بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی پودر استخوان، منبع طبیعی کلسیم

پودر استخوان به عنوان مکملی برای کلسیم و فسفر استفاده می‌شود. این مکمل از استخوان ساییده شده و فرآیند شده معمولا گاو و همچنین گاهی موارد اسب‏ به دست می‌آید. مغز استخوان نیز ممکن است به محصول اضافه گردد.

کلسیم موجود در پودر استخوان به صورت ترکیب کلسیم فسفات که به عنوان هیدروکسی آپاتیت یا هیدروکسیل آپاتیت شناخته می‌شود، می‌باشد. هیدروکسی آپاتیت یک ترکیب غیرارگانیک یافت شده در ماتریکس استخوان و دندان‏ها می‌باشد که به استحکام در این ساختارها کمک می‌کند.


فرمول هیدروکسی آپاتیت Ca10 (PO4)6(OH)2 یا (Ca3(PO4)2)3• Ca(OH)2 می‌باشد.
پودر استخوان در ابتدا مکمل تغذیه‌ای مشهوری برای کلسیم گردید. هنوزهم به عنوان مکمل غذایی عرضه می‌شود اما محبوبیت قبلی را ندارد. دلیل آن این است که در دهه‌ی 1980 آنالیز مکمل‌های پودر استخوان، آشکار ساخت که آنها حاوی مقادیری سرب و همچنین دیگر عناصر سمی از قبیل آرسنیک، جیوه و کادمیوم می‌باشد.

نسل دوم محصول پودر استخوان که میکروکریستالین هیدروکسی آپاتیت یاMCHA نامیده می‌شود، به عنوان مکمل کلسیم عرضه می‌شود و عقیده براین است که فاقد آلاینده می‌باشد.
همچنین پودر استخوان به عنوان یک بارورکننده با فسفر بالا بوده و در برخی غذاهای حیوانات خانگی استفاده می‌شود.

مکانیسم عمل مکمل های غذایی پودر استخوان

کلسیم و فسفر را ببینید.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی پودر استخوان

کلسیم و فسفر را ببینید.
به نظر می‌رسد هیدروکسی آپاتیت از مجرای گوارشی به خوبی جذب می‌شود.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی پودر استخوان

پودر استخوان هنوز به عنوان منبع طبیعی کلسیم به فروش می‌رسد. از مصرف آن به دلیل آلودگی بالقوه به فلزات سمی باید پرهیز شود.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد