بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی کلستروم را بهتر بشناسیم

کلستروم (آغوز) مایع پیش - شیری است که از غدد پستان مادر در طول اولین روزهای بعد از تولد تولید می‌گردد. کلستروم یک منبع غنی از آنتی بادی‏ها، فاکتورهای رشد و مواد مغذی جهت مکیدن نوزاد می‌باشد و ایمنی غیرفعال را در نوزاد علیه میکرو ارگانیسم‏های عفونی مختلف، به خصوص آنهایی که دستگاه گوارشی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، فراهم می‌سازد.

همچنین ممکن است دارای فواید سلامتی دیگری نیز باشد.
محتوای پروتئین کلستروم گاو سه تا چهار برابر بیشتر- تا 150 گرم در هر لیتر در مقایسه با 30 تا 40 گرم در لیتر- از شیر گاو معمولی می‌باشد.


قسمت عمده این پروتئین حاوی پروتئین‏های وی می‌باشد (پروتئین‏های وی را ببینید). ایمونوگلوبولین‌ها، عمدتاً IgG، حدود %75 از پروتئین‏های وی را تشکیل می‌دهند. دیگر مواد یافت شده در کلستروم گاو شامل کازئین، لاکتوفرین، آلفا- لاکتالبومین، بتا- لاکتوگلوبولین و فاکتورهای رشد از جمله فاکتور رشد مشابه انسولین-1 (IGF-1)، فاکتور رشد مشابه انسولین-2 (IGF-2)، فاکتور رشد تغییر شکل دهنده بتا (TGFbeta) و فاکتور رشد اپیدرمال (EGF) می‌باشد.

به‏علاوه، کلستروم گاو حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، لیپیدها و لاکتوز است. کلستروم گاو ممکن است حاوی کلسترینین باشد که همچنین به عنوان پلی پپتید غنی از پرولین (PRP)، یک ماده‌ی یافت شده در کلستروم ovine (گوسفند)، شناخته می‌شود.


کلستروم گاو در چندین شکل عرضه می‌شود. کلستروم گاو که توسط میکروفیلتراسیون تهیه شده است، به طور عمده حاوی پروتئین‏های وی ایمونوگلوبولین‏های مرتبط با آن و فاکتورهای رشد IGF-1، IGF-2، TGFbeta و EGF می‌باشد.


موادی از قبیل لاکتوز، چربی‏ها، کازئین و لاکتالبومین به طور قابل توجهی در کلستروم گاو میکروفیلتر شده کاهش می‌یابند. کلستروم گاو ‏هایپرایمیون غنی از ایمونوگلوبولین‏های نوع IgG می‌باشد که بر علیه میکروارگانیسم‏های عفونی از قبیل Cryptosporidium parvum (یک عامل عمده‌ی اسهال مرتبط باAIDS)،انواع گونه‏های Escherichia coli مولد اسهال، Shigella flexneri، Clostridium difficile وrotavirus شایع‌ترین علت اسهال شدید در کودکان، ‏ محافظت کننده می‌باشد.


کلستروم‏ گاوهایپر‏ایمیون از گاوهایی ک قبلا با آنتی ژن‏های ویژه ایمن شده ان، فراهم می‌شود. کنسانتره IgG کلستروم گاو‏هایپر‏ایمیون، یک دارو برای درمان اسهال در بیماران مبتلا بهAIDS دچار عفونت Cryptosporidium parvum می‌باشد.

عملکرد و فارماکولوژی
عملکرد مکمل های غذایی کلستروم

کلستروم گاوممکن است دارای عملکردهای محرک ایمنی و ضد میکروبی باشد. همچنین تصور می‌شود این ماده دارای فعالیت ارگوژنیک نیز می‌باشد.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی کلستروم
کلستروم‏ گاوهایپر‏ایمیون ممکن است دارای فعالیت ضد میکروبی براساس توانایی ایمونوگلوبین اختصاصی نوع IgG باشد که با آنتی ژن‏های باکتریایی، ویروسی و دیگر آنتی ژن‌های میکروبیولوژیک در روده واکنش می‌دهد.

کلستروم گاوحاوی مواد محرک ایمنی شامل لاکتوفرین می‌باشد. همچنین ممکن است حاوی کلسترینین یا پلی پپتیدهای غنی از پرولین (PRP)، یک ماده‌ی تنظیم کننده ایمنی باشد.

ترکیب اختصاصی و همچنین غیراختصاصی IgGs‏ و فاکتورهای تنظیم کننده ایمنی از قبیل لاکتوفرین و PRP ممکن است سبب ایجاد محافظت ضد میکروبی عمومی دستگاه گوارش شوند.


افزایش توان ورزشی مربوط به کلستروم گاو ممکن است، به دلیل فاکتورهای رشداز قبیل IGF-1 باشد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.


مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد