بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تغذیه‌ و سلامت جنسی، دکتر عزت‌الله خالقی

تغذیه‌ و سلامت جنسی

دکتر عزت‌الله خالقی
رئیس بخش اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی البرز
مدیر گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز
**************************************************


روابط زناشویی از هم می‌پاشد
موضوع سلامت جنسی در آقایان و خانم‌ها حائز ابعاد مختلفی است و طبیعتاً اختلالات متفاوت و متعددی را هم به دنبال دارد. اهمیت این مسئله در پایداری بنیان خانواده بسیار مهم است. مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از روابط زناشویی به خاطر همین مسئله از هم می‌پاشد.


تغذیه‌ای برای سلامت جنسی

در برطرف کردن این مشکل، تغذیه خاصی مدنظر نیست. برخی از داروها و مواد غذایی انرژی‌زا می‌تواند در این راستا موردبررسی قرار بگیرد. همه املاح و ویتامین‌ها می‌توانند مفید باشد و اگر تغذیه فرد دچار اشکال باشد، بهتر است که این مکمل‌ها را مصرف کرده و مسائل جنسی را تقویت کند.

شاید فرد مشکلی نداشته باشد ولی اگر دچار کمبود برخی از این مواد باشد، با مصرف این قرص‌ها می‌تواند کمبودها را جبران کند برخی داروها نیز برای آقایان مورداستفاده قرار می‌گیرد و قبل از نزدیکی اگر مصرف کنند، آمادگی جنسی‌شان بهتر می‌شود و برای کسانی که انزال زودرس دارند می‌توانند با مصرف آن انزال را به تأخیر بیندازند.مشکلات اولیه و ثانویه را تفکیک کنیم

ممکن است مشکلات جنسی به شکل اولیه مطرح شود و مباحث پیچیده‌ای را به وجود بیاورد، مثل ناتوانی جنسی. در حالت ثانویه یعنی از اول این مشکل وجود نداشته و پس از گذر زمان، فرد به این مشکل مبتلا شده است. طبیعتاً مشکلاتی که قبل از ازدواج تشخیص داده می‌شوند، ثانویه هستند.

مثلاً مردی که قبلاً می‌توانسته رابطه جنسی داشته باشد ولی الآن دچار مشکل شده، یعنی در دستگاه تناسلی مشکل به وجود آمده باشد یا شاید در جسم مشکلی نداشته باشد و دچار افسردگی شده باشد. این موارد اغلب به‌صورت اولیه نبوده بلکه به‌صورت ثانویه است؛ یعنی بعداً دچار مشکل شده باشد.

اگر این مورد در سنین پایین اتفاق افتاده باشد، به حالت روحی و روانی فرد نیز ممکن است برگردد. بعضی از بیماری‌ها مانند دیابت، افزایش فشارخون، تصلب شرایین، اختلالات تیرویید، ضربه‌ها، اختلالات روحی و عصبی مانند افسردگی و ... می‌توانند عامل ایجاد ناتوانی جنسی در مردان باشند. شرح‌حال کمک زیادی به کشف علت بیماری می‌کندآمار دقیقی نداریم

در کشور ما مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، در این خصوص نیز نمی‌توانیم آمار دقیقی ارائه دهیم. بسیاری از افراد درزمینه مشکلات جنسی خود نمی‌توانند صحبت کنند. حتی از حقوق جنسی خود نیز نمی‌توانند دفاع کنند. ضمن اینکه مردم به آن شکل که انتظار داریم در مورد مشکلات جنسی خودشان آگاهی هم ندارند.

اگر هم آگاهی دارند، در خصوص آن به مشاور یا پزشک متخصص مراجعه نمی‌کنند. یا اینکه موضوع را بسیار سربسته و کلی مطرح می‌کنند و تازمانی که به درجه حاد نرسیده است پیگیری نمی‌کنند. حتی گاهی اوقات شاهد آن هستیم که بیمار به دلایل فرهنگی نمی‌تواند نسخه خود را به داروخانه محل سکونت ارجاع کند. شاید دلیل رونق فروش اینترنتی محصولات جنسی نیز همین موضوع باشد.


استرس جنسی

گاهی اوقات به فرد استرس جنسی وارد می‌شود و این مشکل به وجود می‌آید. در افسردگی و اضطراب جنسی هم فرد دچار ناتوانی جنسی می‌شود. ناتوانی جنسی در افراد مسن می‌تواند ریشه در مشکلات جسمی و روحی داشته باشد. مشکلات عروق و قلب و ... باعث می‌شود که این اختلالات در وی به لحاظ جنسی پیش بیاید؛ یعنی در طول ماه یکی دو بار، فعالیت جنسی دارد البته این نکته را در نظر بگیرید که مردان تا سنین بالا می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند ولی کیفیت آن مثل روابط جنسی در سنین پایین نیست.

برخی افراد در سنین بالا آمادگی جنسی دارند، ولی به‌طورمعمول این حس کم می‌شود. در این صورت یعنی ناتوانی جنسی در سن بالا می‌گوییم فرد دچار مشکلات ارگانیک شده است.


مواد پرکالری برای سلامت جنسی

درزمینه سلامت جنسی همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، تغذیه خاصی مدنظر نیست. اصولاً مواد پرکالری مثل میوه‌ها و موادی که گرم بوده و کالری بالایی دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد. تمام مواد غذایی که پرکالری هستند مثل عسل و مواد پرانرژی و میوه‌های پرکالری مثل انجیر و با میزان بالای کالری مثل موز و انگور و ... برای سلامت جنسی افراد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اینکه بگوییم مشکلات درمان می‌شود و از بین می‌رود، این‌طور نیست. میزان کالری خاصی را نمی‌توانیم بگوییم ولی همان پرکالری بودن به‌سلامت جنسی کمک زیادی خواهد کرد و تا حدودی در رفع مشکلات تأثیر خواهد داشت.


اختلالاتی که داروها پیش می‌آورند
اختلالات خاصی در مصرف مکمل‌ها دیده نمی‌شود. البته این مورد بسیار به مواد داروها و تداخل آن با مشکلاتی که فرد دارد بستگی خواهد داشت. مثلاً اگر فرد دچار مشکلات قلب و عروقی باشد، نباید از این قرص‌های تقویت‌کننده استفاده کنند یا فردی دچار فشارخون بوده یا سابقه سکته قلبی و مغزی داشته باشد، بهتر است که این داروها را مصرف نکنند.


رابطه یک‌طرفه می‌شود
 این مورد را در نظر داشته باشید که به‌جز ناتوانی جنسی، انزال زودرس در مردان بسیار دیده می‌شود؛ یعنی در فرد قبل از اینکه همسرش را بتواند به اوج برساند، انزال صورت می‌گیرد. این اشکال در رابطه جنسی زن و مرد پیش می‌آید و رابطه یک‌طرفه می‌شود. این مشکل را شاید فرد این‌طور جبران کند که برای چند بار رابطه جنسی ایجاد کند که دربار دوم یا سوم بتواند طرف مقابل را ارضاء کند. این مورد یکی از اختلالات شایع در مردان است.


دلایل انزال زودرس
انزال زودرس، دلایل متفاوتی دارد. شاید به دلیل نداشتن تجربه جنسی باشد. شاید استمناء مرد، زیاد بوده است و انزال زودرس پیدا کند. شاید هم در اوایل ازدواج این مشکل وجود داشته و بعد که سطح اضطراب کمتر می‌شود، این مسئله حل شود. این مسئله درمان دارویی دارد. خیلی وقت‌ها مردانی که این مشکل رادارند رویشان نمی‌شود که مراجعه کنند؛ بنابراین افسردگی به سراغشان می‌آید و این مسئله تشدید می‌شود. باید بدانند که با مراجعه به روان‌پزشک و اورولوژیست این مشکل را می‌توانند برطرف کند.


افراط در رابطه جنسی
همیشه افراط‌وتفریط می‌تواند عواقب و تبعات منفی به دنبال داشته باشد. قطعاً رابطه جنسی سالم در افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس زنان و مردان می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد اما باید به این مهم نیز توجه داشت که افراط در رابطه جنسی نیز صحیح نیست. به‌طورکلی سلامت جنسی حکم می‌کند که انسان‌ها در مدیریت این موضوع هوشمندانه عمل کنند.


فقط داروخانه
برخی داروها به‌محض استفاده عمل می‌کنند اما برخی دیگر باید به‌طور مرتب مصرف شوند تا تأثیرگذار شوند. بهترین مکان برای تهیه یک داروی استاندارد، با دوز مناسب و کیفیت عالی داروخانه است. اگر معمولاً اهل خرید این داروها در اینترنت هستید، بهتر است بدانید گرچه قیمت آن‌ها پایین‌تر است (حداقل 10 برابر ارزان‌تر از داروخانه) اما ممکن است دارویی که تهیه می‌کنید تقلبی باشد؛ یعنی دارویی که می‌خرید تنها یک‌شبه دارو باشد و حتی بدتر از آن ممکن است حاوی ترکیبات شیمیایی بی‌کیفیت و مضر برای سلامت شما باشد. 

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد