بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

دلایل بوی بد دهان

گفته می‌شود دهان یکی از آلوده‌‌ترین قسمت‌های بدن است که با رشد یک سری از میکروب‌های هوازی و غیرهوازی و در اثر عدم رعایت نکات بهداشتی، دچار بوی بد و نامطلوبی می‌شود. از آنجا که حفره سینوس‌ها در سر (استخوان جمجمه)‌ قرار دارند، گاهی اوقات میکروب‌هایی که در این مناطق رشد می‌کنند خود ایجاد سینوزیت می‌کنند که ترشحات به وجود آمده از پشت حلق خارج می‌شوند. به همین دلیل از سینوس‌ها به عنوان جایگاهی برای رشد میکروب‌ها و ایجاد بوی بد دهان می‌توان یاد کرد.

از سوی دیگر، دستگاه تنفس با بوی بد دهان رابطه‌ای قوی و مستقیم دارد که قسمتی از آن مربوط به دستگاه تنفس فوقانی است که شامل سینوس‌ها و بینی می‌شوند که عفونت‌های سینوسی، بینی، التهابات مزمن بینی و آتروفی مخاط بینی باعث رشد زیاد میکروب‌ها و به وجود آمدن بوی بد دهان می‌شود. یافته‌ها نشان می‌دهند که ریه‌ها و راه‌های هوایی بزرگ همانند برونش‌ها نیز در بروز بوی دهان مؤثرند.

وقتی عفونت‌های مزمن باعث آسیب به بافت ریه می‌شود موجب وضعیت برونشکتازی و به دنبال آن سرفه‌های دائمی، رفع خلط و نهایتاً بوی بد دهان می‌شود.

وقتی بیمار با وضعیت بوی بد دهان به پزشک مراجعه می‌کند بهترین راه معاینه نواحی فوقانی دستگاه تنفس وی (سینوس‌ها، مخاط حلق، دهان و دندان‌ها)‌ است که در صورت سالم بودن این موارد بوی دهان به ناراحتی‌های گوارشی، تعمیم داده می‌شود.

گاهی این بو ناشی از عدم استحکام دریچه معده به مری رخ می‌دهد که ایجاد بیماری ریفلاکس (برگشت اسید معده به مری)‌ می‌کند که می‌‌تواند در این دسته از بیماران، بوی بد دهان را سبب شود. بنابراین توصیه‌ای که از سوی انجمن گوارش امریکا در این خصوص می‌شود، مسواک کردن دندان‌ها و زبان و استفاده از نخ دندان است که بوی ناشی از رشد میکروب‌ها را کاهش می‌دهد.

برخی از بیماری‌های سیستمیک نیز می‌توانند بوی خاصی برای دهان ایجاد کنند به عنوان مثال بیماران نارسایی کلیه و افرادی که دچار ناراحتی‌های کبدی (هپاتیت‌های مزمن)‌ نیز هستند، از بوی دهان و تنفس آن‌ها می‌توان بیماری‌شان را تشخیص داد و همچنین افراد دیابتیک که از این مشکل رنج می‌برند.

با رعایت بهداشت و مصرف محدود مواد غذایی همچون سوسیس، کالباس و برخی نوشیدنی‌ها همانند چای و قهوه زیاد که می‌توانند ایجاد ریفلاکس کنند و مسواک زدن دندان‌ها، می‌توان تا حد زیادی از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری کرد.

**********

منبع: سامانه مکمل شناسی به نقل از وبسایت بیمارستان عرفان 

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد