بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آنچه باید درباره تداخل دارویی مکمل های گیاهی بدانید

آنچه باید درباره تداخل دارویی مکمل های گیاهی بدانید

براساس آمار ارائه شده حدود 25 درصد از بزرگسالان امریکایی بطور همزمان از یک داروی تجویزی و یک مکمل غذایی استفاده می کنند. بنابراین لازم است که تداخل دارویی اغلب مکمل ها بویژه مکمل های گیاهی بخوبی شناخته شود.

در مطالعه ای که اخیرا به چاپ رسید، مروری بر شایع ترین تداخل های دارویی مکمل های گیاهی انجام شد.

براسا تحقیقات مشخص شده است که برخی از مکمل های غذایی از جمله مخمر سنت جان و گیاه خوک طلایی (goldenseal) برهمکنش های دارویی بالینی بسیار شدیدی ایجاد می کنند و از مصرف آنها توسط اغلب بیمارانی که یک روش درمانی دارویی طی می کنند باید پیشگیری شود.

با این وجود بسیاری از این مکمل های غذایی دارای تداخل هایی بوده اند که تنها براساس مطالعات آزمایشگاهی پیش بینی شده است و در مطالعاتی که در داخل بدن انسان بوده یا بصورت آزمایش بالینی بررسی شده اند مورد تایید قرار نگرفته اند.

علاوه بر این، برخی از مکمل های گیاهی ممکن است با تعداد کمی از داروها تداخل داشته باشند اما مصرف آن در کنار دسته وسیعی از داروهای دیگر کاملا ایمن باشد. به عنوان مثال کورکومین، اکیناسه، سیر، جینسنگ آسیایی، عصاره چای سبز و کاوا از این دسته اند.

برخی دیگر از مکمل ها احتمال تداخل دارویی بسیار ضعیفی دارند و با در نظر گرفتن هشدارهای ویژه آنها، می توان آنها را در کنار اغلب داروها بصورت ایمن مصرف کرد. در این دسته می توان به مکمل های گیاهی توت سیاه (black cohosh)، کرانبری، جینکو، جینسنگ امریکایی، والرین، خارخار (milk thistle) و عصاره نخل اره‌ای اشاره کرد.

متخصصان بالینی باید از منابع مکمل های غذایی قابل اعتماد استفاده کرده یا از داروفروشان و داروسازان بالینی برای آگاهی از ایمنی تلفیق بین داروها و مکمل های گیاهی خاص، مشورت بگیرند.

بدلیل اینکه اغلب بیماران پزشک خود را از مصرف مکمل های غذایی آگاه نمی کنند، مهمترین روش برای جلوگیری از تداخل های دارویی مکمل های گیاهی، افزایش آگاهی بیماران در مورد این تداخل ها و همچنین تشویق آنها برای ایجاد رابطه صادقانه با پزشک خود است.

این مطالعه در ماه جولای سال 2017 در مجله American Family Physician به چاپ رسید.

منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Source & Reference

Common Herbal Dietary Supplement-Drug Interactions.

Am Fam Physician. 2017 Jul 15;96(2):101-107

..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور


توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف ویتامین ها:

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.


به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.

ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


______________________________


بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد