بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

خواص ضدقارچی و ضدالتهابی عصاره علف لیمو

خواص ضدقارچی و ضدالتهابی عصاره علف لیمو
علف لیمو با نام علمی Cymbopogon citratus که به نام هایی همچون  چمن معطر، پوتار، ناگرد و کاه مکی نیز شناخته می شود، گیاهی دارویی با خواص جالب است.

این گیاه نوعی از علفهای استوایی است که بوی لیمو می ‌دهد. اخیراً محققین خواص ضد سرطانی در آن یافته ‌اند. اسانس این گیاه دارای خواصی مانند آنتی باکتریال قوی، اشتها آور، ضد کرم و ضد نفخ است. مصرف موضعی این اسانس سبب کاهش دردهای روماتیسمی و عصبی می‌ گردد. اسانس این گیاه دارای کاربرد بسیار وسیع در صنایع آرایشی و بهداشتی است و سالانه ۶۰۰۰ تن از اسانس علف لیمو در جهان تولید می ‌گردد. گیاه علف لیمو خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد. به هنگام مخلوط شدن با فلفل سیاه برای رفع درد قاعدگی و حالت تهوع مفید است.

در مطالعه ای که توسط محققان الجزایری انجام شد، خواص ضدالتهابی موضعی و خوراکی عصاره تهیه شده از علف لیمو و همچنین خواص ضدقارچی آن ارزیابی شد.

نتایج بدست آمده نشان داد عصاره علف لیمو دارای خواص ضدقارچی بی نظیری در مقابل قارچ های Candida albicans، C. tropicalis و Aspergillus niger  می باشد. همچنین میزان تاثیر ضدقارچی آن با استفاده از مقادیر بیشتر عصاره بهتر بود.

با مطالعه خواص ضدالتهابی آن نیز مشخص شد که رفتار ضدالتهابی آن در درمان نوعی آماس، با خواص ضدالتهابی دیکلوفناک خوراکی مشابه است. همچنین مشخص شد عصاره علف لیمو علاوه بر حالت مصرف خوراکی در حالت موضعی نیز دارای خواص ضدالتهابی قابل توجهی است.

این مطالعه نخستین تحقیق علمی بود که نشان داد گیاه علف لیمو دارای پتانسیل های ضدقارچی و ضدالتهابی است.

نتایج این تحقیق در سال 2014 در مجله Libyan Journal of Medicine  به چاپ رسیده است.


منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Source & Reference

Lemon grass (Cymbopogon citratus) essential oil as a potent anti-inflammatory and antifungal drugs

Libyan J Med. 2014; 9: 10.3402/ljm.v9.25431...

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور


توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف ویتامین ها:

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.


به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.

ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


______________________________پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد