بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

نکاتی که باید در مورد مکمل های غذایی کلروفیل بدانید

کلروفیل رنگدانه سبز یافت‌ شده در گیاهان عالی و همچنین در جلبک‌ها است. کلروفیل گیرنده‌ نوری اصلی در فتوسنتز می‌باشد. فرایند نوری که در آن دی‌اکسیدکربن برای تولید کربوهیدرات‌ها و اکسیژن تثبیت‌ می‌شود.

کلروفیل یک تتراپیرول حلقوی با ساختاری مشابه گروه هم در گلوبولین (هموگلوبین و میوگلوبین) و سیتوکروم‌ها می‌باشد. تفاوت کلروفیل و هم به طور عمده درهسته فلزی مرکزی موجود است که در کلروفیل، منیزیوم ودر هم آهن می‌باشد.


انواع اندکی از کلروفیل وجود دارد. گیاهان عالی و جلبک‏های سبز از قبیل کلرلا (کلرلا را ببینید) حاوی کلروفیل a و کلروفیل b در نسبت تقریبی 3:1 می‌باشد. فرمول مولکولی کلروفیل a C55H72MgN4O5 و فرمول مولکولی کلروفیل b C55H70MgN4O6 می‌باشد. تفاوت بین دو نوع کلروفیل در زنجیرة جانبی متیل در کلروفیل a است که با گروه فرمیل در کلروفیل b جابه‌جا شده است.

کلروفیل a به همراه کلروفیل c در بسیاری از انواع جلبک‌های دریایی یافت می‌شود.
جلبک‌های قرمز عمدتاً حاوی کلروفیل a و همچنین کلروفیل d می‌باشد.
کلروفیلین یک مشتق نیمه صناعی سدیم/مس از کلروفیل است که در مقایسه با آن در آب محلول است. کلروفیلین، مشابه کلروفیل دارای اثر بو زدایی است. که به‏عنوان ترکیبی برای کاهش بوی ناشی از کلوستومی یا ایلوستومی و همچنین جهت کاهش بوی مدفوع ناشی از بی‌اختیاری استفاده می‌شود. یک کرم موضعی از کلروفیلین جهت کاهش بوهای ناخوشایند زخم‌ها وجود دارد.


کلروفیل و کلروفیلین به‌صورت مکمل‌های غذایی در دسترس‌ هستند. شواهد اولیه‌ای از مطالعات داخل آزمایشگاهی و حیوانی مبنی بر فعالیت ضد سرطانی این مواد وجود دارد.


موارد منع مصرف مکمل غذایی کلروفیل
مصرف کلروفیل و کلروفیلین در افرادی که به هر جز فراورده‌های کلروفیل یا کلروفیلین حساسیت دارند ممنوع است.
احتیاط مکمل غذایی کلروفیل
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های کلروفیل و کلروفیلین اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل غذایی کلروفیل
استفاده از مکمل‌های کلروفیل و کلروفیلین ممکن است سبب تغیر رنگ ادرار (ادرار سبز)، مدفوع (مدفوع سبز) و زبان (زبان زرد تا سیاه) شود. اسهال در برخی موارد به همراه استفاده از این مواد گزارش شده است.

تداخلات مکمل غذایی کلروفیل
در یک مدل موش، کلروفیلین بعضی از اثرات جانبی سیکلوفسفایدCyclophosphamide را برطرف نمود.

اوردوز مکمل غذایی کلروفیل
هیچ گزارشی از دز بیش از حد وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی کلروفیل
تعداد محدودی از مکمل‌های کلروفیل و کلروفیلین وجود دارد. کلروفیلین به‌صورت مکمل‌های مایع در دسترس است. یک دز معمول 100 میلی‌گرم روزانه می‌باشد. افرادی که از کلروفیلین جهت کاهش بوی مدفوع ناشی از بی‌اختیاری یا جهت کاهش بوی ناشی از کلوستومی یا ایلئوستومی استفاده می‌کنند به‌طور معمول 100 میلی‌گرم روزانه دریافت می‌کنند.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد