بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اطلاعاتی درباره مکمل غذایی کلرلا

کلرلا از جنس جلبک تک‌سلولی متعلق به نژاد Phylum chlorophyta می‌باشد.
کلروفیت‌ها دارای یک جز عمده از فیتوپلاکتون‌ها می‌باشد. کلرلا یک مکمل غذایی مردمی در ژاپن است و به‌صورت یک مکمل غذایی در بازار دارویی ایالات متحده عرضه می‌شود.

کلرلا به همراه گیاه گندم، گیاه جو و اسپیرولینا، که گاهی مواقع به‏عنوان "غذاهای سبز" نامیده می‌شوند، موجود است. چندین گونه از کلرا وجود دارد. آنهایی که بیشتر در مکمل‌های غذایی استفاده می‌شوند شامل Chlorella vulgaris و Chlorella pyrenoidosa می‌باشد. کلرا از پروتئین غنی بوده و همچنین سرشار از کلروفیل و کارتنوئید‌هایی از قبیل استاگزانتین، کانتاگزانتین، فلاووگزانتین، لوراگزانتین، نئوگزانتین و ویولاگزانتین است. کلرلا حاوی گزانتوفیل اکینئونون نیزمی‌باشد.


فارماکوکینتیک مکمل غذایی کلرلا

اطلاعات اندکی دربارة فارماکوکینتیک کلروفیل و مشتق آن کلروفیلین در انسان وجود دارد.
چند مطالعة قدیمی‌تر نشان داده‌اند که کلروفیل پس از جذب به فئوفیتین، پیروفئوفیتین و فئوفوربید تبدیل می‌گردد.این سه مشتق کلروفیل تتراپیرولی هستند.
اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل غذایی کلرلا
نتایج چندین مطالعه نشان می‌دهد که کلروفیل و کلروفیلین ممکن است دارای فعالیت ضد جهش‌زایی و ضد سرطانی و سم زدایی بوده و همچنین عوارض جانبی برخی داروها را برطرف نمایند. این مواد در کاهش بوی ادرار و مدفوع در بعضی موارد مفید‌هستند. شواهد اولیه‌ای مبنی بر نقش این مواد در درمان بیماری سنگ اگزالات کلسیمی و همچنین بعضی اثرات ضد آتروژنیک وجود دارد.

موارد منع مصرف مکمل غذایی کلرلا
مصرف کلروفیل و کلروفیلین در افرادی که به هر جز فراورده‌های کلروفیل یا کلروفیلین حساسیت دارند ممنوع است.


احتیاط مکمل غذایی کلرلا

زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف مکمل‌های کلروفیل و کلروفیلین اجتناب کنند.

عوارض جانبی مکمل غذایی کلرلا
استفاده از مکمل‌های کلروفیل و کلروفیلین ممکن است سبب تغیر رنگ ادرار (ادرار سبز)، مدفوع (مدفوع سبز) و زبان (زبان زرد تا سیاه) شود. اسهال در برخی موارد به همراه استفاده از این مواد گزارش شده است.

تداخلات مکمل غذایی کلرلا
در یک مدل موش، کلروفیلین بعضی از اثرات جانبی سیکلوفسفایدCyclophosphamide را برطرف نمود.

اوردوز
هیچ گزارشی از دز بیش از حد وجود ندارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی کلرلا
تعداد محدودی از مکمل‌های کلروفیل و کلروفیلین وجود دارد. کلروفیلین به‌صورت مکمل‌های مایع در دسترس است. یک دز معمول 100 میلی‌گرم روزانه می‌باشد. افرادی که از کلروفیلین جهت کاهش بوی مدفوع ناشی از بی‌اختیاری یا جهت کاهش بوی ناشی از کلوستومی یا ایلئوستومی استفاده می‌کنند به‌طور معمول 100 میلی‌گرم روزانه دریافت می‌کنند.


........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد