سطح فولیک اسید در مبتلایان به شیزوفرنی کمتر از افراد سالم است

سطح فولیک اسید در مبتلایان به شیزوفرنی کمتر از افراد سالم است
روان‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی (به انگلیسی: Schizophrenia) یک اختلال روانی است که مشخصه آن ازکارافتادگی فرایند های فکری، پاسخگویی عاطفی ضعیف، رفتار اجتماعی غیرعادی و ناتوانی در درک واقعیت است.

 این بیماری در بین همه بیماری ‌های عمده روان‌شناختی از همه وخیم ‌تر می ‌باشد و معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری، توهم ‌های جنون  آمیز یا عجیب و غریب، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می ‌دهد، و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است.

شروع علائم معمولاً در دوران نوجوانی رخ می ‌دهد.

تحقیقات علمی مختلف نشان می دهند که کمبود فولیک اسید یک فاکتور خطر برای بیماران مبتلا به شیزوفرنی است.

بیماران مبتلا به شیزوفرنی نسبت به افراد سالم دارای سطح هوسیستئین پلاسمای بالاتر و سطح فولیک اسید پایین تر هستند. به نظر می رسد این سطوح نامطلوب ریزمغذی ها با علائم حرکتی اضافی که ناشی از درمان نورولوپتیک و علائم اسکیزوفرنی است، ارتباط دارد.

در مطالعه ای که اخیرا توسط محققان اندونزیایی انجام شد، تفاوت سطح فولیک اسید در بیماران مبتلا به شیزوفرنی با افراد سالم مورد مقایسه قرار گرفت.

در این مطالعه سطح فولیک اسید حاصل از نمونه های خونی در مبتلایان به شیزوفرنی اندازه گیری و با سطح آن در 14 فرد سالم  مقایسه شد.

نتایج نشان داد اگرچه سطح فولیک اسید در هر دو گروه در محدوده نرمال قرار دارد اما سطح آن در مبتلایان به شیزوفرنی کمتر از افراد سالم بود.

میانگین سطح فولیک اسید در مبتلایان به شیزوفرنی 5 نانوگرم بر میلی لیتر و در افراد سالم 10/75 نانوگرم بر میلی لیتر بود.


منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Source & Reference

Comparison of folic acid levels in schizophrenic patients and control groups

IOP Conf. Series: Earth and Environmental Science 125 (2018) 012185

http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/125/1/012185..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصوربسته های ویژه خبری را دنبال کنید : فولیک اسید شیزوفرنی روان‌گسیختگی جنون

پیشنهاد خواندنی

files-news-شارژ[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
آیا مولتی ویتامین ها، انرژی بخش هستند؟