بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل های غذایی اندرواستندیون برای چه کسانی منع مصرف دارد؟

به دنبال تصویب لایحه آموزش و سلامت مکملهای غذایی (DSHDA) در سال 1994 تعدادی از مواد آنابولیک رایج شامل 19- نوراندرواستندیون به عنوان مکملهای غذایی به بازار وارد شدند. در مارس 2004 سناتور orrin Hatch و Biden با همکاری هم، لایحه‌ای را تحت عنوان کنترل استروئیدهای آنابولیک ارائه کردند.

تحت این ماده، واژه¬ی استروئید آنابولیک به هر گونه دارو یا ماده¬ هورمونی که بصورت شیمیایی یا دارویی به تستوسترون (سایراستروژن‌ها، پروژستین¬ها و دهیدرواپی آندوسترون (DHEA) مرتبط باشد، اطلاق می‌شود.

لیست ضمیمه شده به این فهرست حاوی 59 ماده¬ی ویژه است که 26 تا از آنها به لیست موجود استروئیدها در 1990که تحت عنوان فهرست III مواد کنترل شده قرار دارد، اضافه شده است. 2 ایزومر 19- نوراندرواستندیون شامل 19- نور-4-اندرواستن-3،17-دیون و 19-نور-5- اندرواستن-3، 17-دیون نیز در این لیست قرار دارد.

این لایحه با اتفاق آرا در 6 اکتبر2004 تصویب و در 22 اکتبر2004 به امضای رئیس جمهور وقت جورج بوش رسید و از ژانویه 2005 مصداق پیدا کرد.
اندرواستندیون یک هورمون استروئیدی و یک ماده طبیعی است که در غده¬ آدرنال و گنادها ساخته می‌شود.

همچنین به مقادیر کم در بعضی گیاهان هم یافت می‌شود. این ماده که معمولا تحت عنوان andro شناخته می‌شود، به علت مصرف آن توسط بازیکن بیسبال به نام Mark Mc Gwire محبوب شده است. وی مصرف این ماده را در می‌1999 متوقف کرد.


اندرواستندیون در غده آدرنال و گنادها از دهیدرواپی¬اندروسترون سنتز می‌شود. این ماده از طریق آنزیم 17 بتا هیدروکسی استروئید دی¬هیدروژناز به تستوسترون و از طریق مجموعه آنزیم آروماتاز به استرون متابولیزه می¬گردد. استرون نیز به استرادیول متابولیزه می‌شود.


اندرواستندیون همچنین تحت عنوان 4- اندرواستندیون و از نظر شیمیایی تحت عنوانandrostene-3, 17-dione-4 شناخته می‌شود.

فارماکوکینتیک مکمل های غذایی اندرواستندیون
داده¬های کمی در رابطه با فارماکوکینتیک اندرواستندیون خوراکی وجود دارد. جذب آن متغیر است. این ماده در بافتهای مختلف بدن توزیع شده و به تستوسترون و استرون متابولیزه می¬گردد. مقدار تستوسترون تولید شده در ازای دوزهای مختلف اندرواستندیون متفاوت است. معمولا مقدار تستوسترون تولیدی در زنان بیشتر از مردان بوده است.

اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی اندرواستندیون
شواهدی مبنی بر افزایش قابل توجه سطح خونی تستوسترون به دنبال استفاده از این مکمل و افزایش توده عضلانی وجود دارد.مصرف طولانی مدت این ماده خطرات جدی برای سلامتی به دنبال دارد.

موارد منع مصرف مکمل های غذایی اندرواستندیون

این ماده در افراد مبتلا به سرطان پروستات، پستان و رحم منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل های غذایی اندرواستندیون
مصرف این ماده جز به منظور آزمایشات بالینی با مجوز FDA و تجویز پزشک مورد صلاحیت، غیر قانونی است.

عوارض جانبی مکمل های غذایی اندرواستندیون

داده¬¬ای مبتنی بر ایمنی بلند مدت مصرف این مکمل در دست نیست. اثرات نامطلوب تستوسترون خارجی در مردان شامل آکنه، آتروفی بیضه، ژنیکوماستی، تغییرات رفتاری و احتمالا ریسک سرطان پروستات می‌باشد.

در زنان نیز مصرف این ماده می‌تواند به عوارضی مانند پرمویی، بم شدن صدا، آکنه، هایپرتروفی کلیتورال، آمنوره،ضخیم شدن پوست و طاسی با الگوی مردانه منجر شود.

مصرف تستوسترون در نوجوانان نیز می‌تواند به بسته شدن زود هنگام صفحات رشد استخوانی و کوتاهی قد منجر گردد.دیگر اثرات نامطلوب تستوسترون شامل نقص عملکرد کبدی و افزایش توده¬ پلاکتی می¬گردد. مصرف خوراکی این ماده باعث کاهش سطح HDL شده که می¬تواند خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد.

تداخلات مکمل های غذایی اندرواستندیون
هیچ تداخل غذایی، دارویی، گیاهی و مکملهای غذایی گزارش نشده است.

اور دوز مکمل های غذایی اندرواستندیون
هیچ موردی گزارش نشده است.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی اندرواستندیون
مصرف یا به همراه داشتن این ماده جز در موارد تحقیقاتی با مجوز FDA و یا تجویز پزشک مورد صلاحیت غیر قانونی است.


 ........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.


مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد