بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر مولتی ویتامین ها در کاهش خطر بیماری های مزمن

بررسی های ملی در امریکا نشان داده است که کمبود ریزمغذی ها در افراد این کشور و وعده های غذایی آنها بسیار شایع شده است و مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی مرسوم ترین راهی است که می تواند  نیازهای تغذیه ای در بزرگسالان و کودکان را تا حدودی تامین کند.

محققان امریکایی در مطالعه ای جالب و کاربردی شواهد علمی موجود در ارتباط با تاثیر مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی بر خطر ابتلا به بیماری های مزمن ازجمله سرطان، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های چشمی وابسته به سن را بررسی کردند.

آنها برای این کار داده های موجود در آزمایش های بالینی مختلف، مشاهدات تجربی و مطالعات مروری متمرکز را گرد آوری و تحلیل کردند.

بررسی های آنها نشان داد در اکثر مطالعاتی که تاثیر مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی بر کاهش خطر بیماری های مزمن را مطالعه کرده اند، تاثیر چشمگیری در کاهش خطر بیماری های فوق گزارش نشده است.

با این وجود در جامع ترین و طولانی ترین آزمایش بالینی که تاکنون در مورد مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی انجام شده است، مشخص شد که این مکمل ها کاهش ملایم تا چشمگیری در خطر سرطان های غشایی (epithelial cancer) در مردان مورد آزمایش نشان داده اند.

علاوه بر این در این مطالعه مشخص شد که مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی منجر به کاهش ملایم تا زیاد در شیوع آب مروارید هسته ای می شود. این یافته با نتایج بدست آمده در چندین مطالعه بالینی و مروری دیگر همسو بود.

اما هنوز تاثیر مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی بر روی انواع دیگر آب مروارید و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن نامشخص است. همچنین در مورد تاثیر آن بر روی سایر بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی عروقی نیز هنوز با قطعیت نمی توان سخن گفت.

قابل ذکر است که هم مطالعات بالینی همراه با گروه کنترل و هم مطالعات مروری انجام شده در زمینه بررسی تاثیر مکمل های مولتی ویتامین در شیوع بیماری های مزمن دارای محدودیت هایی بوده اند. بنابراین مطالعات بیشتر و دقیق تر در این زمینه هنوز لازم است.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Source & Reference

Efficacy of Multivitamin/mineral Supplementation to Reduce Chronic Disease Risk: A Critical Review of the Evidence from Observational Studies and Randomized Controlled Trials

Critical Reviews in Food Science and Nutrition, Volume 55, 2015 - Issue 14, Pages 1968-1991

..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور


توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف ویتامین ها:

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.


به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.

ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


______________________________


بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

مروری بر تاثیرات مثبت ویتامین E بر انواع بیماری ها مشاهده
مروری بر تاثیرات مثبت ویتامین E بر انواع بیماری ها