بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

درباره مکمل غذایی نقره کلوئیدی چه میدانید؟

نقره یک عنصر فلزی با عدد اتمی 47 و نشانه اتمی Ag می‌باشد. این ماده در طبیعت در سنگ‌های معدنی و همچنین به‌صورت فلز آزاد وجود داشته و در موجودات زنده یافت می‌شود. مقادیر بسیار ناچیز نقره در مواد غذایی وجود دارد. دریافت روزانه نقره از غذا و آب آشامیدنی تقریباً 300 میکروگرم است. با این حال، نقره برای انسان‌ها ضروری نبوده و همچنین به نظر نمی‌رسد برای هیچ ارگانیزم زنده‌ای ضروری باشد.


نقره به شدت برای بیشتر سلول‌های میکروبی توکسیک است و می‌تواند به‏ عنوان یک عامل ضد میکروبی استفاده شود. ترکیبات حاوی نقره از قبیل نیترات نقره و سولفادیازین نقره که دارای اثر ضد میکروبی و هم‌چنین ضد قارچی وسیع است، به‌صورت موضعی استفاده می‌شوند. نقرة کلوئیدی یک سوسپانسیون از ذرات نقره‌ بسیار کوچک است که در طب از سال 1940 به‏عنوان یک داروی موضعی و همچنین یک آنتی‌سپتیک داخلی استفاده می‌شود. نقرة کلوئیدی همچنین به‏عنوان Argentum colloidale, Argentum crede و Collargolum شناخته می‌شود.


آرگنتوم، در زبان لاتین به معنای نقره می‌باشد.
نقره کلوئیدی اگرچه دیگر نقشی در طب ندارد، اما در دهه 1990 به‏عنوان یک مکمل غذایی معرفی شد. نقره کلوئیدی و سایر اشکال نقره هیچ نقش باارزشی در تغذیه به‏عنوان مکمل غذایی یا تغذیه‌ای ندارند.


عملکرد مکمل غذایی نقره کلوئیدی
هیچ عملکرد شناخته‌ شده‌ای از مکمل نقرة کلوئیدی وجود ندارد.

فارماکوکینتیک مکمل غذایی نقره کلوئیدی
هیچ مطالعه‌ای در مورد فارماکوکینتیک نقره‌ کلوئیدی انجام نشده است.

اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل غذایی نقره کلوئیدی

هیچ اندیکاسیونی برای مکمل نقره وجود ندارد. در 1999، وزارت غذا و دارو حکمی را منتشر ساخت با این مضمون که محصولات OTC حاوی ترکیبات نقرة کلوئیدی یا نمک‌های نقره، برای استفاده خارجی یا داخلی عموما ایمن و موثر شناخته نشده و موارد ارجاعی به آنها غالبا واقعیت ندارد. اگرچه این محصولات برای بیماری‌های مختلفی عرضه می‌شود اما FDA اظهار می‌کند که هیچ شواهد علمی معتبری برای استفاده OTC ترکیبات نقره‌ای کلوئیدی یا نمک‌های نقره برای این بیماریها وجود ندارد.


موارد منع مصرف مکمل غذایی نقره کلوئیدی
مکمل نقرة کلوئیدی برای هیچ فردی توصیه نمی‌شود.

عوارض نامطلوب مکمل غذایی نقره کلوئیدی

دریافت طولانی مدت نقرة کلوئیدی می‌تواند سبب argyria، شرایطی که در آن پوست تمام بدن به ویژه نواحی در تماس با نور، تغییر رنگ آبی ـ خاکستری پیدا می‌کند، شود. این عارضه دائمی و برگشت‌ناپذیر بوده و لب‌ها، گونه‌ها و لثه‌ را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اوردوز مکمل غذایی نقره کلوئیدی
هیچ گزارشی از اوردوز نقرة کلوئیدی وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی نقره کلوئیدی

مصرف مکمل نقرة کلوئیدی در هیچ موردی توصیه نمی‌شود. مواد معدنی کلوئیدی یا مایع در بیشتر اوقات حاوی نقره می‌باشد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.


پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد