بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

خواص و عوارض مکمل های غذایی بی پلن

بی پلن (گرده گل) از گرده‏های گیاهی تشکیل شده است که توسط زنبور‏های عسل کارگر جمع آوری می‌شود و با شهد گیاه و بزاق زنبورهای عسل ترکیب می‌گردد. این ماده به شکل گلوله‌های فشرده درآمده و به عنوان غذا برای زنبورهای نر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گرده‏ از دانه‏های زایشی نر گیاهان، گل‏ها یا شکوفه‏های درختان تشکیل شده است. بعد از گل دادن گیاهان، گرده‏ها از بساک پرچم به کلاله مادگی منتقل می‌گردند، با رسیدن به تخمدان، تخمک‌ها بارور شده و دانه‌ها رشد می‌کنند.

گل‏ها به طور عمده توسط حشراتی از قبیل سوسک‏ها، پروانه‏ها و زنبور‏ها گرده افشانی می‌کنند. پالینولوژی، علم مطالعه گرده‏هاست. بی پلن حاوی پروتئین‏ها حدود
(25- 30%)، کربوهیدرات‏ها (حدود 30 – 55%)، لیپیدها (در حدود 1- 20 %)، مواد معدنی، ویتامین‏ها و مقادیر اندکی از دیگر مواد ارگانیک می‌باشد.
بی پلن به عنوان یک مکمل غذایی در دهه‌ی 1970 به دنبال اعلام رضایت توسط ورزشکارانی که ادعا کردند استقامت و توانایی ورزشی آنها با استفاده ازاین ماده ارتقا یافته است، رایج گردید.


موارد منع مصرف مکمل های غذایی بی پلن

بی پلن در افراد مبتلا به آلرژی به گرده‌ها منع مصرف دارد. همچنین مصرف این ماده در افراد دچار حساسیت به بی پلن ممنوع است. (پروتئین‏های دیگری در بی پلن علاوه بر گرده وجود دارد.)
کودکان، زنان باردار و مادران شیرده می‌بایست از مصرف بی‌پلن اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی بی پلن
افراد مبتلا به آلرژی یا افزایش حساسیت به بی پلن می‏توانند دچار علایمی شوند که شامل خارش، التهاب بینی، التهاب ملتحمه، اسپاسم برونش و در برخی موارد کهیر و آنافیلاکسی می‌باشد. دو مورد هپاتیت به دنبال مصرف بی پلن به مدت چند هفته گزارش شده است.‏ هایپر‏ائوزینوفیلی، علایم نورولوژیک (کاهش حافظه، سردرد) و علایم گوارشی (تهوع، درد شکم، اسهال) نیز به دنبال مصرف بی پلن گزارش شده است.

اوردوز مکمل های غذایی بی پلن
هیچ موردی از اوردوز بی پلن گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی بی پلن
دوزهای معمول استفاده شده، 1 تا 5/1 گرم روزانه در دوزهای منقسم می‌باشد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد