بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مصرف منطقی مکمل های غذایی کلستروم چگونه است

کلستروم (آغوز) مایع پیش - شیری است که از غدد پستان مادر در طول اولین روزهای بعد از تولد تولید می‌گردد. کلستروم یک منبع غنی از آنتی بادی‏ها، فاکتورهای رشد و مواد مغذی جهت مکیدن نوزاد می‌باشد و ایمنی غیرفعال را در نوزاد علیه میکرو ارگانیسم‏های عفونی مختلف، به خصوص آنهایی که دستگاه گوارشی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، فراهم می‌سازد. همچنین ممکن است دارای فواید سلامتی دیگری نیز باشد.


محتوای پروتئین کلستروم گاو سه تا چهار برابر بیشتر- تا 150 گرم در هر لیتر در مقایسه با 30 تا 40 گرم در لیتر- از شیر گاو معمولی می‌باشد.
قسمت عمده این پروتئین حاوی پروتئین‏های وی می‌باشد (پروتئین‏های وی را ببینید). ایمونوگلوبولین‌ها، عمدتاً IgG، حدود %75 از پروتئین‏های وی را تشکیل می‌دهند.

دیگر مواد یافت شده در کلستروم گاو شامل کازئین، لاکتوفرین، آلفا- لاکتالبومین، بتا- لاکتوگلوبولین و فاکتورهای رشد از جمله فاکتور رشد مشابه انسولین-1 (IGF-1)، فاکتور رشد مشابه انسولین-2 (IGF-2)، فاکتور رشد تغییر شکل دهنده بتا (TGFbeta) و فاکتور رشد اپیدرمال (EGF) می‌باشد.

به‏علاوه، کلستروم گاو حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، لیپیدها و لاکتوز است. کلستروم گاو ممکن است حاوی کلسترینین باشد که همچنین به عنوان پلی پپتید غنی از پرولین (PRP)، یک ماده‌ی یافت شده در کلستروم ovine (گوسفند)، شناخته می‌شود.


کلستروم گاو در چندین شکل عرضه می‌شود. کلستروم گاو که توسط میکروفیلتراسیون تهیه شده است، به طور عمده حاوی پروتئین‏های وی ایمونوگلوبولین‏های مرتبط با آن و فاکتورهای رشد IGF-1، IGF-2، TGFbeta و EGF می‌باشد.


موادی از قبیل لاکتوز، چربی‏ها، کازئین و لاکتالبومین به طور قابل توجهی در کلستروم گاو میکروفیلتر شده کاهش می‌یابند. کلستروم گاو ‏هایپرایمیون غنی از ایمونوگلوبولین‏های نوع IgG می‌باشد که بر علیه میکروارگانیسم‏های عفونی از قبیل Cryptosporidium parvum (یک عامل عمده‌ی اسهال مرتبط باAIDS)،انواع گونه‏های Escherichia coli مولد اسهال، Shigella flexneri، Clostridium difficile وrotavirus شایع‌ترین علت اسهال شدید در کودکان، ‏ محافظت کننده می‌باشد.


کلستروم‏ گاوهایپر‏ایمیون از گاوهایی ک قبلا با آنتی ژن‏های ویژه ایمن شده ان، فراهم می‌شود. کنسانتره IgG کلستروم گاو‏هایپر‏ایمیون، یک دارو برای درمان اسهال در بیماران مبتلا بهAIDS دچار عفونت Cryptosporidium parvum می‌باشد.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی کلستروم
اغلب ادعاهایی که در مورد کلستروم گاو وجود دارد، به اثبات نرسیده است. بعضی از فرآورده‏ها ممکن است دارای اثرات ضد میکروبی باشند. هیچ مدرک قابل اعتمادی وجود ندارد که از ادعاهای مبنی بر اینکه کلستروم گاو چربی‏ها را می‌سوزاند، عضله سازی می‌نماید، بهبود جراحات را سرعت می‌بخشد، قند خون راتنظیم می‌کند، خلق و خو را بهبود می‌بخشد و با افسردگی مقابله می‌نماید یا اینکه دارای اثرات ضد سرطانی است، حمایت نماید.

موارد منع مصرف، موارد احتیاط، عوارض جانبی
موارد منع مصرف  مکمل های غذایی کلستروم

کلستروم گاو در افراد دچار حساسیت به هر جزء محصولات حاوی کلستروم گاو منع مصرف دارد.


موارد احتیاط مکمل های غذایی کلستروم
زنان باردار و مادران شیرده می‌بایست از مصرف مکمل‌های کلستروم گاو اجتناب نمایند.
کلستروم گاو حاوی فاکتور رشد مشابه انسولین -1 (IGF-1) است. سطوح IGF-1 در سرطان‏های پروستات، کولورکتال و ریه افزایش می‌یابد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهند که سطوح IGF-1 در ارتباط با خطر سرطان پروستات و سرطان کولورکتال در مردان و خطر سرطان سینه قبل از یائسگی در زنان و سرطان ریه در زنان و در مردان بوده است.

افراد مبتلا به این نوع سرطان‌ها و افراد در معرض خطر این سرطان‌ها می‌بایست در مصرف مکمل‌های کلستروم گاو احتیاط نمایند. متأسفانه مقادیر IGF-1 در کلستروم گاو یک مشکل می‌باشد، اما هنوز باید در مصرف این ماده احتیاط نمود.

عوارض جانبی مکمل های غذایی کلستروم

عوارض جانبی در مکمل کلستروم گاو به طور عمده گوارشی بوده و شامل تهوع و استفراغ، نفخ و اسهال می‌باشد. کلستروم گاو معمولاً به خوبی تحمل می‌گردد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی کلستروم
کلستروم گاو در اشکال مختلف شامل قرص، پودر، قطعات مشخص و محلول‌های مایع دسترس است. دوزها متغیر هستند. کلستروم‏ گاو هایپر‏ایمیون برای اسهال مرتبط باAIDS معمولاً ناشی از Cryptosporidium parvum، در دوز 10 گرم، چهار بار در روز برای 21 روز استفاده می‌شود. این دستور فقط باید تحت نظارت پزشکی تجویز شود.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد