بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

موارد منع مصرف مکمل غذایی کلاژن مرغی نوع II

کلاژن مرغی II، کلاژن نوع II مشتق از استرنوم مرغ است. کلاژن نوع II، بیشترین کلاژن یافت شده در غضروف هیالین (درمفاصل سینویال،استرنوم و مجرای تنفسی) می‌باشد که 80 تا 90 % از محتوای تام کلاژن را تشکیل می‌دهد. کلاژن II مرغی همچنین به‏عنوان کلاژن نوع II شناخته شده و به‌صورت CCII مخفف گردیده است.
کلاژن نوع II مرغی نقاط آنتی‌ژنی مشابهی با کلاژن نوع II انسانی دارد.
پاسخ اتوایمون به کلاژن نوع II یک فاکتور مهم در پاتوژنز آرتریت روماتوئید است. نتایج چند مطالعه محدود نشان می‌دهد که کلاژن نوع II مرغی خوراکی ممکن است در بعضی افراد دچار آرتریت روماتوئید مفید باشد که توسط فرایندی به‏عنوان تحمل خوراکی شناخته شده است.

فارماکوکینتیک مکمل غذایی کلاژن مرغی II
هیچ گزارشی درباره فارماکوکینتیک کلاژن نوع IIمرغی وجود ندارد. فارماکوکینتیک این ماده مشابه پروتئین‌های رژیم غذایی است.

اندیکاسیون‌ و کاربرد مکمل غذایی کلاژن مرغی II
کلاژن II مرغی ممکن است دارای فواید اندکی در افراد دچار آرتریت‌روماتوئید باشد.


موارد منع مصرف مکمل غذایی کلاژن مرغی II
کلاژن II مرغی در افرادی که به هر جز محصولات حاوی کلاژن نوع II حساسیت دارند، منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مکمل غذایی کلاژن مرغی II
به دلیل عدم وجود مطالعات ایمنی طولانی مدت، مصرف مکمل‌های غذایی حاوی کلاژن نوع II برای زنان باردار و مادران شیرده غیر مجاز است.
افراد دچار آرتریت‌روماتوئید که تمایل به استفاده از کلاژنII مرغی دارند، ‌باید قبل از استفاده، درباره آن با پزشک خود مشورت نمایند.

عوارض جانبی مکمل غذایی کلاژن مرغی II
مکمل‌های کلاژن نوعII مرغی عمدتاً به خوبی تحمل می‌شوند. یک گزارش از برافروختگی موقتی در یک بیمار جوان دچار آرتریت‌ روماتوئید جوانان وجود دارد.

دوز و نحوه مصرف مکمل غذایی کلاژن مرغی II
کلاژن II مرغی، که از استرنوم مرغ مشتق می‌شود، به‌صورت کپسول و قرص در دسترس است. بعضی افراد آن را به‌صورت 500 تا 1000 میلی‌گرم روزانه مصرف می‌کنند. با این حال در کارآزمایی‌‌های بالینی که کارایی احتمالی خفیف کلاژن نوع II مرغی را نشان دادند، این ماده در دوزهای پایین و اشکال مختلف استفاده شد. در این کارآزمایی‌ها، در ابتدا این ماده در اسیداستیک 1/0 M حل شده و قبل از خوردن به آب پرتقال اضافه می‌گردید. دوز استفاده شده در کارآزمایی آرتریت‌ روماتوئید جوانان، 100 میکرو‌گرم روزانه برای یک ماه و سپس یک دوز 500 میکروگرمی روزانه بوده است. نتایج کارآزمایی‌های بالینی گسترده تر بعدی، فواید اندکی را به دنبال مصرف یک دوز 20 میکروگرمی روزانه در بعضی افراد نشان داد. دوزهای بالاتر اثراتی را نشان نداد.

........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر


توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد