بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آشنایی با مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین

این دارو یک استیل استر L- کارنیتین است که به طور طبیعی در محصولات حیوانی وجود دارد و از نظر شیمیایی، تحت عنوان beta-acetoxy-gamma-N,N,N- trimethylaminobutyrate شناخته می‌شود.


این ماده همچنین تحت عنوان استیل کارنیتین، L- استیل کارنیتین، استیل لووکارنیتین، N-استیل L- کارنیتین، ALCAR و ALC هم شناخته می‌شود. استیل L- کارنیتین یک فرم حامل هر دو گروه L- کارنیتین و استیل می‌باشد.


اندیکاسیون و کاربرد مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین
کارایی استیل L- کارنیتین اخیرا در محیط آزمایشگاه به عنوان یک عامل محافظ عصبی آشکار شده و ممکن است برای استفاده در سکته¬های مغزی، آلزایمر، سندرم داون و کنترل انواع بیماریهای عصبی به کار رود. این ماده می‌تواند خواص ضد سالخوردگی هم داشته باشد.

تحقیقات در مورد اثرات احتمالی آن بر تحرک اسپرم در مراحل اولیه است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که این ماده می¬تواند در درمان لیپوآتروفی ناشی از ایدز موثر باشد، اگرچه مدارک کافی برای اثبات آن هنوز وجود ندارد.


موارد منع مصرف مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین
هرگونه حساسیت شناخته شده به محصولات حاوی استیل L- کارنیتین

موارد احتیاط مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین

به علت فقدان مطالعات ایمنی بلند مدت، این ماده برای زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود. افراد مبتلا به اختلالات تشنج باید این ماده را تنها تحت نظارت پزشک مصرف کنند.

عوارض جانبی مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین

علائم خفیف گوارشی مانند تهوع، استفراغ، اسپاسم شکمی و اسهال در افرادی که مکملهای استیل L- کارنیتین را مصرف می¬کنند، ممکن است دیده شود.


 تحریک پذیری در افراد مبتلا به آلزایمری که این دارو را به صورت خوراکی مصرف می¬کنند، مشاهده شده است. در مبتلایان به اختلالات تشنج، افزایش در فراوانی و شدت تشنج در برخی افرادیکه این مکمل را دریافت نموده اند، گزارش شده است اگرچه بروز آن در این جمعیت بسیار کم است.

تداخلات مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین

درمان با آنالوگهای نوکلئوزیدی دیدانوزین
 didanosine ddI))،Zalcitabine (ddc)وStavudine (d4T) می¬تواند منجر به کاهش سطح استیل L- کارنیتین گردد.
درمان با آنتی بیوتیکهای حاوی Valproic acid و pivalic acid می¬تواند به کمبود ثانویه L- کارنیتین منجر گردد.

اور دوز مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین
هیچ گزارشی وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل های غذایی استیل L- کارنیتین
دوز رایج مکملهای استیل L- کارنیتین روزانه 500 میلی‌گرم تا 2 گرم بصورت دوزهای تقسیم شده می‌باشد.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد