بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ارتباط بین کمبود روی، عملکرد هورمونی و اختلالات ریه

ارتباط بین کمبود روی، عملکرد هورمونی و اختلالات ریه

محققان آرژانتینی در مطالعه ای که به تازگی انجام شد، پارامترهای موثر بر سلامت و بیماری های مرتبط با ریه را بررسی کرده و تاثیر ریزمغذی مهم روی بر هر دو وضعیت را ارزیابی کردند.

تحقیقان آنها نشان داد فیبروز ریوی (PF)، بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) و آسم از مهمترین مشکلاتی است که سلامت ریه را در سرتاسر جهان به خطر انداخته است.

همچنین آنها نشان دادند ریزمغذی روی که در فرم های پروتئینی و یونی یافت می شود، نقش مهمی در تنظیم عملکرد و ساختار پروتئین و حفظ هموستازی فیزیولوژیکی در بدن ایفا می کند.

براساس تحقیقات مشخص شده است که روی در تنظیم هورمونهای جنسی نیز دخیل است و همچنین بر متابولیسم لیپید ریه و سیستم ایمنی تأثیر می گذارد. همچنین مشخص شده است که عملکرد جنسی بر رشد ریه و فیزیولوژی آن تاثیر می گذارد.

آندروژن ها باعث افزایش انشعابات راه هوایی می شوند، اما بلوغ را تاخیر می دهند و موجب افزایش بروز مسمومیت تنفسی در نوزادان زودرس پسر می شود.

یافته های این محققان نشان می دهد که وقوع، شیوع و مرگ و میر ناشی از برخی بیماری های ریه همچون فیبروز ریوی (PF)، بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) کاملا وابسته به جنسیت است.

در مردان، کاهش ترشح تستوسترون که بعد از 30 سالگی شروع می شود، با علائم و نشانه های کمبود تستوسترون که معمولا پس از سن 65 سالگی نشان می دهد، همخوانی دارد.

عدم وجود آندروژن باعث ایجاد استرس اکسیداتیو و پراکسیداسیون لیپید در ریه می شود، این اتفاق همزمان با تغییرات در بیان نشانگرهای محافظتی، آن چیزی است که می تواند بخشی از مکانیسم های درگیر در پیشرفت بیماری های ذکر شده در بالا  باشد.

بنابراین، نه تنها سطح روی، بلکه سطح تستوسترون نیز برای حفظ ریه های سالم و عملکرد آن مهم است.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:


Springer International Publishing AG 2018
V.R. Preedy, V.B. Patel (eds.), Handbook of Famine, Starvation, and Nutrientمکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد