بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مطالعه وضعیت ویتامین C در بیماران بدحال

مطالعه وضعیت ویتامین C در بیماران بدحال
ویتامین C یک ماده مغذی محلول در آب بسیار ضروری برای بدن است که نمی تواند توسط انسان در بدن تولید و ذخیره شود. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی با نقش ضد التهابی و حمایت کننده از سیستم ایمنی است.

تحقیقات نشان داده است که سطح ویتامین C در بیماران بدحال کاهش یافته است.


در مطالعه ای که به تازگی انجام شد، محققان غلظت ویتامین C پلاسما را در بیماران بدحال نسبت به وضعیت عفونت (شوک سپتیک یا غیرسپتیک) و سطح التهاب در آنها (غلظت پروتئین واکنشی C) ارزیابی کردند.

همچنین میزان مصرف ویتامین C در این بیماران چه از طریق خوراکی و چه موضعی نیز ارزیابی شد تا مشخص شود که استادنداردهای لازم برای مصرف این ریزمغذی در بیماران بدحال رعایت می شود یا خیر.

این بررسی ها بر روی چهل و چهار بیمار با حال وخیم (24 نفر با شوک سپتیک، 17 نفر غیر سپتیک، 3 نفر دسته بندی نشده) انجام شد. غلظت ویتامین C در پلاسما و نشانگرهای التهاب هر 4 روز یک بار در این بیماران اندازه گیری شد.

نتایج کلی نشان داد بیماران بدحال مبتلا به کمبود ویتامین C (یعنی کمتر از 23 میکرومول بر لیتر) هستند، و میانگین غلظت ویتامین C پلاسما در آنها  17/8  میکرومول در لیتر است. از بین افراد مطالعه شده، یک سوم افراد کمبود ویتامین C (کمتر از 11 میکرومول بر لیتر) داشتند.

همچنین بیمارانی که کمبود ویتامین C داشتند دارای عفونت بیشتری بودند.

نزدیک به 40٪ بیماران مبتلا به شوک سپتیک در ویتامین C کمبود داشتند، در مقایسه با 25٪ بیماران غیر سپتیک. این مقادیر کمبود ویتامین C با وجود دریافت توصیه های مصرفی از طریق درمان تغذیه ای و / یا تزریق داخل وریدی (میانگین 125 میلی گرم در روز) بدست آمده بود.

نتایج این تحقیق در 11 سپتامبر 2017 در مجله Critical Care به چاپ رسید.


منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Source & Reference


Hypovitaminosis C and vitamin C deficiency in critically ill patients despite recommended enteral and parenteral intakes

Critical Care, Published: 11 December 2017, https://doi.org/10.1186/s13054-017-1891-y..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور


توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف ویتامین ها:

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.


به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.

ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


______________________________پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد