بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

درباره مکمل غذایی برومین چه میدانید؟

برومین متعلق به گروه عناصر‏هالوژن می‌باشد. عدد اتمی آن 35 و نشانه‌ی آن Br است. برومین یک مایع نسبتا قهوه‌ای – قرمز تیره با یک بوی قوی ناخوشایند (bromos در زبان یونانی یعنی بوی زننده) و با یک اثر تحریکی بر روی چشم‏ها و گلو می‌باشد.

این ماده تنها عنصر غیر فلزی است که در شرایط معمولی مایع می‌باشد. بسیاری از ترکیبات برومین، به صورت نمک‏‌ها یا برومید‌ها می‌باشد.‏هالوژن از کلمه‌ی یونانی به معنای نمک ساز گرفته شده است.

برومین به شکل اشکال نمکی در آب دریا و اقیانوس‏ها، رگه‏های معدنی و رسوبات نمکی طبیعی وجود دارد.
برومین یک ماده‌ی مغذی ضروری برای انسان به شمار نمی‌رود.

کمبود برومین در بزها گزارش شده است. بزهایی که با رژیم اندک از لحاظ بروماید تغذیه شده بودند دچار کاهش رشد، باروری و طول عمر شدند. همچنین در این حیوانات مشاهده شده است که تعداد سلول‏های قرمز خون کاهش، چربی شیر ومیزان سقط خود بخودی افزایش می‌یابد.

مشخص شده است که بروماید رژیم غذایی تاخیر رشد ناشی از ‏هاپیرتیروئیدیسم در موش‏ها و جوجه‏ها را کاهش داده و بخشی از نیاز به کلراید جوجه را جایگزین می‌کند. بی خوابی در بعضی از بیماران همودیالیزی مرتبط با کمبود بروماید بوده است.


بروماید از نظر مقدار، پنجمین آنیون غیر ارگانیک در پلاسما و بافت‏های انسان، پس از کلراید، بی کربنات، فسفات و سولفات می‌باشد. در پلاسما، این ماده در غلظت‏های 150-20 میکرومولار وجود دارد.

ممکن است برومین در انفجار تنفسی ائوزینوفیل‏ها نقش داشته باشد. ائوزینوفیل‏ها نقش مرکزی در دفاع میزبان علیه انگل‏های کرمی و دیگر پاتوژن‏های چند سلولی بزرگ و احتمالا در برابر بعضی از سرطان‏ها ایفا می‌نمایند.

این در مقایسه با نوتروفیل‌ها می‌باشد که به طور اولیه میکروب‏های نسبتاً کوچک را بلعیده و می‌کشند. ائوزینوفیل پراکسیداز، اکسیداسیون بروماید به‏ هایپو‏‏بروموس اسید و‏هایپوبرومیت را کاتالیز می‌نماید که ممکن است در نقش کشندگی ائوزینوفیل‏ها شرکت داشته باشند.

شواهدی وجود دارد که این امر ممکن است توسط آسیب اکسیداتیو به پروتئین‏ها از طریق برم دار شدن باقی مانده‌های تیروزین، رخ دهد. اکسیدانت‏های برم دار کننده نیز ممکن است در آسم القا شده توسط آلرژن شرکت کنند.


دریافت روزانه‌ی رژیمی بروماید در حدود 2 تا 8 میلی‌گرم است. ماهی، غلات و مغزها منابع غنی بروماید می‌باشد.
پتاسیم بروماید به عنوان یک داروی آرام بخش در ایالات متحده مصرف می‌شود و هنوز در اروپا به عنوان آرام بخش و ضد صرع به کار می‌رود. دریافت طولانی مدت پتاسیم بروماید منجر به مسمومیت بروماید یا برومیسم می‌شود.


 Bromo – Seltzer حاوی برومین نمی‌باشد. بروماید‏ها در بعضی از درمان‌های هومئوپاتیک از قبیل kali bromatum استفاده می‌شود.
اصطلاحات برومین و بروماید گاهی موارد به جای هم استفاده می‌شوند. برومین، معمولا به شکل بروماید یافت می‌شود.

عملکرد مکمل غذایی برومین

موردی برای برومین رژیمی شناخته نشده است.


اندیکاسیون‏ و کاربرد مکمل غذایی برومین

هیچ کاربردی برای استفاده‌ی از مکمل برومین (بروماید) وجود ندارد.

موارد منع مصرف  مکمل غذایی برومین
مکمل بروماید برای هیچ کس توصیه نمی‌شود.

موارد احتیاط مکمل غذایی برومین
با توجه به اطلاعات حاضر در مورد برومین، مکمل بروماید برای هیچ کس توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی مکمل غذایی برومین
استفاده از پتاسیم بروماید به عنوان یک داروی آرام بخش ممکن است خطر مسمومیت با بروماید یا برومیسم را افزایش دهد. علایم شامل تهوع، استفراغ، بریده بریده صحبت کردن، اختلال حافظه،گیجی، تحریک پذیری، آتاکسی، لرزش، توهم، مانیا، هذیان، سایکوز، بی حسی و کما می‌باشد. راش‏های پوستی در انواع مختف ممکن است رخ دهد و نکرولیز اپیدرمال توکسیک نیز گزارش شده است.

اوردوز مکمل غذایی برومین
مرگ پس از مسمومیت حاد با بروماید نادر است زیرا استفراغ به دنبال دریافت دوزهای بالای پتاسیم بروماید رخ می‌دهد. دریافت دوزهای بالای پتاسیم بروماید می‏تواند منجر به سرکوب شدید سیستم عصبی مرکزی از جمله کما گردد.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی برومین
هیچ دوز توصیه شده‌ای وجود ندارد. برومین به صورت بروماید ممکن است در فرآورده‏های معدنی کلوئیدی یا مایع و در بعضی درمان‌های هومئوپاتیک یافت شود.
........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد