بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مکمل غذایی کلروفیل، مکملی ضد سرطان!

کلروفیل رنگدانه سبز یافت‌ شده در گیاهان عالی و همچنین در جلبک‌ها است. کلروفیل گیرنده‌ نوری اصلی در فتوسنتز می‌باشد. فرایند نوری که در آن دی‌اکسیدکربن برای تولید کربوهیدرات‌ها و اکسیژن تثبیت‌ می‌شود. کلروفیل یک تتراپیرول حلقوی با ساختاری مشابه گروه هم در گلوبولین (هموگلوبین و میوگلوبین) و سیتوکروم‌ها می‌باشد.

تفاوت کلروفیل و هم به طور عمده درهسته فلزی مرکزی موجود است که در کلروفیل، منیزیوم ودر هم آهن می‌باشد.
انواع اندکی از کلروفیل وجود دارد. گیاهان عالی و جلبک‏های سبز از قبیل کلرلا (کلرلا را ببینید) حاوی کلروفیل a و کلروفیل b در نسبت تقریبی 3:1 می‌باشد. فرمول مولکولی کلروفیل a C55H72MgN4O5 و فرمول مولکولی کلروفیل b C55H70MgN4O6 می‌باشد.

تفاوت بین دو نوع کلروفیل در زنجیرة جانبی متیل در کلروفیل a است که با گروه فرمیل در کلروفیل b جابه‌جا شده است. کلروفیل a به همراه کلروفیل c در بسیاری از انواع جلبک‌های دریایی یافت می‌شود.
جلبک‌های قرمز عمدتاً حاوی کلروفیل a و همچنین کلروفیل d می‌باشد.


کلروفیلین یک مشتق نیمه صناعی سدیم/مس از کلروفیل است که در مقایسه با آن در آب محلول است. کلروفیلین، مشابه کلروفیل دارای اثر بو زدایی است. که به‏عنوان ترکیبی برای کاهش بوی ناشی از کلوستومی یا ایلوستومی و همچنین جهت کاهش بوی مدفوع ناشی از بی‌اختیاری استفاده می‌شود. یک کرم موضعی از کلروفیلین جهت کاهش بوهای ناخوشایند زخم‌ها وجود دارد.


کلروفیل و کلروفیلین به‌صورت مکمل‌های غذایی در دسترس‌ هستند. شواهد اولیه‌ای از مطالعات داخل آزمایشگاهی و حیوانی مبنی بر فعالیت ضد سرطانی این مواد وجود دارد.

عملکرد مکمل غذایی کلروفیل
کلروفیل و کلروفیلین ممکن است دارای فعالیت ضد جهش‌زایی و ضد سرطانی باشند.

مکانیسم اثر مکمل غذایی کلروفیل
کلروفیل و متابولیتهای آن فئوفیتین، پیروفئوفیتین، فئوفوربید و همچنین کلروفیلین اثرات ضد جهش‌زایی را درآزمایشگاه علیه موتاژن‌هایی از قبیل 3- متیل‌کلانترن، N ـ متیل ـ N ـ نیترو ـ N ـ نیتروزوگوانیدین (MNNG) و آفلاتوکسین B1 نشان داده‌اند. کلروفیل و کلروفیلین همچنین دارای اثرات ضد سرطانی در مدل‌های حیوانی بر علیه ترکیبات کارسینوژنی مانند آفلاتوکسین 1B،1 و 2 –دی متیل هیدرازین و دی بنزو] [1,aپیرن آشکار ساخته‌اند.
مکانیزم اثرات ضد جهش‌زایی و ضد سرطانی کلروفیل و کلروفیلین ناشناخته است. ممکن است فعالیت آنتی‌اکسیدانی کلروفیل / کلروفیلین توجیهی برای این ویژگی باشد. مکانیسم احتمالی دیگر تشکیل کمپلکس‌هایی بین موتاژن /سرطانزا با کلروفیل / کلروفیلین با تداخلات قوی بین حلقه‌های حلقوی مسطح اشباع شده آن می‌باشد. کمپلکس‌ها به‌طور مؤثری موتاژن‌ / سرطان‌زاها را غیرفعال می‌سازند.

فارماکوکینتیک مکمل غذایی کلروفیل
اطلاعات اندکی دربارة فارماکوکینتیک کلروفیل و مشتق آن کلروفیلین در انسان وجود دارد.
چند مطالعة قدیمی‌تر نشان داده‌اند که کلروفیل پس از جذب به فئوفیتین، پیروفئوفیتین و فئوفوربید تبدیل می‌گردد.این سه مشتق کلروفیل تتراپیرولی هستند.


اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل غذایی کلروفیل

نتایج چندین مطالعه نشان می‌دهد که کلروفیل و کلروفیلین ممکن است دارای فعالیت ضد جهش‌زایی و ضد سرطانی و سم زدایی بوده و همچنین عوارض جانبی برخی داروها را برطرف نمایند. این مواد در کاهش بوی ادرار و مدفوع در بعضی موارد مفید‌هستند. شواهد اولیه‌ای مبنی بر نقش این مواد در درمان بیماری سنگ اگزالات کلسیمی و همچنین بعضی اثرات ضد آتروژنیک وجود دارد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.


پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد