بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

5 دلیل شایع برای سردردهای صبحگاهی

5 دلیل شایع برای سردردهای صبحگاهی
سردرد صبحگاهی یک اختلال روزمره برای بسیاری از مردم است که بلافاصله پس از بیداری با آن روبرو می شوند. انواع مختلف سردرد وجود دارد که هر کدام دارای عوامل خطر و دلایل مرتبط با خود هستند.

از آن جمله می توان به سردرد میگرنی، سردرد تنشی (TTH) و سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو (MOH) اشاره کرد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، سردرد سومین علت از دست دادن سلامت بدنی در جهان است.

سردردها اغلب شایع هستند، اما آیا افراد مبتلا به سردرد صبحگاهی نگران جدی بودن آن و وضعیت سلامتی خود هستند؟ به آنها توصیه می شود 5 دلیل شایع سردردهای صبحگاهی را در اینجا مطالعه کنند.


1-اختلالات خواب

چندین نوع از اختلالات خواب می تواند منجر به سردردهای صبحگاهی شود. از آن جمله می توان به خروپف و وقفه تنفسی در خواب و نیز خواب ناکافی اشاره کرد.

کارشناسان توصیه می کنند که بزرگسالان هر شب حدود 7 تا 9 ساعت خواب داشته باشند. با توجه به یافته های علمی، خواب کمتر از 6 ساعت و یا بیشتر از 8/5 ساعت ممکن است شدت سردرد را افزایش دهد.


2-اضطراب و افسردگی

بی خوابی یک علامت رایج افسردگی و اضطراب است که هر دو از عوامل خطر مهم برای سردرد صبحگاهی هستند.

یک مطالعه در سال 2016 به منظور کشف ارتباط بین اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی و بروز سردرد انجام شده است. در این مطالعه مشخص شد که سردرد می تواند با اضطراب در ارتباط باشد اما با افسردگی نه.

اگر فرد مبتلا به اختلال خلقی همراه با سردرد مزمن شود، این حالت به سرعت می تواند تاثیر منفی بر کیفیت زندگی و فعالیت های روزانه او داشته باشد.


3-مصرف الکل و داروها

در سال 2004 مطالعه ای رابطه بین سردرد و مصرف الکل و مواد مخدر را مورد بررسی قرار داد. این مطالعه بر روی 19000 نفر در چندین کشور اروپایی صورت گرفت.

شرکت کنندگان مطالعه افرادی بودند که الکل مصرف می کردند. نتایج نشان داد افرادی که بیش از 6 وعده در روز الکل مصرف می کردند، سردرد صبحگاهی آنها بیشتر از کسانی بود که فقط 1 یا 2 وعده الکل مصرف می کردند.

همچنین افرادی که در این مطالعه از داروهای خاصی برای افسردگی، اضطراب یا بی خوابی مانند Xanax، Valium یا Zyprexa استفاده می کردند، میزان سردرد های صبحگاهی در آنها 7/6 تا 17/5  درصد بیشتر بود.


4-دندان ‌قروچه (Bruxism)

دندان‌قروچه حالتی است که در آن فرد دندانها را بر روی هم می سابد. افراد مبتلا در هنگام خواب یا پیاده روی ممکن است بدون آنکه متوجه باشند دندانهای خود را بر روی یکدیگر فشار داده یا بسابند.

بروکسیسم یا دندان قروچه یک اختلال تنشی است، که وقتی شدید باشد، می تواند باعث سردرد مکرر شود.
بر اساس یافته های یک مطالعه تازه، نوشیدن الکل و سیگار کشیدن هر دو باعث افزایش خطر بروکسیسم می شود.


5-مشکلات جدی سلامتی


سردردهای ناشی از سایر اختلالات سلامتی ممکن است منجر به فشار روی اندام های عصبی حساس به درد شود. این نوع سردرد معمولا به عنوان یک سردرد ثانویه نامیده می شود.

سردرد ثانویه ممکن است به دلیل برخی اختلالات اساسی ایجاد شود، از جمله: تومور مغزی، تروما، فشار خون بالا و سکته مغزی.


منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Source & Reference


Five common causes of early morning headache

www.medicalnewstoday.com, By Sherry Christiansen, Last reviewed Fri 24 November 2017..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور


توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف ویتامین ها:

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.


به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.

ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


______________________________
پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد