بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول چه کاربردی دارد؟

بتا- سیتوسترول فراوان‌ترین فیتواسترول در رژیم غذایی است (فیتواسترول ‏ها راببینید.) این ماده همچنین به طور گسترده در گیاهان توزیع یافته است و در انواع گیاهان از قبیل Serenoa repens (نخل اره ای) و Cucurbita pepo (دانه کدو حلوایی) وPygeum africanum یافت می‌شود. این سه گیاه در درمان گیاهی‏هایپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) به کار می‌روند. عقیده بر این است که بتا- سیتوسترول در فواید احتمالی این گیاهان در BPH نقش دارد. بتا - سیتوسترول به عنوان یک دارو در اروپا برای BPH استفاده می‌شود.


اندیکاسیون‏ و کاربرد مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول

گزارش شده است که بتا - سیتوسترول (فراوان‌ترین فیتوسترول - در حبوبات و غذاهایی از قبیل کره‌ی بادام زمینی، پسته و دانه آفتاب گردان یافت می‌شود) در برخی از بیماران مبتلا به‏هایپر‏پلازی خوش خیم پروستات (BPH) فوایدی به همراه دارد.


یافته‌های اولیه‌ی غیربالینی نشان می‌دهند که این ماده دارای فوایدی در برخی سرطان‌ها به ویژه سرطان پروستات و سرطان پستان می‌باشد. یک گزارش وجود دارد که نشان می‌دهد در بعضی شرایط ممکن است بتا- سیتوسترول نوروتوکسیک باشد. پیشنهاداتی شده است که احتمالا بتا -سیتوسترول دارای اثرات تنظیم کننده ایمنی است.


موارد منع مصرف مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
بتا- سیتوسترول در افراد دچار حساسیت شناخته شده به مکمل یا اجزای آن و در افراد دچار اختلالات ژنتیکی نادر سیتوسترولمیا و سربروتندینوتیک گزانتوماتوز منع مصرف دارد.
موارد احتیاط مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
زنان باردار و مادران شیرده می‌بایست از مصرف مکمل‏های بتا- سیتوسترول اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
عوارض جانبی گزارش شده شامل مشکلات گوارشی از قبیل سوءهاضمه، نفخ، اسهال و یبوست می‌باشد.

تداخلات مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول

مکمل‏های غذایی و غذاها
چند کارآزمایی تصادفی نشان دادند که فیتوسترول ها– بتا- سیتوسترول فراوان‌ترین فیتوسترول در این مطالعات بود– ممکن است سطح سرمی آلفا- و بتا - کاروتن، لیکوپن ویتامین E را از طریق تداخل با جذب آنها پایین آورند.

اوردوز مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
گزارشی از اوردوز وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
بتا- سیتوسترول به طور معمول در ترکیب با سایر فیتوسترول‌ها وهمچنین با موادی از قبیل روغن دانه کدو حلوایی و عصاره نخل اره‌ای عرضه می‌شود. دراروپا دوزهای استفاده شده برای BPH،20 تا 130 میلی‌گرم بتا - سیتوسترول سه بار در روز با وعده‌های غذایی می‌باشد. دوزهای نگهدارنده 10 تا 65 میلی‌گرم بتا- سیتوسترول دو تا سه بار در روز با وعده‌های غذایی است.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.

پیشنهاد خواندنی

اصول استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی برای بیماران دیابتی مشاهده
اصول استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی برای بیماران دیابتی