بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مدیریت مصرف مکمل های غذایی کلیسم

اندیکاسیون و کاربرد کلیسم
کلسیم برای مدت طولانی به علت نقش در پیشگیری و درمان پوکی استخوان و به طور کلی حفظ سلامت استخوانی کاربرد دارد.

مطالعات اخیر زیاد نتایج قابل بحثی را ارائه کرده‌اند. طبق این نتایج، اندیکاسیون این عنصر در کاهش خطر پوکی استخوان در افراد مسن تائید می‌شود. اما یافته‏های اولیه مبنی بر که کاهش بارز ریسک سرطان کولورکتال با بررسی‌های جدید به طور قطعی حمایت نمی‌شود البته شواهد زیادی به نفع نقش مثبت آن نسبت به نقش خنثی آن در این فعالیت به دست آمده است.

یافته‌های جدید از نقش این ماده در کنترل فشار خون حمایت می‏کند. همچنین شواهدی مبنی بر کاهش ریسک پره اکلامپسی و کاهش مرگ و میر طی بارداری نیز به دست آمده است.

از طرف دیگر نتایج یک مطالعه، بروز بالاتری از انفارکتوس قلبی را در بین زنان یائسه سالمی که مکمل‏های کلسیمی (در مقایسه با گروه کنترل دارونما) دریافت می‌کردند، گزارش کرد. شواهد ضعیف و مبهمی در مورد اثر هیپولیپدمیک کلسیم و همچنین ارتباط بین دریافت بالاتر کلسیم و بروز پایین تر سکته قلبی در بین زنان وجود دارد. یک مطالعه اولیه پیشنهاد کرد که ممکن است کلسیم به کاهش ریسک چاقی کمک نماید.

موارد منع مصرف، موارد احتیاط، عوارض جانبی
موارد منع مصرف
مکمل‏های کلسیم در افراد دچار‏هایپرکلسمی منع مصرف دارد. شرایطی که باعث ‏هایپرکلسمی می‌شود شامل سارکوئیدوز،‏ هایپر‏پاراتیروئیدی،‏ هایپر‏ویتامینوز D و سرطان می‌باشد.
مکمل کلسیم در افراد دارای حساسیت به هر جز مکمل‌های حاوی کلسیم منع مصرف دارد.

موارداحتیاط
مصرف مکمل کلسیم بدون غذا، ممکن است خطر ایجاد سنگ‏های کلیوی را در زنان و احتمالا در مردان افزایش دهد. دریافت مکمل کلسیم بدون غذا، شانس اثرات مفیدی را که ممکن است کلسیم در اتصال با اگزالات در روده داشته باشد را محدود می‌نماید. بنابراین، بهتر است که مکمل کلسیم همراه غذا مصرف شود.
 افراد دچار آکلروهیدری باید مکمل‌های کربنات کلسیم را با غذا دریافت کنند.
مصرف مکمل کلسیم برای افراد مستعد به ایجاد سنگهای کلیوی حاوی کلسیم توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی
مکمل‏های کلسیم عمدتاً به خوبی تحمل می‌شوند.استفاده از کربنات کلسیم ممکن است سبب واکنش‏های جانبی گوارشی از قبیل یبوست، نفخ و گاز شکم شود. استفاده طولانی دوز‏های بالای کربنات کلسیم – بیشتر از 12 گرم روزانه (حدود 5 گرم کلسیم المنتال) - ممکن است منجر به سندرم شیر-قلیا، نفروکلسینوز وناکفایتی کلیوی شود.
........................................
منبع: مکمل شناسی به نقل از پی در آر
توصیه های مکمل شناسی در خصوص مصرف منطقی و بهینه مکمل های غذایی: مصرف مکمل های غذایی نیاز به آگاهی و تشخیص صحیح دارد و به این جهت مصرف مکمل های غذایی بدون مشاوره با پزشک توصیه نمی شود. ضمن اینکه اطلاعات موجود در وبسایت مکمل شناسی به هیچ وجه جایگزین مشاوره با پزشک نخواهد بود و ضروری است قبل از هرگونه اقدامی، موضوع را با پزشک معالج مطرح نمایید.
مصرف مکمل های غذایی بویژه در خصوص کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر دیابت، بیماری های ریوی یا قلبی و عروقی دارند و همچنین در رابطه با زنان باردار از حساسیت بیشتری برخوردار است و ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک، منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود.
علاوه بر این، توجه داشته باشید با توجه به شیوع تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی، بهترین و معتبرتین مکان برای تهیه مکمل های غذایی، صرفا داروخانه ها هستند و عرضه مکمل های غذایی در خارج از داروخانه، بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در خارج از داروخانه ممنوع است.

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد