بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آیا مکمل های ویتامین D می تواند از افسردگی زمستانی جلوگیری کند؟

آیا مکمل های ویتامین D می تواند از افسردگی زمستانی جلوگیری کند؟
معمولا در فصل تابستان به دلیل تابش شدیدتر آفتاب بدن می تواند به اندازه کافی در معرض نور قرار گرفته و ویتامین D خود را تامین کند. اما در فصل زمستان که روزها بسیار کوتاهتر و آفتاب کم رمق تر است مشکل کمبود ویتامین D شدیدتر می شود.

در این مقاله این موضوع بررسی می شود که آیا مکمل های ویتامین D می تواند از افسردگی فصلی ناشی از کمبود ویتامین D پیشگیری کند یا خیر.


ویتامین D چیست؟


ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که سلامتی را به روش های مختلفی بهبود می بخشد. این ویتامین تنظیم جذب کلسیم و فسفر را تسهیل می کند و به ترمیم بافت بدن کمک می کند. همچنین خطر ابتلا به بیماری های متابولیک و عروقی را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا یک سیستم ایمنی سالم داشته باشید.

دلیل اینکه این ماده مغذی می تواند بر بدن تاثیر بسزایی داشته باشد، این است که پیش ماده تعدادی از هورمون های استروئیدی که تنظیم کننده سلامتی هستند نظیر تستوسترون می باشد.

این ویتامین به ویتامین "سان شاین" معروف است چرا که نور آفتاب تاثیر بسزایی در تامین آن دارد.


اختلال مضر فصلی و ویتامین D - افسردگی زمستانی

هیچ چیز بدتر از روزهای تاریک و سرد زمستان وجود ندارد. روزهای کوتاه، شب سرد و عدم وجود آفتاب گرم در چهره شما باعث می شود احساس خستگی و کمبود شادابی کنید.

اختلال مضر فصلی نام یک اختلال فصلی است که اغلب در زمستان ایجاد شده و بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارد. یکی از مهمترین علائم این نوع اختلالات افسردگی زمستانی است.

در طول چند سال گذشته، تعداد زیادی از مطالعات بالینی در رابطه با نقش ویتامین D در خلق و خو و افسردگی دیده شده است. با افزایش شواهد موجود در این زمینه، دانشمندان شروع به بررسی این موضوع کرده اند که ویتامین D چگونه بر روی سلامت روانی تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال تحقیقات نشان داده اند که کمبود ویتامین D می تواند منجر به خلق و خوی بدتر و زوال شناختی شود.

همچنین شواهد علمی نشان داده است که مصرف ویتامین D می تواند علائم افسردگی را کاملا کاهش دهد. در مطالعه ای دیگر مشخص شده است که مصرف مکمل های ویتامین D3 می تواند در کمتر از 5 روز خلق و خوی افراد را بهبود بخشد.

تمام این شواهد علمی می تواند از این قضیه که مصرف مکمل های ویتامین D باعث کاهش افسردگی فصلی در زمستان شود، حمایت کنند.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Source & Reference


Can Supplementing Vitamin D Stop Winter Depression?

www.testofuel.com, Last modifed: November 16, 2017...

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور


توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف ویتامین ها:

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.


به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.

ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


______________________________بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد