بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

نکاتی پیش از استفاده از مکمل

برخی افراد مبتلا به سرطان می‌ترسند که شاید پزشکشان درمان مکمل یا جایگزین را درک نکند و اجازه آن را ندهد. اما پزشکان چون می‌دانند بیماران سرطانی می‌خواهند در درمان خود نقش فعالی ایفا کنند، بهترین‌ها را برای آنها می‌خواهند و اغلب سعی دارند با بیمار خود همکاری کنند.

با پزشک خود صحبت کنید تا خاطرجمع شوید همه جوانب در درمان شما رعایت شده و این نکته بسیار حائز اهمیت است، چراکه برخی غذاها یا داروهای به ظاهر بی‌خطر، ممکن است با درمان سرطان شما تداخل داشته باشند.

باید بدانید که محصول طبیعی همیشه بی‌خطر نیست. ممکن است بر عملکرد داروها در بدن شما اثر بگذارد. گیاهان و برخی محصولات گیاهی اعم از آنچه با تجویز پزشک یا بدون تجویز وی باشند، گاهی نمی‌گذارند داروها کار خود را به نحو احسن انجام دهند، مثلا داروی گیاهی علف سنت جونز که برخی افراد مبتلا به سرطان از آن برای رفع افسردگی استفاده می‌کنند، گاهی نمی‌گذارد بعضی داروهای ضد سرطان، چنانکه باید و شاید اثر کنند.

مکمل‌های گیاهی در بدن شما مانند دارو کار می‌کنند. مکمل‌ها ممکن است اگربه میزان زیاد یا همراه با مواد دیگر مصرف شوند خطرناک باشند. مثلا برخی مطالعات نشان داده که کاوا- گیاهی که برای رفع اضطراب و دلواپسی استفاده می‌کردند- شاید به کبد آسیب برساند.

ویتامین‌ها نیز در بدن شما عملکرد قوی دارند. مثلا، میزان بالای ویتامین‌ها، حتی ویتامین C، احتمال دارد بر نحوه کار شیمی‌‌درمانی و پرتودرمانی اثر بگذارند. ویتامین زیاد حتی برای افراد سالم بی‌خطر نیست.

هر مکمل رژیمی که ‌مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید، حتی اگر فکر می‌کنید بی‌خطرند. این مسئله را بسیار مهم و حائز اهمیت بدانید که هیچ آگهی یا ادعایی مبنی بر استفاده سالیان سال از چیزی ثابت نمی‌کند که آن چیز بی‌خطر یا موثر است.

مکمل‌ها ممکن است بدون مجوز به بازار آمده باشند و هنوز مشاهده و توقیف نشده باشند. در برخی از نقاط دنیا مکمل‌ها برای فروش در بازار، نیازی به اجازه دولت ندارند و برای خرید آنها هم نیاز به نسخه نیست. برای همین در این مورد همه چیز به عهده مصرف‌کننده است.

****************

منبع:» سامانه مکمل شناسی به نقل از روزنامه سپید 

بسته های ویژه خبری :

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد