بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

سیاست های نظام سلامت در مراقبت از مادر و کودک

دکتر زهرا عبداللهی 
دکترای تخصصی تغذیه از دانشگاه وین اتریش

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

حفظ و ارتقای سلامت مادران و کودکان در زمره سیاست های کلان نظام سلامت کشور قرار دارد. خدمات پیشگیری و کنترل بیماری ها، بهبود وضعیت تغذیه، پیشگیری و کنترل کمبود ریز مغذی ها از جمله اقداماتی است که از طریق شبکه های بهداشتی-درمانی کشور برای کلیه مادران و کودکان زیر 5 سال تحت پوشش در مناطق شهری و روستائی ارائه می شود. 

سوء تغذیه در دوران بارداری و سال های اول زندگی کودک با پیامدهای زیان بار از جمله افزایش موارد ابتلا به بیماری ها و مرگ و میر، کاهش بهره هوشی و ناتوانمندی های ذهنی و جسمی و در نهایت روند توسعه کشور را به مخاطره می اندازد. 

یکی از راهکارهای عمده ارتقای سلامت مادران و کودکان اجرای برنامه های مکمل یاری ریز مغذی ها از طریق سیستم PHC است. بر اساس نتایج مطالعات انجام شده در کشور کمبود آهن، کمبود روی، کمبود کلسیم، ویتامین هاA+D  و کمبود ید در مادران باردار و کودکان شایع است. با توجه به مشکل کمبود ید در دوران بارداریی، مکمل یاری مولتی ویتامین مینرال حاوی ید برای کلیه مادران باردار از ماه چهارم بارداری تا هنگام زایمان باید انجام شود.

مکمل یاری آهن به میزان 60 میل گرم آهن المنتال از پایان ماه چهارم بارداری تا 3 ماه بعد از زایمان برای کلیه زنان باردار باید انجام شود. کلیه کودکان نیز از روز 3 تا 5 پس از تولد باید قطره D+A حاوی 1500 واحد ویتامین  A و 400 واحد ویتامین Dپایان دو سالگی دریافت کنند. هم چنین بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، قطره یا شربت آهن به نحوی که روزانه 15 میلی گرم آهن را تامین کند برای کلیه کودکان از پایان 6 ماهگی تا 24 ماهگی ضروری است.

اجرای برنامه های مکمل یاری در نظام سلامت کشور نقش مهمی در کاهش کمبود ریز مغذی ها در مادران و کودکان داشته است. مصرف مکمل هایی که فرمولاسیون آن ها بر اساس توصیه های وزارت بهداشت می باشد مطابق با بخش نامه ای موجود به منظور ارتقای سطح سلامت مادران و کودکان ضروری است. 

چهارمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

خرداد ماه 95 


پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد