بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.


دکتر فاطمه رحیمی شعر باف
جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ طب مادر و جنین از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران


آهن و اسید فولیک دو ریز مغذی هستند که مصرف آن در حاملگی توصیه می شود، فولات ویتامین B9 است که محلول در آب می باشد و به صورت طبیعی در غذاهایی مانند کبد گاو، برگ سبزیجات سبز، پرتقال و .. وجود دارد. اسید فولیک فورم صناعی فولات است که در مکمل ها و جهت غنی مردن غذا استفاده می شود. مصرف مکمل اسید فولیک باعث کاهش نقص ستون فقرات و نخاع و مغز جنین می شود. چون رشد لوله عصبی و بسته شدن آن در چهار هفته اول مرحله جنینی اتفاق می افتد، توصیه می شود یک ماه قبل از بارداری تا آخر سه ماهه اول حاملگی به میزان 4/0 میلی گرم در روز و کسانی که سابقه نقص سیستم عصبی در فرند دارند و یا داروهای ضد تشنج مصرف میکنند روزی 5 میلی گرم در روز برای همه خانم ها در سنین باروری توصیه می شود.

در مورد اثرات مصرف مولتی ویتامین دارای اسید فولیک روی کاهش پره اکلامپسی، زایمان زود رس، محدودیت رشد جنین، ایجاد سرطان در کودکی و بیماری اوتیسم نظرات ضد و نقیضی وجود دارد و نیاز به مطالعات بیش تری می باشد.
آهن: ریز مغذی آهن برای رشد جنین و جفت و افزایش توده گلبول های قرمز مادر لازم است. کل اهن مورد نیاز در حاملگی 1000 میلی گرم می باشد که در نیمه دوم حاملگی مصرف می شود و معمولا با رژیم غذایی تامین نمی شود. در حاملگی نیاز روزانه به اهن 15 میلی گرم افزایش می یباد، جهت پیشگیری از کم خونی فقر اهن توصیه به مصرف روزانه 27 میلی گرم آهن المنتال در نیمه دوم حاملگی می شود. مصرف یک روز در میان آهن به اندازه مصرف روزانه موثر است و توسط خانم حامله بهتر تحمل می شود.

خانم هایی که کم خونی و فقر آهن دارند باید میزان بیش تری آهن(30 تا 120) میلی گرم دریافت کنند. مصرف روتین آهن در حاملگی، در خانم هایی که کم خونی ندارند مورد بحث است ولی مصرف ان باعث کاهش کم خونی در زمان ترم می شود. در هر حال اگر میزان مصرف روزانه این ریز مغذی ها دوبرابر میزان توصیه شده باشد اثرات مضر دارد و توصیه نمی شود.

.............................

منبع:چهارمین همایش مکملهای غذایی و رژیمی خردادماه 95

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد