ویتامین B12 موضعی برای درمان پسوریازیس

ویتامین B12 موضعی برای درمان پسوریازیس
پسوریازیس (به فرانسوی: Psoriasis)، صدفک یا داء الصدف یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می ‌دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال ‌های اشتباهی می ‌فرستد. این سیگنال‌ ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول ‌های پوست می ‌شود؛ یعنی افزایش بیش از حد سلول ‌های پوستی از میزان ریختن آن ‌ها. پسوریازیس واگیردار نیست.

پسوریازیس در واقع یک بیماری مزمن و التهابی است که به صورت تکه های پوستی قرمز روی پوست ظاهر می شود. این تکه ها اغلب خارش دار و دردناک هستند و می توانند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتند. اگرچه پسوریازیس غیر قابل درمان است، روش های زیادی برای مدیریت علائم آن وجود دارد.

 با این حال، عوارض ناخواسته این روش ها و مسمومیت بافت های بدن  می تواند باعث طولانی شدن درمان پسوریازیس شود. در نتیجه، محققان به دنبال استفاده از ویتامین B12 موضعی به عنوان یک گزینه درمان احتمالی بوده اند.

یک مطالعه علمی نشان داده است که انتشار گاز اکسید نیتریک با ابتلا به پسوریازیس همراه است. در مطالعه دیگری نشان داده شده است که مهار تولید اکسید نیتریک موجب کاهش خارش و قرمزی درماتیت آتوپیک می شود.

  از آنجایی که کوبینامیند به عنوان پیش ماده ویتامین B12 یکی از جذب کنندگان اکسید نیتریک است، محققان تلاش کرده اند که ببینند آیا ویتامین B12 نیز برای پسوریازیس مفید خواهد بود.

محققان استفاده از کرم ویتامین B12 موضعی و کرم مرطوب کننده معمولی را در این زمینه مقایسه کرده اند. 24 بیمار مبتلا به پسوریازیس خفیف تا متوسط، از پماد B12 موضعی بر روی پوست یک طرف بدن خود و  از مرطوب کننده تجاری معمولی بر روی پوست طرف دیگر بدن بصورت دو بار در روز برای 12 هفته استفاده کردند.

 در ابتدای مطالعه، شدت پسوریازیس در هر بیمار با توجه به شاخص شدت بیماری پسوریازیس (PASI) مورد ارزیابی قرار گرفت. در پایان مطالعه، نمرات PASI برای طرف بدن که از پماد B12 استفاده کرده بودکاهش بیشتری نسبت به طرف بدن استفاده کننده از مرطوب کننده نشان داد.

محققان نتیجه گرفتند که ویتامین B12 موضعی یک گزینه ایمن و موثر است که به خوبی برای درمان پسوریازیس سازگار شده است.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:
Source & Reference

Topical Vitamin B12 for Treating Psoriasis

www.dermveda.com

https://www.dermveda.com/learn/nutrition/vitamins-and-supplements/topical-vitamin-b12-for-treating-psoriasis
..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید
تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/ کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود 
داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب 
بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای 
بیماران داشته باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.
3- توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.
______________________________
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : پسوریازیس ویتامین ب12 سلامت پوست

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟