بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی 5-HTP چه کاربردی دارند؟

 مکانیسم عمل مکمل های غذایی 5-HTP
 مکانیسم اثر ضد افسردگی 5-HTP احتمالا به واسطه تبدیل آن به نوروترنسمیتر سروتونین که دارای نقش اصلی در سطوح احساسی می‌باشد، است. ضد افسردگی¬ها می¬توانند هم از طریق اتصال به یک یا چند خانواده از گیرنده¬های سروتونین 5-HT و هم با ممانعت از باز جذب سروتونین عمل کنند.

ضد افسردگی¬های سه حلقه‌ای می‌تواند تا قسمتی با اتصال به گیرنده¬ 5-HT6 سروتونین عمل کنند. این گیرنده عضوی از خانواده¬ی G پروتئین‌ها بوده و بصورت مثبت به یک سیستم پیام¬آور ثانویه آدنیلات سیکلاز جفت می‌شود.

بازدارنده¬های خاص بازجذب سروتونین (SSRI) از بازجذب سروتونین جلوگیری می¬کنند. 5-HTP اغلب به یک یا چند گیرنده¬ی 5-HT متصل شده که البته تا کنون هیچ یک به طور قطعی شناخته نشده است.


شواهدی مبنی بر این وجود دارد که 5-HTP می‌تواند در برخی از مبتلایان به فیبرو میالژیا اثر ضد درد داشته باشد. نتایج یک مطالعه، اثرات سودمندی از 5-HTP را در افراد مبتلا به سر درد‌های تنشی مزمن نشان داد. اثر ضد درد احتمالی 5-HTP می¬تواند قسمتی به علت تبدیل آن به سروتونین باشد. 5-HTP در افزایش بتا – اندورفین پلاسما و سطوح مت- انکفالین پلاکتی که می‌توانند اثرات ضد درد اندوژن را تقویت کنند، نیز نقش دارد.


مکانیزم فعالیت ضد چاقی 5-HTP به خوبی درک نشده است. سروتونین برای تنظیم رفتار غذا خوردن و کاهش دریافت غذا در انسان¬ها و جوندگان شناخته شده است. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که این اثر با میانجی گری لپتین اعمال می¬گردد زیرا سطح لپتین سرم موشها بدنبال تزریق سیستمیک 5-HTP افزایش یافته است. لپتین یک پروتئین مشتق از بافت چربی، محصول ژن ob (obesity)، یک پلی¬پپتید چند عملکردی مرتبط با توسعه¬ اختلالات مرتبط با چاقی در انسانها می‌باشد.


رادیکال هیدروکسیل یکی از قوی‌ترین و مخرب‌ترین گونه¬های فعال اکسیژن (Ros) می‌باشد. 5-HTP در محیط آزمایشگاه، دارای پتانسیل بیشتری برای نابودی رادیکال هیدروکسیل در مقایسه با ویتامین c یا ملاتونین می‌باشد.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی 5-HTP
مقدار مشخصی از یک دوز خوراکی 5-HTP در روده¬ی کوچک به 5- هیدروکسی تریپتامین (5-HTP یا سروتونین) دی کربوکسیله می¬گردد. تزریق کربیدوپا به همراه 5-HTP، از این دی کربوکسیلاسیون که از طریق دی کربوکسیلاز وابسته به ویتامین B6 کاتالیز می‌شود، جلوگیری می¬کند.

دی کربوکسیلاسیون محیطی 5-HTP در افراد دارای کمبود ویتامین B6 کاهش یافته در صورتی که در افرادی که همزمان مکملهای ویتامین B6 در دوزهای 5 میلی‌گرم یا بیشتر مصرف می¬کنند با وسعت بیشتری اتفاق می‌افتد.


کارایی جذب 5-HTP، مثل محصول دکربوکسیلاسیون آن سروتونین، حدود 47 تا 84% است. جذب 5-HTP طی یک فرآیند انتقال فعال اتفاق می¬افتد. 5-HTP از طریق جریان پورت به کبد، جایی که حدود 25% دز مصرفی از طریق L- آروماتیک آمینو اسید کربوکسیلاز وابسته به B6 به 5-HT متابولیزه می‌شود، انتقال می¬یابد.

5-HT سپس به استالدهید 5- هیدروکسی ایندول که به سرعت به 5- هیدروکسی ایندول استیک اسید (5-HIAA) تبدیل شده، متابولیزه می‌شود.  5-HTP متابولیزه نشده در کبد، از طریق گردش خون عمومی به بافتهای مختلف بدن شامل مغز، منتقل می‌گردد. این ماده به سرعت از سد خونی- مغزی گذشته و در سلولهای مغزی به سروتونین تبدیل می‌شود. 5-HIAA مهم‌ترین متابولیت دفعی کلیوی 5-HTP می‌باشد.


اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی 5-HTP
5-HTP در برخی شرایط خاص، به خصوص شرایط کمبود سروتونین مانند افسردگی و همچنین در مبتلایان به چاقی، بی‌خوابی، سردرد مزمن و فیبرومیالژیا مفید می‌باشد.
........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد