بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول چه کاربردی دارد؟

بتا- سیتوسترول فراوان‌ترین فیتواسترول در رژیم غذایی است (فیتواسترول ‏ها راببینید.) این ماده همچنین به طور گسترده در گیاهان توزیع یافته است و در انواع گیاهان از قبیل Serenoa repens (نخل اره ای) و Cucurbita pepo (دانه کدو حلوایی) وPygeum africanum یافت می‌شود. این سه گیاه در درمان گیاهی‏هایپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) به کار می‌روند. عقیده بر این است که بتا- سیتوسترول در فواید احتمالی این گیاهان در BPH نقش دارد. بتا - سیتوسترول به عنوان یک دارو در اروپا برای BPH استفاده می‌شود.


اندیکاسیون‏ و کاربرد مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول

گزارش شده است که بتا - سیتوسترول (فراوان‌ترین فیتوسترول - در حبوبات و غذاهایی از قبیل کره‌ی بادام زمینی، پسته و دانه آفتاب گردان یافت می‌شود) در برخی از بیماران مبتلا به‏هایپر‏پلازی خوش خیم پروستات (BPH) فوایدی به همراه دارد.


یافته‌های اولیه‌ی غیربالینی نشان می‌دهند که این ماده دارای فوایدی در برخی سرطان‌ها به ویژه سرطان پروستات و سرطان پستان می‌باشد. یک گزارش وجود دارد که نشان می‌دهد در بعضی شرایط ممکن است بتا- سیتوسترول نوروتوکسیک باشد. پیشنهاداتی شده است که احتمالا بتا -سیتوسترول دارای اثرات تنظیم کننده ایمنی است.


موارد منع مصرف مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
بتا- سیتوسترول در افراد دچار حساسیت شناخته شده به مکمل یا اجزای آن و در افراد دچار اختلالات ژنتیکی نادر سیتوسترولمیا و سربروتندینوتیک گزانتوماتوز منع مصرف دارد.
موارد احتیاط مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
زنان باردار و مادران شیرده می‌بایست از مصرف مکمل‏های بتا- سیتوسترول اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
عوارض جانبی گزارش شده شامل مشکلات گوارشی از قبیل سوءهاضمه، نفخ، اسهال و یبوست می‌باشد.

تداخلات مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول

مکمل‏های غذایی و غذاها
چند کارآزمایی تصادفی نشان دادند که فیتوسترول ها– بتا- سیتوسترول فراوان‌ترین فیتوسترول در این مطالعات بود– ممکن است سطح سرمی آلفا- و بتا - کاروتن، لیکوپن ویتامین E را از طریق تداخل با جذب آنها پایین آورند.

اوردوز مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
گزارشی از اوردوز وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی بتا - سیتوسترول
بتا- سیتوسترول به طور معمول در ترکیب با سایر فیتوسترول‌ها وهمچنین با موادی از قبیل روغن دانه کدو حلوایی و عصاره نخل اره‌ای عرضه می‌شود. دراروپا دوزهای استفاده شده برای BPH،20 تا 130 میلی‌گرم بتا - سیتوسترول سه بار در روز با وعده‌های غذایی می‌باشد. دوزهای نگهدارنده 10 تا 65 میلی‌گرم بتا- سیتوسترول دو تا سه بار در روز با وعده‌های غذایی است.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد