بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اطلاعات تکلمیلی راجع به مکمل های غذایی بایکالئین

بایکالئین یک ماده پلی فنولی و زیر شاخه فلاوون از فلاونوئیدها می‌باشد. مشتق کونژوگه آن یعنی 7- گلوکورونید بایکالئین، که بایکالین نامیده می‌شود به طور طبیعی عمدتا در ریشه‌های Baical skullcap(Scutellaria baicalensis Georgi) و همچنین در برگ‌های گیاه آویشن (Thymus vulgaris)، گیاه mad-dog skullcap (Scutellaria lateriflora L.) و گیاه midnight horror یا broken bones (Oroxylum indicum) یافت می‌شود.

بایکالئین سابقه طولانی و جالبی در طب سنتی چین (TCM) وهمچنین طب کامپو((Kampo یا طب سنتی ژاپن دارد. براساس فارماکوپه مردمی چین، ریشه خشک Scutellaria baicalensis Georgi، Radix Scutellaria
غنی از بایکالئین بوده و دارای خواصی مانند بر طرف سازی برخی عفونت‌ها (damp-heat)، مهار تب و رفع مسمومیت، توقف خونریزی و پیش‌گیری از سقط می‌باشد.

سایر اندیکاسیون‌های آن شامل احساس ناراحتی در قفسه سینه، تهوع و استفراغ، بیماری‌های تب دار ناشی از عفونتهای damp-heatیا گرمای تابستان، احساس سفتی در شکم، اسهال خونی حاد، زردی ناشی از عفونتهای damp-heat، سرفه ناشی از heat در ریه، تب بالا با تشنگی شدید، خونریزی بینی ناشی از heat in blood، سیاه زخم و جراحات می‌باشد.


میزان دوز توصیه شده میانگین سه تا نه گرم روزانه یا تقریبا 120 تا 360 میلی‌گرم بایکالئین است.
بایکالئین یک جز عمده شماری از داروهای استفاده شده در طب‌های سنتی آسیایی شامل TCM، فورمولای xiao-chai-Hu-Tang و Yin-Zi- Huang مورد استفاده برای اختلالات کبدی، Qing-Fe-Tang و Huangquin-Tang مورد استفاده برای اختلالات تنفسی و Huang-Lian-Jie-Du-Tang مورد استفاده برای درمان تب و عفونت و همچنین Saiboku-To و Sho-Saiko-Toکه در ژاپن به ترتیب برای درمان اسم و اختلالات کبدی استفاده می‌شوند، می‌باشد.

قرص موجود در چین حاوی 250 میلی‌گرم بایکالئین می‌باشد. دزهای حداکثر 250 میلی‌گرم سه بار در روز معمولا برای مشکلات کبدی توصیه می‌شود. داروهای حاوی بایکالئین به طور عمده برای اختلالات ناشی از عفونت، تب و گرما زدگی و به طور کلی عفونت و التهاب استفاده می‌شود.


این فلاووئیدها برای سالهای بسیار در چین جهت درمانهای ضد باکتریایی و ضد ویروسی عفونت‌ها شامل عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، هپاتیت ویروسی و همچنین به صورت تب بر و ضد التهاب استفاده شده است.


تحقیقات جهت بررسی فعالیت ضد التهابی بایکالئین و همچنین فعالیت‌های احتمالی محافظت عصبی، ضد سرطانی و آنژیوژنیک آن در حال انجام است. این ماده حتی ممکن است در کنترل بیماری آلزایمر نقش داشته باشد.


بایکالئین از نظر شیمیایی به صورت 5و 6 و
7-تری هیدروکسی-2- فنیل – H4 – 1-بنزوپیران -
4 – اون توصیف می‌شود. همچنین 5 و 6 و 7 – تری هیدروکسی فلاوون و نوروکسیلین نیز نامیده می‌شود. شماره عضویت CAS آن، 8-67-401 است. فرمول تجربی آن C15H10O5 و وزن مولکولی آن 64/270 می‌باشد. بایکالین همچنین به عنوان 7- گلوکورونید بایکالئین شناخته شده و فرمول تجربی آن C21H18O11 می‌باشد.


تمامی فلاونوئیدها دارای یک اسکلت 15 کربنه می‌باشد که می‌تواند به صورت C6-C3-C6 نشان داده شود. (شکل را ببنید). ساختار شایع، یک مولکول دی فنیل پروپان می‌باشد که حاوی دو حلقه آروماتیک با اتصال سه کربنه است. فلاوون‌ها دارای یک گروه کربونیل در موقعیت 4 حلقه کربنی می‌باشد. بایکالئین(تری هیدروکسی فلاون) دارای گروه‌های هیدروکسیل به موقعیت‌های 5و 6 و7 حلقه A بوده که حلقه‌ی A را یک جز پیرو گالول می‌سازد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد