بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

خودآگاهی راجع به مصرف مکمل های غذایی غضروف گاو را بخوانیم

غضروف گاو به طورعمده حاوی پروتئین کلاژن و پروتئوگلیکان‏ها می‌باشد. پروتئوگلیکان‏ها دارای یک هسته‌ی پروتئینی می‌باشد، که به پلی ساکارید‏ها، که به عنوان گلیکوزامینوگلیکان‏ها (GAGs) یا موکو پلی ساکاریدها شناخته می‌شوند، متصل می‏گردد. گلیکوزامینوگلیکان اصلی در غضروف گاو کندروئیتین سولفات می‌باشد.


در سال 1976 Judah Folkman و همکارانش جدا سازی فاکتوری را از غضروف شانه گاو گزارش کردند که رشد عروق خونی جدید حمایت کننده‌ی تومورهای کاشته شده در خرگوش‏ها را مهار می‌سازد و همچنین رشد تومور را متوقف می‏کند.


سپس مشخص شد که فاکتورهای غضروف کوسه نیز دارای اثرات مشابهی هستند (غضروف کوسه را ببینید). غضروف گاو که به عنوان یک مکمل غذایی و کاربردهای دیگر عرضه شده، به طور اولیه از تراشه گاو مشتق شده بود.


مکانیسم عمل مکمل های غذایی غضروف گاو
 مکانیسم اثر ضد تومور غضروف گاو ناشناخته است. مواد موجود در غضروف گاو ممکن است دارای فعالیت ضد آنژیوژنز باشند. پیشنهاد شده است که کندروئیتین سولفات موجود در غضروف گاو ممکن است دارای فعالیت تنظیم کننده ایمنی باشد و این فعالیت‏ نیز ممکن است چنین نقشی را ایفا نماید.


فعالیت ضد آرتریت غضروف گاو ممکن است مربوط به وجود کندروئیتین سولفات باشد (کندروئیتین سولفات را ببینید).
به نظر می‌رسد مصرف موضعی غضروف گاو خاصیت بهبود زخم دارد و این اثر از طریق تحریک گرانولاسیون در زخم می‌باشد که موجب تشکیل یک ماتریکس شده که ترمیم زخم را القا می‌نماید.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی غضروف گاو
فارماکوکینتیک کلاژن در غضروف گاو مشابه پروتئین‏های رژیم غذایی است. برای فارماکوکینتیک کندروئیتین سولفات، مونوگراف این ماده را ببینید.


اندیکاسیون‏ و کاربرد مکمل های غذایی غضروف گاو
همانند غضروف کوسه خواص غضروف گاو شامل اثرات ضد سرطانی، ضد التهابی و ضد آرتریت می‌باشد. اثرات تسریع کننده بهبود زخم نیز برای غضروف گاو خوراکی ادعا شده است اما حمایت‏ها ی اندکی از این ادعا وجود دارد. به نظر می‌رسد غضروف گاو موضعی به بهبود زخم کمک می‌نماید.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد