده‌های منو آمین اکسیدازها MAOIs مصرف شود. استفاده¬ همزمان می¬تواند خطر ایجاد عوارض نامطلوب را افزایش دهد.


5-HTP نباید بطور همزمان با آگونیستهای گیرنده¬¬
5-HT1 سروتونین شامل، Naratriptan، Sumatriptan و zolmitriptan مصرف شود. استفاده¬ همزمان می¬تواند خطر ایجاد عوارض نامطلوب را افزایش دهد.
5-HTP باید در افراد با بیماری ایسکمیک قلبی
(سابقه¬ انفارکتوس میوکارد، درد سینه و ایسکمی مسکوت) اجتناب شود، همچنین در افراد با اسپاسم کرونروآرتری مانند Perinzmetal's angina و فشار خون کنترل نشده و دیگر بیماریهای قلبی عروقی قابل توجه هم نباید مصرف شود.
5-HTP در افراد باردار و شیرده منع مصرف دارد.

عوارض جانبی مکمل های غذایی 5-HTP
در آگوست 1998، FDA گزارشی مبنی بر شناسایی 10 مورد EMS که احتمالا با 5-HTP مرتبط بودند، منتشر کرد که البته هیچ کدام به مرگ منجر نشده بودند. هیچ مورد جدیدی از EMS تاکنون گزارش نشده است. اختلالات پوستی مشابه اسکلرودرما در بعضی افراد که ترکیبی از 5-HTP با کربیدوپا را مصرف می¬کردند، گزارش شده است.


عوارض جانبی گزارش شده شامل تهوع، استفراغ، اسهال، مشکل تنفسی و از دست دادن اشتها می‌باشد. اثرات جانبی عصبی شامل گشادی مردمک، رفلکسهای حساس غیر طبیعی Abnormally sensitive reflex، از دست دادن هماهنگی عضلات و تاری دید در افراد مصرف کننده¬¬ مقادیر بالای
 5-HTPگزارش شده است. دیس ریتمی قلبی نیز گزارش شده است.


دوزهای بالای 5-HTP بطور چشمگیری سطوح سرمی سروتونین را افزایش داده که از نظر تئوری می¬تواند منجر به سندرم سروتونین شود. علائم و نشانه¬های سندرم سروتونین شامل گیجی، اضطراب، تعریق زیاد، اسهال، تاکی کاردی، تیک عضلانی و افزایش رفلکس می‌باشد.

فشار خون، کما /عدم پاسخدهی، تشنج و مرگ می¬تواند در صورت عدم درمان این سندرم اتفاق بیفتد. هیچ گزارشی از سندرم سروتونین در اثر مصرف 5-HTP در انسانها در دست نیست. ترکیب 5-HTP با سایر عوامل سروتونرژیک می¬تواند ریسک این وقوع را افزایش دهد. 21 مورد از مسمومیت 5-HTP در سگها گزارش شده است. بلع تصادفی 5-HTP در سگها به سندرمی مثل سروتونین منجر شده که در سه مورد مرگ گزارش شده است.


اگر چه یک سندرم سروتونین (full-blawn) در افراد مصرف کننده¬ 5-HTP نامحتمل است، اما علایم مرتبط با سطوح سرمی بالای سروتونین قابل مشاهده است.

در یک گزارش خانمی 56 ساله با سابقه 12 هفته اسهال به کلینیک مراجعه کرد. تنها یافته¬ غیر طبیعی در آزمایش‌های اولیه¬ افزایش سطح
5- هیدروکسی ایندول استیک اسید (یک متابولیت از سروتونین جهت تعیین سطوح غیر طبیعی سروتونین) در ادرار 24 ساعته او بود.

یک انکولوژیست عقیده داشت که بیمار احتمالا سندرم کارسینوئید دارد. او به بیمار گفت که سطح افزایش یافته 5-HIAA در او با نقص کارسینوئیدی منتشر شده مرتبط است. طی گزارش‌گیری مشخص شد که وی طی 18 ماه گذشته روزانه 100 میلی‌گرم 5-HTP مصرف کرده است. دو هفته پس از قطع دریافت این مکمل آزمایش ادرار وی نرمال و اسهال او بهتر شد.

تداخلات مکمل های غذایی 5-HTP
داروها
آنتاگونیستهای 5-HT (Methysergid, cyproheptadine): 5-HTP می¬تواند اثر بخشی این دو ترکیب را کاهش دهد.
آگونیستهای گیرنده 5-HT1 (Naratriptan، Sumatriptan و Zolmitriptan): استفاده¬ی همزمان 5-HTP با یک آگونیست 5-HT1 می¬تواند خطر واکنشهای نامطلوب را افزایش دهد.


کربیدوپا Carbidopa: کربیدوپا متابولیسم محیطی 5-HTP را مهار کرده و اجازه می¬دهد مقادیر بیشتری از 5-HTP به مغز برسد.
متیل دوپا Methyldopa: از تبدیل آنزیمی 5-HTP به سروتونین جلوگیری می¬کند.


MAOIs ها (Isocarboxazid، Phenelzine sulfate و Tranylcypromine): مصرف همزمان 5-HTP با یک MAOI (نوعA) می‌تواند خطر واکنشهای نامطلوب را افزایش دهد.


Phenoxybenzamine: از تبدیل 5-HTP به سروتونین جلوگیری می¬کند.
SSRIs ( citalopram، fluvoxamin maleate ، fluoxetine، paroxetine، sertraline، venlafaxine): مصرف همزمان 5-HTP با یک SSRI می‌تواند اثر ضد افسردگی SSRI را تقویت کند و همچنین خطر واکنش‌های نامطلوب را افزایش دهد.

مکمل¬های غذایی
ویتامین B6: مصرف همزمان 5-HTP با دوز 5 میلی‌گرم یا بیشتر B6، می¬تواند دی کربوکسیلاسیون محیطی 5-HTP به سروتونین را افزایش دهد.

گیاهان
Saint Johns's wort: از نظر تئوری، مصرف همزمان این گیاه با 5-HTP می¬تواند هم فعالیت ضد افسردگی گیاه را افزایش داده و هم خطر واکنشهای نامطلوب را زیاد کند.

اور دوز مکمل های غذایی 5-HTP

هیچ گزارشی مبنی بر اور دوز در انسانها وجود ندارد. گزارشاتی مبنی بر اوردوز و بدنبال آن ایجاد سندرمی مشابه سندرم سروتونین در سگها وجود دارد. بعضی از این اور دوز‌ها به مرگ در حیوانات منجر شده¬اند.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی 5-HTP

افرادی که به مصرف 5-HTP تمایل دارند، برای تعیین دوز مصرفی حتما باید با پزشک خود مشورت کنند. دوز مصرفی نباید از مقدار توصیه شده روی برچسب بیشتر شود.


در اروپا، ترکیب 5-HTP با کربیدوپا موجود است که ایمن‌تر به نظر می¬رسد. برای مشاهده¬ هرگونه¬ اثر مطلوب دوزهای روزانه 100 میلی‌گرم تا 2 گرم لازم هستند. این دوزها، بدون کر بیدوپا همراه با آن، می¬تواند عوارض نامطلوب ایجاد کنند.


 ........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد